Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

DEMOKRATİE HAT SİCH…

Ayhan Kasap
Ayhan Kasap
  • 11.10.2017

Demokrasi son yıllarda başbakan Angela Merkel büyük koalisyonun otomatikman zayıf düşürdüğü, kurumlarını ve kendisini yaşatan, yenileyen, kontrol eden, tartışma kültürünü meclise taşıyarak, sisteminin gereğini yapıp, kendisini korudu, temelini sağlamlaştırdı! Daha sade anlatımla; demokrasimiz şöyle bir silkelenip, sağından solundan kendisini yontmaya kalkışan, bitleri pireleri ve parazitleri döküverdi!

Büyük koalisyonlara kriz dönemlerinde ve kısa bir süre için gidilir. Muhalefetsiz demokrasi yaşamaz. Merkel sosyal demokratları koltuğunun altına alıp, kelimenin tam anlamıyla tepe tepe kullandı. Son yıllarda kural tanımazlığını o kadar arttırdı ki; tek başına hükümetlik yapmağa soyundu! Meclisi bırakın, parlamentoyu da tıslamaya başladı! Sığınmacılara memleketin kabılarını sonuna kadar açan çılgınlığına Cem Özdemir’in yeşiller partisi de katılınca, demokrasinin kuralları sislenmeğe başladı! Ve insanlar AFD isimli sağcı partinin kucağına atıldı! Angela Merkel’in 2015 yılında yaptığı ve halâ yanlışlığını kabul etmemekte direndiği çılgınlığın memleketin içine ve insanların yaşamına soktuğu uygunsuzluğun getirdiklerini yaşıyoruz ve yıllarca da yaşayacağız!

Genel seçim büyük koalisyona kırmızı kart göstermekle kalmadı, dört partilik meclise bir önceki seçim de yüzde beşlik barajı aşamayıp, meclis dışında kalan hür demokratları sokmakla kalmayıp, Almanya’nın savaş sonrası tarihin de ilk olarak, tam sağcı (ırkçı demeye dilim varmıyor) bir partiyi de meclise taşıdı. Merkel’in Hıristiyan Birlik partisi tam dokuz puan kaybetti. Almanya’nın en eski partisi Sosyal Demokratlar 20,5 puanla, tarihinin en büyük yenilgisini aldı.

Merkel hanım memlekette hemen seçim akşamı yapılması adetten olan Elefantenrunde’de (fillerin buluşması) büyük koalisyonla, aynen devam etmek istediğini, hatta biraz daha ileri gidip, sosyal demokratların hükümete ortak olmağa mecbur olduğunu ileri sürdü. Sosyal demokratların başbakan adayı Martin Schulz kesinlikle hükümete ortak olmıyacaklarını, demokrasinin gereği olan muhalefet görevini yerine getireceklerini, partisinin seçimleri kaybetmiş olmasına çok üzülüyor olsa da; demokratie hat sich stabilisiert, -demokrasi kendini sağlamlaştırdı- büyük koalisyonun rotasından çıkarmağa yeltendiği demokratik sistemde taşların tekrar yerine oturduğuna sevindiğini açıkladı.

Demokrasi sisteminin gereğini yapıp, yabısını korudu! Angela Merkel’ın başbakanlığını sürdürmesi hiç önemli değil, önemli olan icraatında artık -immer weiter- aynen devam’ın kesinlikle olmıyacağı! Zaten vatandaşın en büyük itirazı, protestosu bu sorumsuz, vurdumduymaz tutumdu. Angela Merkel arkasındaki büyük koalisyonun oy gücüne ve muhalefetsiz bir meclisin güçsüzlüğüne güvenerek, 2015’de memleketin kabılarını sonuna kadar açmış, aylarca sokaktaki vatandaşın gelecek korkusuna kulaklarını tıkamış, demokrasiyi yaşatan tartışma kültürünü öldürmüştü. Seçim büyük koalisyonun önünü tıkamakla kalmadı, meclisi altı partili yaparak, Merkel’in öldürdüğü tartışarak, konuşarak, her kesimin fikrini alarak karar almayı tekrar diriltip, Merkel’in aynen devam’ını öldürdü!

Merkel’in özelliği, diğer partilerin programını çalıp, kendi partisinin ürünü olarak yaşama sokmak! Veya başka isim altında yürürlüğe koymak! Şimdi Merkel’in önünde sadece dört parti ile kurabileceği, partilerin renklerinden ötürü Jamaika koalisyonu olarak tanımlanan, bir koalisyon hükümeti var. Hükümet kurulduktan sonra ki muhalefetli meclise geçmeden önce, programlarının bazı bölümleri birbirlerine tamamen ters olan partilerin, önce kendi organlarında koalisyonu oluşturacak diğer partilerle kesişen ortak noktalarını belirlemeleri, kabul etmeleri, yaptıkları koalisyon protokolünü parti meclislerinde onaylatmaları gerekiyor. Merkel hanımın koalisyon görüşmeleri öyle kolay olmıyacak çünkü önce seçimlerde tarihinin en büyük oy kaybına uğrayan küçük ortağı sosyal birlik ile anlaşmı lâzım, ardından memleketin kabılarını her gelene sonuna kadar açık tutalım, 2030 yılında benzin ve dizel motor yabımını yasaklayıp, sadece elektrikli taşıt üretelim diyen yeşiller, diğer tarafta göçmen yasasıyla, memleketimize geleceklerin sayısını ve kalitesini biz belirleyelim, avrupa’yı yeniden yabılandırmağa soyunan fransız cumhurbaşkanı Emmanuel Macro’nun tekliflerine, İtalya’nın borç batağında debelenmesine atıfta bulunarak; biz kesinlikle Silvio Berlusconi’nin düzenlediği partilerin finansmanını üstlenmeyeceğizin altını çizen hür demokratlar var!

Partiler ortak noktalarını bulup, muhakkak bir hükümet kurulacak. Demokrasi partilere vatandaşa hizmet görevi veriyor. Azınlık hükümeti de kurulabilir. Yalnız yapılmaması gereken; yabılacakların ismini değiştirerek vatandaşa değişik bir tasarımmış gibi satılmağa kalkılmaması: Sığınmacılara yıllık üst tavan-mesela 200 bin- getirilmesini kesinlikle kabul etmiyeceğini kabul eden hanımefendi, aynısını hatta daha azını öngören bir teklifi kabulleniveriyor! Yine memleketin sağcı partisi Hıristiyan Birlik, ilk defa meclise giren AFD isimli ırkçı partinin oylarını çekmek için onlardan daha sağcı olacağını açıklıyor! Çözüm değil ve tehlikeli!

Biliyorsunuz Cem Özdemir yeşiller partisinin genel başkanı, jamaika koalisyonu kurulursa, Cem’in Almanya dışişleri bakanı olma şansı var. Vatandaşlar arasında Cem ile Tayyip Erdoğan’ın bir araya geldiklerinde neler olabileceği kıkırdaştırılıyorHiç bir şey olmıyacak; herkes demokrasinin kendilerini verdiği görevi yerine getirecek! Cem Özdemir katıldığı talkshow’ların birinde gülümseyerek, meclisdeki Ermeni soykırımı kararı sonrasında Tayyip Erdoğan’ın, türk kanı taşımıyorlar, kanlarını kontrol ettirsinler söylemini hatırlatarak, o anda ev doktorunda bulunduğunu ve normal kontrol için kan verdiğini, doktoruyla beraber gülümsedikleri cevabını veriyordu.

Almanya genel seçimde demokrasini tekrar olması gereken yere taşıdı! Sosyal Demokratlar en doğru kararı vererek, Merkel’in semeri olup, erimekten kurtuldular! Meclis demokrasinin vazgeçilmez kuralı olan muhalefetine kavuşdu.

Demokratie hat gewonnen! Demokrasi kazandı!

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın