Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,88 / Satış: 4,90

2.PONTUS FACİASI: ÇAN KULESİ’NE AY-YILDIZ!

  • 29.04.2016

[ İhale Edilen Projede Çan Kulesi Olmadığına Göre, Anıtlar Kurulu’ndan Çan Kulesi İzni Alındı mı?]

Hüseyin Mümtaz ağabeyimiz yazınca “facianın boyutunu” daha iyi anladık.

Şimdi de Belediye Başkanımız  Sn. Kerim Aksu, “Osman Ağa’nın yıktırdığı” Pontos sevdalısı Rumların Rus mimar ve ustalara yaptırdıkları, simgesel çan kulesini “tarihe saygı duyma” gerekçesi ile yapıyor.

Sn. Başkan Aksu’nun “bu yapıda o dönemde yıkılan bir yapının benzeridir ve Osmanlı dönemine aittir. … bizler o saat kulesi üzerine Ayyıldız bayrak astık onu göre göre ona nasıl oluyor da çan kulesi yakıştırmasını yapıyorlar. Sizin abdestinizden şüpheniz yok ise bizim de yok”[1] diyerek savunması, yapılan vahim yanlışı düzetmez, haklı göstermez.

Anlaşılan o ki, Sn. Belediye Başkanı Kerim Aksu “yapılanı hata ya da yanlış” olarak değil de “aşalım artık bu konuyu, bilen de bilmeyen de konuşuyor. Tarihi bilmeden, gerçekleri görmeden konuşmak değil, tarihe saygı duymak gerekir”[2] diye savunması bizim aklımıza şu soruyu getiriyor.

“Neden 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı’na katılan uşakların içinden şerbet içtikleri yıkılan Debboy Kışlası’nın mermer havuzunu yaptırarak tarihe saygı duyulmuyor?”

Sn. Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun kast etiği “gerçek” nedir acaba? Pontos sevdası için yapılan Çan Kulesi’ni Osman Ağa meydanına yapmak mı?

Sn. Başkan Kerim Aksu’nun “o saat kulesi üzerine Ayyıldız bayrak astık onu göre göre ona nasıl oluyor da çan kulesi yakıştırmasını yapıyorlar” şeklindeki savunması ise bir başka faciadır.

Ay-Yıldız’ın nerelere asılacağı bellidir ve o yerler arasında asla ve kata “Çan Kulesi” yoktur.

osman_aga_meydani_proje650

Sn.Başkan lütfen sitenizdeki projeye bir bakın. Hazırladığınız projede “çan kulesi görünümlü saat kulesi” yok.[3] Projede olmayan Çan Kulesi’ni sonradan nasıl yapmayı öngördünüz ve bedelini hangi harcama kaleminden ödediniz?

Trabzon Anıtlar Kurulu’nun onayladığı ve ihale edilen proje, yukarıda yayınlanan proje olduğuna göre, Çan Kulesi için Trabzon Anıtlar Kurulu’ndan izin alındı mı?

Sözün kısası planlanan ve ihale edilen projeye sonradan “bizler” dediği çalışma arkadaşlarıyla karar vererek yapılmış olan Çan Kulesi yasal değildir.

Yeri gelmişken hatırlatalım. Belediye’nin yasal görevleri arasında “çan kulesi” yapmak yoktur.

Aslında çok fazla şaşırmadık.

Belediye web sitesinden (http://giresun.bel.tr/) “bayrak ve Atatürk resmini” kaldıran ve yerine “kendi resmini” koyan Sn. Başkan’ın, Çan kulesini “saat kulesi olarak” Osman Ağa Meydanı’na yapması, kendi siyasi hayatına nokta koymuş olduğunun da belgesidir.

Partisi kendisini tekrar aday gösterse bile seçilemeyecek ve bunun hesabını Giresun uşağı sandıkta kendisine soracaktır.

Sn.Başkan kıyı kenar çizgisine aykırı olarak yapılan koca binayı “yıllardır” nasıl görmezden geliyorsa, Giresun Uşağı’nın “kutsal değerlerini de” maalesef görmezden geliyor.

Tıpkı Sn. Başkan’ın makamının bulunduğu  “Belediye” binası  “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” iken, bu binanın güney cephesine “13 adet klima ünitesinin” görmezden gelinmesi gibi… (Anıtlar Kurulu’ndan izin alındı mı?)

Fatma Hanım ve Hoca Hanım Çeşmesi’ne aynı ilgi neden gösterilmiyor?

Çan Kulesi’nin yapıldığı yerde eski Belediye Binası vardı ve Osman Ağa’nın makamı da bu binadaydı. Atatürk’te bu binayı ziyaret etmişti. Neden o binayı şehrin uygun bir yerine yapmıyorsunuz da, projede olmayan çan kulesini sonradan yapıyorsunuz?

Giresun Uşağı’nın ve Türklerin değerlerinden olan “Ay-Yıldız’ın” çan kulesine layık görülmüş olunmasını kabul etmemiz asla mümkün değildir.

Nihat Bey çeşmesi ve Anıtı ortada boynu bükük dururken, Giresun’un gelmiş geçmiş en önemli hayırseverlerinden Sarıbayraktarzade Ahmet Efendi unutulurken, Çan Kulesi’ni Giresun Belediyesi’nin yapmış olması, bu vahim hatanın savunulması, üzücüdür.

Çan kulesinin adının, üzerine saat ve Ay-Yıldız konularak “saat kulesi” olarak değiştirilmesi de bu gerçeği değiştirmez.

Madem saat kulesi yapacaktınız, neden kardeş şehir Çanakkale’deki saat kulesinin aynısını yapmadınız da çan kulesini yaptınız?

Kar izleri örtmesin.

[1] http://www.milliyet.com.tr/giresun-belediye-meclisi-nde-saat-kulesi-giresun-yerelhaber-1305672/

[2] http://www.milliyet.com.tr/giresun-belediye-meclisi-nde-saat-kulesi-giresun-yerelhaber-1305672/

[3] http://giresun.bel.tr/kesap-duragi-projesi/kesap_duragi008-2/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın