Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,80
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

BİZİM KURİER YAZIYOR

  • 16.05.2017

Neşeli bir haberle başlıyalım: Köyümüzün Kurier isimli haftalık gazetesinde,  Gut zu Wissen -bilmek iyidir- başlığıyla Dating  Website’nın evli olmalarına rağmen başkalarıyla eşlerini aldatan 5807 kişi arasında yaptığı araştırma sonuçları açıklanıyor. Araştırmaya göre erkeklerin %62,1’i kadınların doğal kokusunu, teninin kokusunu arzuluyor. Erkeklerde aynı kokuyu isteyen kadınların oranı %53,3. Çiçek kokulu parfüm arayan erkek oranı 34, 2. Kadınların ikinci sıradaki favorisi 22,9 ile  sportmence kokan parfüm. Artık nasıl kokuyorsa? Kadınlar erkeklerde çiçek kokan parfüm istemediklerini 10 ile belirtiyorlar. Erkeklerin kadınlarda koklamak istediği pardon arzuladığı ikinci parfümü gazete Frucht olarak veriyor. Sözlük Frucht’un karşılığını meyve, mahsul olarak veriyor! Bu koku da fena sayılmaz!

Almanya’da Nato bünyesinde görev yapan Türk askerlerinin iltica dilekçeleri kabul ediliyor. Sayılarının aileleriyle birlikte 414 olduğu belirtilen Nato çalışanlarının Tayyip Erdoğan’ın başlattığı temizlik -almancası Sâuberung olan bu kelime almanların beyninde yüzyılın canisi Hitler’in ismini yakıyor- dalgalarına takılmamak için ilticaya sığınmak istedikleri belirtiliyor. Alman makamları askerlerin ilticalarını kabul etmekle yetinmeyip, onları almanya’daki yaşamlarında, Tayyip Erdoğan’ın ajanlarından da koruma sözü veriyorlar. Zamanın Türkiye’si de Hitler’in zulmünden kaçan almanlar için aynısını yapmıştı.

Almanya bu tutumuyla Türklere bir nevi vize serbestliği getirmiş oluyor; Tayyip Erdoğan yönetiminin demokrasisinden memnun olmadığını söylemek, Almanya’ya iltica için yeterli! Ukrayna vatandaşlarına Haziran ayında bütün AB ülkelerine vizesiz seyahat başlıyor! Türk vatandaşları bekliyecekler!

Tayyip Erdoğan’ın dünyayı seferber edip, hakkı olmayan paraları kullanarak %51 nokta küsur ile kazandığı referandumun henüz sonuçları açıklanmamışken, milletin önüne attığı idam cezası referandumuna Almanya’da geçit yok! Bu almanlar da komik insanlar; başkan vizeyi kaldırmazsanız gereken tedbirleri alacağı tehditinde bulunuyor, herifçioğulları kalkıp ölüm cezası oylaması yasaktır diyorlar! Büyük cesaret vallahi! Demokrasinin kurallarını çiğneyen, hayır çiğneyen değil, çiğnemeğe niyet edene almanın anayasası yasah diyor. Grundgesetz isimli anayasamazda Tolerans kavramı da yok! Başta Tayyip Erdoğan’a evet diyen çifte veya tek vatandaş Türkler olmak üzere, dinlerinden ve geleneklerinden ve de yabancı kökenli olmalarından dolayı yaptıkları hatalara, hakettikleri karşılğı vermeyen, vermek istemeyen toplumun bütün kesimleri de, anayasa karşısında suç işliyorlar. Demokrasiyi öldüren bir sisteme evet oyu vermeleri artık bardağı taşıran damla olmuşa benziyor! Almanlar aralarındaki Türklere tanımak isteyen gözlerle bakmağa başlıyorlar! İyi oluyor; herkes toplumun verdiğini değil, hakettiğini alacak!

Aylardır alman basınında bir demokrasinin nasıl öldürüldüğü, bir demokrasi ölüyor başlığı altında yazılıyor, yayınlanıyor, yayımlanıyor. Demokratik sistemin nasıl çalıştığını, insanlara neler verdiğini ve insanların demokrasiyi nasıl yaşatacakları, o sistemde yaşayan insanlar  iyi bilir, bilmeleri gerekir. Son yıllarda yanlış uygulamalara maruz kalmış olsa da, içinde yaşadığımız alman demokrasisi kendini ispat etmişdir. Türkiye’den demokrasi konusunda yapılan açıklamalar, demokrasiyi yaşayan topluma, sistemin özüne tam ters ve çok gülünç olarak yansıyor. Bizim demokrasimiz yanlış uygulamada bulunanları, kendi sistemiyle yani demokratik hakkını serbestçe kullanmasını bilen vatandaşlarının sayesinde cezalandırıp, varlığını korumaktadır. Tayyip Erdoğan biraz sussa, bakanları durmuyor: Ömer Çelik isimli bakan, Türkiye’de teröristlik yapmayan gazetecilerin çok rahat yaşadıkları doğrultusunda söylemde bulunmuş. Konuşan, yazan, fikrini dışarı vuran herkes terörist oldu! Terörist değerlendirmesini kim yapıyor? Tayyip Erdoğan. Resmen kanunları çiğnemek, muhalefete tek kelime hak tanımamak, aklına gelen her şeyi kendi hakkıymış gibi hayata geçirmek, devletin bütün mallarını kendi malıymış gibi kullanmak…İnternet’e sansür, Wikipedia, Twitter, Facebook yasak… Bu eylemler demokrasi.. Ben senin söylediklerini ve yönetimini beğenmiyorum, seninle aynı fikirde değilim demek terörist. Memleketin yarıdan fazlası terörist! Almanya komple terörist! İletişim çağında Türkiye hakkında bizim bildiklerimizin çok daha fazlasını avrupa insanı, dünya insanı biliyor! Bu insanlara siz kalkıyor, demokrasi lak luku yapıyorsunuz. Ben gördüğümü yazıyorum: hüngür hüngür gülüyorlar! Almanya’nın kasası taşıyor; ihracat ve üretim rekor üstüne rekor kırıyor. Tahminler kasalara beklenenden çok daha fazla milyar avro’ların dolacağı!  Firmalar siparişleri yetiştiremiyor!

Köyümüzün Kurier’inden devam edelim: Alman demiryolları yapmayı planladığı bir bina için, kertenkelelerin kılını incitmeden, başka yere taşımak zorunda; tahmini bedel 15 milyon avro. Sadece kertenkeleler mi, kurbağaların çiftleşme, mekan değiştirme mevsimlerinde, otoyolların kenarlarında bu arkadaşlar için hususi şerit açılmasından tutun da, bazı yerlerde yollar komple trafiğe kapatılıyor. Kertenkele, kurbağa rahat ettirilir de, yılanlara dokunulur mu? Dokunulmaz tabi: Hessen eyaletinin bir kaç yerleşim alanını kendilerine vatan edinen, eczacıların amblemine resmini veren zehirsiz yılanlarla yaşıyor, yöre sakinleri! Kuşların mekan edindiği yöreleri oturuma açabilmek için önce yetkili makamlara değil, hayvanların rahat yaşamını garantileyen sayısız kanunlara gidiliyor!

Aralarında 67’lik arkadaşım Norbert’in de bulunduğu, köyümüzün 50 yaş üstü tenisçileri önceki hafta katıldıkları turnuvada ikinci olup, yeni tişörtleri kapmışlar. İlkokullularımız bir haftalık İtalya Toskana tatiline götürülmüş. Almanya’nın en büyük meslek merkezi olduğu belirtilen komşu mahallemizin kuruluşunun ellincisi birbirinden güzel eğlencelerle kutlanmış. Belediyemiz mayıs’ın 25’indeki babalar günümüz de, bizleri Ren nehri üstünde Hitler’in yıktırdığı tarihi köprünün yanındaki çimenlikte düzenleyeceği, canlı müzikli, yemekli içmekli eğlenceye davet ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın