Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,90 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,81 / Satış: 4,83

ÇAN KULESİ VE ONU ÖZLEYEN ZİHNİYET

  • 08.04.2016

Giresun son günlerde Osman Ağa Meydanına (Keşap Durağına) konulan ve tarihte Çan Kulesi olarak bilinen sözde saat kulesi tartışıyor.

Bir kesim bu kuleyi büyük bir hizmet olarak görürken, diğer bir grup sembolik açıdan yıkılan, bir zihniyeti temsil eden Çan Kulesi taklidinin Giresun halkına haksızlık ve Topal Osman Ağa’ya vefasızlık olarak görüyor.

Sosyal Paylaşım sitelerinde süren tartışmaya karşı bir açıklamada bulunan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Çan Kulesi benzeri saat kulesini savunarak “Biz hizmet yapıyoruz. Millet kulenin önünde resim çektiriyor. Ayrıca Kulede ay yıldız var” mealinde açıklamalarda bulundu.

Neden Çan kulesi taklit edildi?

Neticede bu tartışmanın ana nedeni bir sembolün tekrar hayata geçirilme çabasıdır. O kule bire biri çan kulesinin aynısıdır.

Sadece hilal konması bir şeyi değiştirmiyor.

Bu nedenle Osman Ağa’nın yıktığı bu kulenin tekrar dikilmesi elbette bir kesimi rahatsız edecektir. Bu kuleyi yaptıranların da Giresun için büyük bir değer olan Kurtuluş Savaşı Kahramanı Topal Osman Ağanın hatırasına saygı duyması gerekmiyor mu?

Neden Çan Kulesi?

Neden Osmanlı veya Selçuklu mimarisini yansıtan bir yapı değil?

Bunların asla mantıklı bir açıklaması yok. Giresun ili, hemen hemen tamamı Müslüman olan insanların yaşadığı bir şehir. Ne diye çan kulesine bire bir benzer yapı yapma gereği duyuluyor ki?

Bu tartışmalara mantıklı bir cevapları olmayanların gümrük binasına sallaması ise ayrı bir komedi. Orada yapılan bir yanlış olsa dahi bu bir çan kulesini getirip Giresun’un göbeğine dikme hakkını size tanımaz. “Gazi caddesinin tek yön olmasına da karşı çıktılar” gibi bir açıklama ise ayrı bir garabet açıklamadır.

Biri; bir dinin, bir ideolojinin, bir fikrin, Haçlı seferlerinin sembolü, diğeri bir imar düzenlemesi.

Birbiri ile Ne alakası var?

Ben bu yanlıştan dönüleceğini sanmıyorum. Bu zihniyet, kilise bile yapsa alkış tutacak azımsanmayacak bir çoğunluk var.

Giresun Halkı İstiklal Kahramanı, büyük savaşçı Topal Osman Ağanın yıktığının bire bir benzerini diken zihniyete kendi değimiyle binlerce beğeni yapmışsa, bizde sadece acı bir tebessüm etmek düşer. Ağamızın da kemikleri sızlamıştır ya, ne gelir elden?

Affet bizi Topal Osman Ağam!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın