Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,80
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

AGD’DE İDLİB AÇIKLAMASI

AGD’DE İDLİB AÇIKLAMASI
  • 06.04.2017
Reklam

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Giresun Şubesi, İdlib’teki katliamı kınayan bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında konuşan Şube Başkanı Sayın Murat YÜKSEL şunları söyledi;

Suriye’de Mart 2011’de başlayan savaş yedinci yılına girdi. Yüreğimizi sızlatan, endişelerimizi artıran acı haberler gelmeye devam ediyor.  En son İdlib’in Han Şeyhun bölgesinde olanlar canımızı yaktı.

Küresel güçlerin karar vericileri ölümlerin bombardımanla mı yoksa kimyasal saldırıyla mı olduğunu konuşuyorlar.

Savaş haritasının editörleri klavye başında el değiştiren bölgelerin renk değişimiyle meşguller.

Haber ajansları en sarsıcı fotoğraf karesini servis etmenin peşindeler.

Yedi yıldır Suriye savaşını, yetmiş yıldır İslam coğrafyasında olanları bazen seyreden bazen de tetikleyen Birleşmiş Milletler acil toplanıyor.

Yetmiş yıldır Birleşmiş Milletler toplanıyor ve bu zamana kadar, hak ve adalete dair, Müslümanların lehine tek bir karar çıkmadı.

Irkçı emperyalizmi, Siyonizm’i, Büyük Ortadoğu Projesi’ni komplo teorileri kapsamında değerlendiren çevreler Birleşmiş Milletlerden çözüm bekliyor.

Bezirganlar dökülen kana, parçalanan bedenlere, yitip giden umutlara rağmen mezhepçilik büyütüyorlar.

Etnisite tutkunlarının stratejisi ölenin diline, rengine, ırkına göre değişiyor.

Basireti bağlanmış kadın ve erkekler, silah ticaretinin en çok kazananlarından, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’den barışa dair adım atmalarını bekliyor.

ABD, AB, İngiltere ve İsrail’in kanatları altında geliştirilen politikalarla akan kanın durdurulacağını umanlar var.

Büyük İsrail’e giden yolda, ısmarlama bir savaş yüzünden, çocuklar, kadınlar, yaşlılar ölüyor.  Alemlerin Rabbinden bir kurtarıcı isteyen kadınlar ve zayıf bırakılmış erkekler ölüyor.

Kendilerine Suriye’ye ateş taşıma misyonu verilmiş çevreler kabul etmek istemese bile, irili ufaklı silahlı grupların yedi yıldır savaşabilmesine destek veren güçler Suriye’yi merhametsiz ve vicdansız bir kıyıma sürüklüyor.  İsrail’in varlığı teminat altına alınıyor, genişleyebilmesinin önü açılıyor.

Halep’te, İdlib’de, El  Bab’da, Menbiç’de, Cereblus’da, Kobani’de, Kamışlı’da, Rakka’da, Şam’da yaşanılan acıların Brüksel’de, Paris’te, Londra’da,  Washington’da, Tel Aviv’de planlandığı görmezden geliniyor.

Stratejiler onların, silahlar onların, kararlar onların; boğazımızda düğümlenen acılar bizim, yitip giden canlar bizim, kaybolan umutlar bizim.

Şam’ıyla, Bağdat’ıyla, Tahran’ıyla, Kudüs’yle, Kahire’siyle, Ankara’sıyla, Beyrut’uyla,  Kabil’iyle, Riyad’ıyla bu coğrafya bizim.

Daha fazla insan ölmesin, şehirler yıkılmasın, acılar büyümesin istiyorsak öncelikle emperyalist tuzağı görmek gerekir.

ABD, AB, İngiltere ve İsrail ile birlikte hareket edilerek bir çözüme varılamaz, bilmek gerekir

Birleşmiş Milletlerden, NATO’dan ya da benzeri küresel oluşumlardan medet umarak akan kan durdurulamaz, anlamak gerekir.

Müslüman ülkelerin birbirini suçlamasıyla,  Müslümanlar arasında mezhep ya da etnisite kavgalarıyla da bir netice alınamayacaktır.

Konuşarak çözüm aramak yerine meselelerin kan dökerek çözülebileceğini düşünmek aymazlıktır.

Suriye’de yedinci yılına giren savaş, Afganistan’da, Irak’ta, Sudan’da, Libya’da, Yemen’de olup bitenlerden bağımsız değildir.

Başta Türkiye, İran, Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri olmak üzere, sürecin içerisinde olan tüm İslam Ülkeleri enerjilerini Müslümanların birlikteliğine kullanmalıdırlar.

Ankara, Bağdat, Şam ve Tahran,  barışın tesisi ve adalet ekseninde ortak bir gelecek için mutlaka bir birliktelik tesis etmelidirler.

Siyasetçiler, alimler, kanaat önderleri, düşünürler,  sivil toplum kuruluşlarının öncüleri, yardım kuruluşları, akademisyenler, sanatçılar, yazlarlar barışa aracılık eden kelimeleri taşımalıdırlar.

Bir sürecin nasıl başladığını ve nereye doğru evrildiğini görmeden, günübirlik değerlendirmeler yapmanın, kin ve öfke ile hareket etmenin ya da hamasetin kimseye bir faydasının olmadığı görülmelidir.

Acı tasnifi yapılmamalı, barış için, kanın durması için, birlikte yaşayabilme ortamının oluşturulması için samimi olunmalıdır.

Irak’ı parçalayan, Suriye’yi karıştıran elin Türkiye ile İran’ı da karıştırmanın ve kapıştırmanın peşinde olduğu görülmelidir, oyuna gelinmemelidir.

Kimsenin adil olmayan rejimleri ve yönetimleri savunduğu yoktur. Ancak kuklacıları görmezden gelip kuklalara tavır alanların da iplerinin kimin elinde olduğu bellidir.

Cepheleri ve çatışmaları artırarak masum insanların acılarını dindirmek mümkün olmayacaktır.

Tüm Müslümanlar için tek çıkar yol Siyonizm’e ve oyunlarına karşı birlik olmaktır.

Cenab-ı Allah,  kalplerimizi yumuşatsın, aramızdaki husumetleri gidersin, yöneticilerimize hidayet, dirayet ve feraset versin.

Reklam
BULUN ŞU MAGANDALARI!
Espiye Esentepe parkında kamu malına kendini bilmezler zarar verdiler.
CHP, TAŞERONLARIN TAKİPÇİSİ
CHP Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker, “Taşeron emekçisi dostlarımızın emeğinin, alın terinin yıllar boyunca, taşeron şirketler tarafından, devlet eli ve...
MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ HER YERE ULAŞIYOR
Giresun Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından 2017 yılı içinde yapılan çalışmalar rapor halinde hazırlanarak kamuoyu ile paylaşıldı. Belediyemiz Mezarlık Müdürlüğü cenazesi...
EMEKLİ ÖĞRETMENLER GERİ DÖNÜYOR 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ‘okuma yazma seferberliği’ çerçevesinde emekli öğretmenler yeniden görev alacak 
‘TÜRKİYE KELİMESİ KALDIRILAMAZ’
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun il başkan ve yöneticileri Giresun Barosu’nu ziyaret etti. Baro Başkanı Av. Soner Karademir ve yönetim...
EKSİKLER CAN SIKIYOR
Akın Çorap Giresunspor’da sakat oyuncuların fazla oluşunu Teknik Direktör Yılmaz Vural’ı düşündürüyor. Yeşil Beyazlılar’da Aykut, Muhammet ve Mert’in sakatlıkları bulunuyor....
‘YÜZDE 10 BARAJI KALDIRILMALIDIR’
Saadet Partisi Giresun İl Başkanı Abdulkadir Bektaş, Saadet Partisi olarak ‘Adil Seçim, Adil Sistem’ istediklerini bildirdi. İl Başkanı Bektaş düzenlediği...
ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİ DİNLEDİ
Vali Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Üniversitesinde (GRÜ) öğrenim gören; Afganistan, Azerbaycan, Bangladeş, Burkina faso, Burundi, Çad, Gine, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Mısır,...
PRESTİJ CADDESİNİN YAPIMINA BAŞLANILDI
Tirebolu Körliman Mahallesi Mehmet Bayrak Prestijli Cadde projesi başladı. Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak, çalışmaları yerinde inceleyerek bölge esnaflarına ziyaretlerde bulundu....
YOLSUZ EV KALMADI
Keşap Kaşaltı Köyünde bir ilk gerçekleştirilerek tüm evler yol ağına kavuşturuldu. Ve tüm evlere ulaşan yollar betonlandı. Geçen hafta son...
ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİ İÇİN SON GÜN 28 ŞUBAT
Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği 8. Maddesine göre, ticari amaçla kullanılan, tartı aletlerinin periyodik muayenelerinin zorunlu olmasından dolayı, damgalanmış, imal edilmiş...
DURMUŞ GÜVEN TAZELEDİ
Keşap Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin olağan kongresini yapıldı. Belediye Başkanı Mehmet Emür’ünde katıldığı kurulda mevcut başkan Telat Durmuş...
MESLEK LİSELERİ’NİN ÖNEMİ ARTTI
Piraziz Kaymakamı Oğuzhan Erdi Atak, Piraziz İsmail Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin uygulama bölümlerinde incelemelerde bulundu. Kaymakam Atak, yapılan...
MAÇI MALOK YÖNETECEK
Merkez Hakem Kurulu, Tetiş Yapı Elazığspor – Akın Çorap Giresunspor maçında görev alacak hakem dörtlüsün belirledi. Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan...
GÜCE GÜRAĞAÇLILAR KEŞKEK GELENEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR
Bursa’da kurulu bulunan Bursa Giresun Güce Gürağaç Derneğinin geleneksel hale getirdiği Keşkek Şenliğinin 2. geçtiğimiz hafta Emek Yakup Aktaş Kültür...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın