Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

FAKÜLTE

  • 28.11.2016

Tüm Tirebolulular alttaki Mehmet Yayınoğlunun kaleme aldığı yazıyı dikkatli okuyun. Bu iletişim Fakültesi Tirebolu’dan gider ise bir Tirebolulu olarak bundan büyük hicap duymalıyız. Eğer Tirebolu Halkı buna isyan etmez sessiz kalırsa benim söyleyecek sözüm kalmaz. Herhalde 1935den beri Tirebolu Nüfus idaresinde olan kaydımı sildirmem gerekir. BU GERÇEKLEŞİRSE TİREBOLU HALKI, BİZ TİREBOLULUYUZ DEMEKTEN UTANMAYACAK MI? Aşağıdaki yazıyı 08.06.2016 tarihinde sosyal medyada sizlerle paylaşmıştım.

Tekrar koyuyorum ve bir kez daha uyarıyorum.

UYAN TİREBOLU.

Mehmet Yayınoğlu / 19 saat ·

TİREBOLULU DOSTLAR, GİTTİ Mİ GİDER!

Önce fakültenin içi boşaltılır. Yani dersler dejenere edilir… Hocaların yerine daha beceriksizleri getirilir. Öğrenciye “okula gelmesen de olur fikri ve kolaylığı ve hissettirilir” Zoka yutulmuş ve tutturulmuştur “İlçeye “burada bu iş olamıyormuş” fikri de kaçınılmaz kader olarak hissettirildikten sonra her şey kolaydır artık.

Binalar yerinde durmaktadır ve herkes burada bir Fakültemiz var derken, bir sabah Fakültenin kapısına bir yazı bantlanır. O yazı da rüzgarla uçar durur. İlçemizde bir teyze Cuma pazarından dönerken “ayyy kız bu da ne?” derken, okur ve feryadı basar. İlçenin eşrafı da bu hazin sonu konuyla hiç ilgisi olmayan bu teyzeden duymuş olur ne yazık ki..!

Haberimiz olsun.

Zorlukla yetişmiş ve bu ilçeye yakışmış bulunan öğrenciler ve Fakülte, Büyük il ‘e taşınmıştır.

Vah halimize.

Bu tren bir daha geri dönemez.

Son kez uğramıştır.

İlçemize saygilar.

UYAN TİREBOLU(2)

Fuat Avni’yi tanır mısınız diye sorsam hepiniz kesinlikle “evet” dersiniz. Bu “evet” tabii ki O’nun şahsını tanıdığınız anlamına gelmez. Çünkü bu güne kadar O’nu tanıyan çıkmadı. Ama gene de O’nu herkes gayet yakından tanıyor. İşte ben de O’nu sizin kadar yakından tanıyan biriyim, biriyim ama, biliyor musunuz Faut Avni’nin minik serçeleri de varmış. O serçeler bana çok önemli bir mesaj getirdi. Neler vardı bu mesajda? Neler yoktu ki:

Fuat Avninin minik serçelerinin getirdiği mesaja başlamadan önce çok eskilere gidelim. 1957 yılına kadar Tirebolu Giresun’un merkez ilçe de dahil, en büyük ilçesi idi. İlçenin bu durumu 1950’de Türkiye’ye geldiği söylenen ama , hala da ne olduğu bir türlü anlaşılamayan ucube demokrasi ile, Tirebolu’nun bu büyüklükten duyulan il genelindeki rahatsızlığa başkenteki iktidar da eklendi. Çünkü yedi senedir iktidarda ideler ama hala Tirebolu Belediyesi onlardan değildi. O halde ilçe bölünmeli idi. Espiye Nahiyesini Tirebolu’dan koparıp ilçe yaptılar. Daha sonra ki iktidarlar da Güce’yi ve Doğankent’i ilçe yaparak Tirebolu’yu bir güzel tırpanladılar.

Her ne kadar içine kapanık bir ilçe görüntüsü verse de Tirebolu yine de bazılarının gözüne batıyordu. Yanılmıyorsam Giresun’da bir yüksek okul yoktu. Giresun’un hiç bir ilçesinde de yoktu. Ama Tirebolu da Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı Mehmet Bayrak , Meslek Yüksek Okulunu vardı. Tirebolu’ya sahilin en büyük balıkçı barınağı yapılmıştı. Bu da bazılarının gözüne battı.

Bazı siyasilerin de büyük gayretine rağmen, balıkçı barınağını, tersane yapılmak üzere bir yandaşa peşkeş çekilmesini, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla büyük birlik direniş göstererek engelledi Tirebolu.

Giresun Üniversitesinin kurulması aşamasında Sayın Prof. Dr. Taner Karahasanoğlu’nun, Zamanın Belediye Başkanı Sayın Burhan Takır’ın ve Tirebolu’yu seven Tirebolu Halkının büyük gayreti ile, Türkiye’de ilk kez, bir ilçede bir iletişim fakültesinin kurulmasını gerçekleştirildi. Vs…vs…vs…ler çok. Ama ben özellikle Tirebolu İletişim Fakültesinden söz edince orada durdum. Çünkü Fuat Avni’nin serçeleri biliyor musunuz ne dediler?

“Tirebolu Halkı, size sesleniyorum, Tirebolu İletişim Fakültesi üzerinde büyük oyunlar planlanıyor. Çünkü bu fakültenin kısa zamanda gösterdiği başarı bazılarını rahatsız etti. Türkiye genelinde, üniversitelerden 80 öğretim üyesinin PKK konusunda imzaladıkları deklarasyona, Tirebolu İletişim Fakültesinden üç öğretim üyesinin de imza koymasını fırsat bilerek, bazı siyasilerin de teşviki ile, fakültenin Giresun’a nakli olasılıkları üzerinde hesaplar ve çalışmalar yapılıyor,” diyor serçeler.

Ben de serçelere şunu sordum: İmza atan bu üç öğretim üyesi hakkında Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanlığı soruşturma açmış ve fakülteden uzaklaştırmış. Ama bunlardan ikisi tekrar göreve dönmüş. Acaba bu da planın bir aşaması mı?

Evet Tirebolu serçeler uyarıyor. Benden söylemesi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın