Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,75 / Satış: 3,76
€ EURO → Alış: 4,69 / Satış: 4,71

BUGÜN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

  • 27.11.2015

DÜN ve BUGÜN

Çocuktum işitirdim yurdumu düşman almış,
O yerlerde binlerce yavrular öksüz kalmış,
Düşman kanla boyarmış murdar çizmelerini.

Yükselirmiş vatandan her zaman binbir ahlar,
Milletin sırtından geçinen padişahlar,
İşitmemiş onların derdini, kederini.

Dün baykuş ötüyordu bu vatanın üstünde,
Fakat on sene evvel şimşek gibi bir günde
Parlamıştı yurdumda nuru Cumhuriyetin.

Dört taraftan tutuşmuş, yanıyorken bu vatan
Kızıl bir güneş doğdu o an Ankara’dan
Tattırdı cümlemize tadını hürriyetin.

Dalganlan şerefinle yurdumda kızıl sancak
Bu yurttan gölge salmak senin hakkındır ancak,
Ay yıldızı göğsünde taşıyan mavi arşa.

Harabeden kurduğun bu ulu cennetinle
ordunla, sancağınla, yurdunla milletinle
Bin yaşa Gazi Paşa, bin yaşa Gazi Paşa.

T.Pertev.

 

Bu şiir Cumhuriyetin kuruluşunun onuncu yılında Tirebolu Halkı tarafından hazırlanan ve İstanbul’da  “RESİMLİ AY MATBAA’sında basımı yapılan “C. BİRİNCİ 10 YILI 29 BİRİNCİTEŞRİN 933 : PAZAR” Dergisinde yayınlanmıştır. Yazarı T. Pertev,  amcam  M.Tevfik Durak’tır. 1933’de Soyadı kanunu henüz çıkmadığından kişilerin adından sonra babasının ismi yazılarak aynı isimdeki diğer kişilerle karışması önleniyormuş. Bu nedenle amcam da ismini Tevfik Pertev  şeklinde  değil de T.Pertev şeklinde yazmış.
Bunları neden yazıyorum. Bugün 24 Kasım, yani ÖĞRETMEN GÜNÜ. Yukarıya koyduğum  şiir, Cumhuriyetin 10’cu yılında,  26 yaşında gencecik bir öğretmen tarafından yazılmış. Bir çok Atatürk düşmanı  ATATÜRK  için diktatördü diyorlar. Evet Atatürk diktatördü, ama kime karşı? Türkiye aleyhine faaliyet gösterenlere karşı diktatördü. Bir gün Atatürk İstanbul’da  sahilde yalnız başına dolaşıyor. Sahilde eğlenen bir grup gençle karşılaşıyor ve onlarla sohbet ediyor. Bir ara gençlerden birisi: “Paşam sizin için diktatör diyorlar, siz diktatör müsünüz, diye soruyor.  Atatürk: “Bak çocuk, ben diktatör olsam, sen bana bu soruyu sorabilir miydin” diyor. Gerçi bugün aynı soru karşısında bu yanıtı kullananlar da var ya….Aradaki farkı anlayan bilir. Neyse, şimdi yukarıdaki şiirin iki mısrasını aşağıda yeniden yazıyorum:
KIZIL BİR GÜNEŞ DOĞDU O AN ANKARADAN
ve
DALGALAN ŞEREFİNLE YURDUMDA KIZIL SANCAK.
Soruyorum size Atatürk diktatör olsaydı, henüz 26 yaşındaki bir öğretmen, komünist partinin kapatıldığı, komünizmin yasak olduğu bir zamanda,  bu şiirdeki bu mısraları yazabilir miydi? Aynı şiiri, bir kesimin 1950’de Türkiye’ye demokrasiyi getirdiğini ileri sürdükleri Demokrat Parti iktidarı zamanında yazmış olsaydı, hadi İsmet Paşa zamanını karıştırmayalım, Süleyman Demirel  zamanında vs..vs.. yazsaydı, acaba kaç yıl hapiste yatardı. İşte Atatürk böyle bir diktatördü. Çünkü diktatörlüğünün de bir asaleti vardı.

Bu gün 24 Kasım. Başta BAŞ ÖĞRETMENİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK olmak üzere, mesleği MESLEKLERİN EN ASİLİ olan, tüm ATATÜRK’çü öğretmenlerin ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ en içten dileklerimle KUTLUYORUM.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın