www.kamertv.com | www.filmesbd.com | www.filmihot.com | www.rivelsfilm.com | www.qifilms.com| www.ctownfilm.com | www.ritmofilms.com| www.forofilm.com | www.rifilms.com | www.filmingfly.com | www.kilmerfilm.com| www.filmtouru.com | www.fugfilm.com | www.filmciabi.com | www.filmeti.com | www.coptikfilm.com | www.zkefilms.com | www.irisefilms.com | www.hblfilms.com | www.hausfilms.com | www.akibafilm.com | www.kumefilm.com | www.bigifilm.com | www.pornobeka.com
FEDA EDECEK TEK BİR İNSANIMIZ YOK - GİRESUN IŞIK GAZETESİ
Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

FEDA EDECEK TEK BİR İNSANIMIZ YOK

FEDA EDECEK TEK BİR İNSANIMIZ YOK
  • 18.12.2015
Reklam

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak üniversitelilere seslenerek, insanlığın kurtuluşuna vesile olacak yeni bir mücadelenin öncü kadrosunda yer almak için gençlere önemli sorumluluklar düştüğünü ifade etti.

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, gençlerin farklılıklara rağmen insanca, barış içerisinde, katılımcı şeffaf yeni bir dünyanın temellerini kurmak için çok okuması gerektiğini belirtti.

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından gerçekleştirilen Çınaraltı Gençlik Sohbetleri Yaşayan Hazineler programı kapsamında Abdurrahman Dilipak Giresun’da üniversite öğrencileriyle buluştu.

Sahil Yurt Müdürlüğü Konferans Salonu’nda Çarşamba akşamı saat 21:00’da gençlere seslenen Dilipak, gençlerin iyi düşünmesi kendisine sunulan her bilgiyi direkt olarak kabul etmemesi gerektiğini belirterek, “Gözünüzü açın düşünmeniz gerekiyor, her şey okuldan ibaret değil okuldan arta kalan zamanınızda boşa geçireceğiniz bir saniye zamanınız yok, boşa harcayacak bir kuruş paranız yok, feda edecek tek bir insanımız yok. Benim dedem 1. Dünya Savaşı’nda askerdi. 22 Milyon insan öldürüldü sanki kendi aralarındaki miras kavgası gibi. Bugün yaşanan kriz kapitalizmin krizidir. Soğuk savaş farklı bir dünya savaşıydı. Belki 3’üncü ya da 4’üncü dünya savaşı çıkacak. Ya da siz aklınızı başınıza toplayacaksınız.

abdurrahman_dilipak1 (2)

Müslümanlar sadece kendi kurtuluşları için çalışmazlar, biz ‘Âlemlere rahmet olarak gönderilen bir Peygamber’in’ (S.A.S) ümmetiyiz. Biz Müslümanlarla, yeryüzündeki tüm erdemli insanlar ve mazlumlarla müttefikiz. Biz yeryüzünde değer üreten herkesle nimet ve külfet dengesine dayalı işbirliğine hazırız.

İnsanlığın kurtuluşuna vesile olacak yeni bir mücadelenin öncü kadrosunda yer almak istiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler var” dedi.

4 YILDA 4 FAKÜLTE

Gençlerin örgün öğretimin dışında açık öğretim, uzaktan eğitimle ve çifte okulla donanımlarını geliştirmelerinin gerekliliğine vurgu yapan Dilipak, “Okuduğunuz bölümde double (çift mezuniyet) yapacaksınız. (‘İman Edenler, yaptığı en iyi şekilde yapanlar, sabredenler ve sabrı tavsiye edenlerin dışında herkes hüsrandadır.’) Yaptığınız işi en iyi şekilde yapacaksınız biyoloji okuyorsanız kimya da okuyacaksınız. (Efradını cami ağyarına mani) Psikoloji okuyorsanız sosyoloji, mimarlık okuyorsanız inşaat, tıp okuyorsanız biyoloji ya da farmakoloji (ilaçbilim) de okuyacaksınız. Tek boyutlu karnınızı doyurmak için değil, göreviniz insanlığı kurtarmak olacak.

Yeryüzünü fethe çıkıyoruz arkadaşlar, toprak işgaline değil, zulme haksızlığa sömürüye karşı, adaletten barıştan hürriyetten yana yeni bir dünya kurmak için yola çıkıyoruz. Onun için Türk Hava Yolları 110 noktaya uçuyor, onun için 110 ülkeden insanlar gelsin gitsinler diye yapılıyor bu havaalanları. Almanlar onun için istemiyorlar bunu. Siz gidesiniz diye hazırlanıyor bunlar. Bu kadar farklı üniversite sadece sizin okumanız için değil tarihin rövanşına hazır olalım diye” ifadelerine yer verdi.

DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR

Dünya beşten büyüktür söylemlerinin gençler tarafından da desteklenmesi gerektiğine atıf yapan Dilipak, “Bunun nasıl olacağına bir karar vermeniz gerekiyor. Bu söylemlerin arkasında durmuyorsanız bu rahatlık size batar. Ya geri gideceksiniz ya ileri gideceksiniz. Ama sizi burada durdurmazlar onu söyleyeyim. Mecazi olarak ‘Allah’ın yeryüzünde gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, haykıran sesi olmak’ istiyorsanız çok çalışmanız gerekiyor” şeklinde konuştu.

YAŞADIĞIMIZ TOPLUMA SAYGI

Yaşanılan toplumdaki insanların değerlerini daha iyi anlayabilmek için gençlerin ilahiyat ta okuması gerektiğini ifade eden Dilipak, “Herkes dinini öğrenmek zorunda, bunu ders ya da iş için değil, dine inanmayan bir insan bile ‘Yaşadığım toplum neye inanıyor’ diyerek dini bilmek durumunda. Bu içinde yaşadığımız topluma saygı duymak için gerekli.  Her duyduğunuzla hareket ederseniz yanlış insanların peşinden gidersiniz. İster tıp, okuyun ister mühendislik dininizi öğreneceksiniz. Kendi dinine saygı duymayana kimse saygı duymaz, herkes sizi kullanır. İlahiyat bir ayrıcalık olmamalı hepimiz ilahiyat okumalıyız” değerlendirmelerinde bulundu.

YAPTIĞINIZ İŞİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPACAKSINIZ

İlahiyatın dışında bitirilen okulların bir tanesinin dünyayı tanımaya, bir tanesinin tarihi ve insanın kendisini tanımasına, diğerinin ise yaptığı işi en iyi şekilde yapmasına olanak sağlayacağını belirten Dilipak, “Size öğretilen bilimin bütün kavram ve kurumları batıya aittir. Bunları uygulayarak siz batının misyonerleri olursunuz. Ömrünüzün sonuna kadar kendi dilinizin, sanatınızın kavramlarını ve kurumlarını yeniden ihya etmek ve asrın idrakine İslam’ı söyletmek için çalışacaksınız.

Siz bir ara kuşaksınız, eğer çocuklarınızın ve torunlarınızın övünç duyacağı bir kahraman olmak istiyorsanız bunun için okursunuz. Yoksa sizler zaten gelmekte olan bir savaşın kurbanları olursunuz” diyerek gençlerin ferasetli olmaları gerektiğini vurguladı.

3 DİL ŞART

Türkiye’de dil öğrenememe fenomeninin eğitimden kaynaklandığını ve dil öğrenme sürecinin doğal olarak gelişimine atıf yapan Dilipak, “İngiltere’de tımarhanedeki 10 yaşındaki çocuk İngilizce konuşur, Arabistan’daki aynı durumdaki çocukta Arapça konuşur. Dil öğrenmek mesele değil, akademik kariyerinizi sürdürmek, mazlumların sesini dünyaya duyurmak ve dünyada ne olup bittiğini anlamak için İngilizceyi öğreneceksiniz.

Kendi inanç, tarih, kültür ve geleneğinizi, arşivlerinize girip kendi kavramlarınız öğrenmek için Arapça öğreneceksiniz.

Üçüncüsü ise Mevlana ve Yunus Emre Projesi kapsamında 110 ülkeden hangi ülkeye gitmek istiyorsanız, bizi öldürenler biz de dirilsin diye (farklı bir dil öğreneceksiniz.) İsrail’e gitmek ister misiniz? İbranilere İslamiyet’i anlatıp kardeş olmak ister misiniz? Latince öğrenmek ister misiniz? Hıristiyan papaz ya da kardinallerle tartışmak için. Cehennem ateşi Esad’ın ateşinden daha yakıcıdır, biz insanları cehennem ateşinden kurtaracak bir müjdeyi yüreğimizde taşımıyor muyuz? O insanlara merhamet etmeyecek misiniz? Bizi öldürmeye gelenler biz de dirilsin demeyecek misiniz?

Yeniden Müslümanlığımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Biz ‘Alemlere rahmet olarak’ gönderilen bir Peygamber’in (S.A.S) ümmetiyiz.

Osmanlı geleneğinde komşu dili öğrenmek yabancı dil öğrenmek olarak kabul edilmiyordu. Arapça, farsça ya da sınırımıza komşu olan bir dili öğrenmek tebliğ görevi olduğu için gerekliydi. Örneğin Edirne’de bulunan birinin Bulgarca bilmemesi dini bir nakısa olarak algılanırdı” şeklinde konuştu.

GÜZEL SÖZ DÜNYAYI AYDINLATIR

Hz. Musa’nın Firavun’a hakkı güzel sözle tebliğ etmesini örnek gösteren Dilipak şunlara yer verdi, “Hikmet söyleyeceksiniz. Edebiyat, sanat, resim, şiir bir şeyler yapın. Sezgilerinizi harekete geçirin, biz sadece akılla değil yekûn olarak insanın içsel derinliğini harekete geçirerek güzel söz ve hikmetle dünyayı aydınlatacağız. Sanatla ilgilenmeyenler beyin kapasitesinin yarısını hiç kullanmamış olurlar. Sezgi akıl kadar önemlidir.

Yeniden hayatı sorgulamamız gerekiyor. Her şeyi yeniden gözden geçireceğiz, kullandığımız kelimeler kavramlar, yediğimiz içtiğimiz şeyler, hayatımızı bir ‘Peygamber varisi’ olarak devam ettireceğiz. O zaman yeryüzünü fethe çıkacağız. Adaletten, barıştan, hürriyetten yana yeni bir dünya kurmak için, başkalarının topraklarını işgal edip onlara ilahlık ve rablik taslamak için değil, onlara farklılıklarımıza rağmen insanca, barış içerisinde, katılımcı şeffaf yeni bir dünyanın temellerini kurmak için okumanız gerekiyor.

Çaresiz değilsiniz çare sizsiniz.“

ELMAS DİLİPAK’A TEŞEKKÜR ETTİ

Kredi ve Yurtlar Kurumu Giresun İl Müdürü Fethi Elmas ise yaptığı açılış konuşmada “Umuyorum ki düzenlenen Seminerler, kurslar, atölye çalışmaları ve diğer sportif ve kültürel faaliyetler sosyal hayatınıza renk katar, akademik ve iş hayatlarınızda başarıya ulaşmanızı sağlar. Giresun’a gelip öğrencilerimiz ile değerli deneyimlerini paylaşan Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak’a kendi adıma ve öğrencilerimiz adına teşekkür ederim” dedi.

Elmas, Yurt Müdürleri ve Personelinin de katıldığı programa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Reklam
MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK, STAD İNŞAATINI İNCELEDİ
AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, “Süper Lig'de oynadığı 1970'li yıllarda 3 büyüklere kök söktüren yeşil beyazlı takımımız inşallah 50....
O KURUMDAN GİRESUN’A 68 MİLYON YATIRIM
Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörlüğü’nü ziyaret etti. TKDK Giresun İl Koordinatörü...
GRÜ, HIZLA BÜYÜYOR!
Giresun Üniversitesi (GRÜ) Rektörü Cevdet Coşkun 2017-2018 akademik yıl değerlendirdi. Kendisiyle kurulan üniversiteler arasında en hızlı büyüyen bir üniversite olduğunu...
‘ADETA AKIL TUTULMASI YAŞANIYO’
Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker, ülkede adeta akıl tutulması yaşandığını savunarak, “Tek bir beynin, tek bir...
BAŞARININ SIRRINI AÇIKLADI
Yeşilgiresun Belediyespor’da genç oyunculardan Erkan Yılmaz başarının sırrının üst düzey mücadele etmekten geçtiğini ifade etti
YEŞİLGİRESUN BELEDİYESPOR LİGE HIZLI BAŞLADI 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 2. haftasında Beşiktaş’ı deplasmanda yenen Yeşilgiresun Belediyespor'un genç oyuncusu Efe Beşok, iyi bir ivme yakaladıklarını belirtti.
ÖZKUL: EN KISA SÜREDE TOPARLANACAĞIZ
TFF 1. Lig’de mücadele eden ve son 3 maçta aldığı beraberliklerle zirvedeki yerini Ümraniyespor’a kaptıran Akın Çorap Giresunspor’da Başkan Yardımcısı...
HASTA VE YARDIMA MUHTAÇ AİLELERİN YANINDA
Vali Harun Sarıfakıoğulları, akşamları gerçekleştirdiği aile ziyaretlerine devam ediyor.
DAR SOKAK’TA MERDİVEN ÇALIŞMASI
Giresun Belediyesi Çözüm ve Koordinasyon Birimine bağlı Acil Ekip tarafından Şeyhkeramettin Mahallesi Dar Sokak’ta bulunan mevcut merdivenin yenileme çalışmalarına başlandı....
GİRESUN’A OTEL YATIRIMI DÜŞÜNÜYORLAR
Turizm yatırımcısından Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’na ziyaret. İşadamı İbrahim Tuğrul Aksu, beraberindeki heyet ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası...
PEYAMİ TEK ANILDI
Geçtiğimiz yıl elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz Gazeteci Peyami Tek, mezarı başında anıldı. 57 yaşında hayata gözlerini yuman tecrübeli gazeteci...
GUATRIN EN ÖNEMLİ NEDENİ İYOT EKSİKLİĞİ
Prof. Dr. Hulusi Atmaca:“Guatrın bu kadar yaygın olmasının en önemli sebebi sanılanın aksine karalahana tüketimi değil, iyot eksikliğidir”
İL TÜTÜN DENETİM EKİBİ İŞBAŞINDA
İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Ahmet Bal, “Sigaranın olumsuz etkilerini her kesime anlatmalıyız” dedi
KAYADİBİ MEZARLIĞINDA ÇEVRE DÜZENLEMESİ
Giresun Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından şehir mezarlığı ve diğer mahalle mezarlıklarında çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarına büyük bir titizlikle...
AKP’DEN GENİŞLETİLMİŞ İL DİVANI
AK Parti Giresun İl Başkanlığının İl Danışma Meclisi  toplantısı Cuma günü yapılacak. Saat 15.30’da Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Giresun...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

escort eskisehir ankara escort escort samsun escort bursa mugla escort denizli escort beylikdüzü günlük kiralık daire