Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

BARABUT KOYU İLİKA YALISI

Yalçın Durak
Yalçın Durak
  • 10.10.2017

Dün Yeniköy’e gidiyordum.

Bir de ne göreyim 14 Evlerin önündeki tarihi “RIHTIM’ın” etrafına kamyonlar dolusu hafriyat dökülmüş. Bir anda beynimde şimşekler çaktı.

Ne oluyor? Barabut Koyuna yeni bir saldırımı başlıyor ama bunu yapamazlar diye düşündüm. Yapamazlar çünkü benim elimde öyle bir belge var  ki, böyle bir teşebbüsü anında durduracak ve böyle bir teşebbüste bulunacak kişi ve kuruluşlar hakkında TCK’nun 181 ve 182. Maddelerine göre işlem yapılacağını dile getiren Bayındırlık ve İskan Bakanlığının 26.12 2007 tarih ve 2211/9710 sayılı yazısı var.
TCK’unun 181. Maddesi aynen şöyledir:
MADDE 181. – (1) İlgili kanunlarla belirlenen teknik usullere aykırı olarak ve çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkları toprağa, suya veya havaya kasten veren kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Atık veya artıkları izinsiz olarak ülkeye sokan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (3) Atık veya artıkların toprakta, suda veya havada kalıcı özellik göstermesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza iki katı kadar artırılır.
Ayrıca  gerekirse bu atıkların neleri kapsadığını gösteren, yine Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 12013 sayılı yazısı da bulunmaktadır. Şimdilik bu kadar yazıyorum. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz kanısındayım.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın