Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,75 / Satış: 3,76
€ EURO → Alış: 4,69 / Satış: 4,71

FEDA EDECEK TEK BİR İNSANIMIZ YOK

FEDA EDECEK TEK BİR İNSANIMIZ YOK
  • 18.12.2015
Reklam

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak üniversitelilere seslenerek, insanlığın kurtuluşuna vesile olacak yeni bir mücadelenin öncü kadrosunda yer almak için gençlere önemli sorumluluklar düştüğünü ifade etti.

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, gençlerin farklılıklara rağmen insanca, barış içerisinde, katılımcı şeffaf yeni bir dünyanın temellerini kurmak için çok okuması gerektiğini belirtti.

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından gerçekleştirilen Çınaraltı Gençlik Sohbetleri Yaşayan Hazineler programı kapsamında Abdurrahman Dilipak Giresun’da üniversite öğrencileriyle buluştu.

Sahil Yurt Müdürlüğü Konferans Salonu’nda Çarşamba akşamı saat 21:00’da gençlere seslenen Dilipak, gençlerin iyi düşünmesi kendisine sunulan her bilgiyi direkt olarak kabul etmemesi gerektiğini belirterek, “Gözünüzü açın düşünmeniz gerekiyor, her şey okuldan ibaret değil okuldan arta kalan zamanınızda boşa geçireceğiniz bir saniye zamanınız yok, boşa harcayacak bir kuruş paranız yok, feda edecek tek bir insanımız yok. Benim dedem 1. Dünya Savaşı’nda askerdi. 22 Milyon insan öldürüldü sanki kendi aralarındaki miras kavgası gibi. Bugün yaşanan kriz kapitalizmin krizidir. Soğuk savaş farklı bir dünya savaşıydı. Belki 3’üncü ya da 4’üncü dünya savaşı çıkacak. Ya da siz aklınızı başınıza toplayacaksınız.

abdurrahman_dilipak1 (2)

Müslümanlar sadece kendi kurtuluşları için çalışmazlar, biz ‘Âlemlere rahmet olarak gönderilen bir Peygamber’in’ (S.A.S) ümmetiyiz. Biz Müslümanlarla, yeryüzündeki tüm erdemli insanlar ve mazlumlarla müttefikiz. Biz yeryüzünde değer üreten herkesle nimet ve külfet dengesine dayalı işbirliğine hazırız.

İnsanlığın kurtuluşuna vesile olacak yeni bir mücadelenin öncü kadrosunda yer almak istiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler var” dedi.

4 YILDA 4 FAKÜLTE

Gençlerin örgün öğretimin dışında açık öğretim, uzaktan eğitimle ve çifte okulla donanımlarını geliştirmelerinin gerekliliğine vurgu yapan Dilipak, “Okuduğunuz bölümde double (çift mezuniyet) yapacaksınız. (‘İman Edenler, yaptığı en iyi şekilde yapanlar, sabredenler ve sabrı tavsiye edenlerin dışında herkes hüsrandadır.’) Yaptığınız işi en iyi şekilde yapacaksınız biyoloji okuyorsanız kimya da okuyacaksınız. (Efradını cami ağyarına mani) Psikoloji okuyorsanız sosyoloji, mimarlık okuyorsanız inşaat, tıp okuyorsanız biyoloji ya da farmakoloji (ilaçbilim) de okuyacaksınız. Tek boyutlu karnınızı doyurmak için değil, göreviniz insanlığı kurtarmak olacak.

Yeryüzünü fethe çıkıyoruz arkadaşlar, toprak işgaline değil, zulme haksızlığa sömürüye karşı, adaletten barıştan hürriyetten yana yeni bir dünya kurmak için yola çıkıyoruz. Onun için Türk Hava Yolları 110 noktaya uçuyor, onun için 110 ülkeden insanlar gelsin gitsinler diye yapılıyor bu havaalanları. Almanlar onun için istemiyorlar bunu. Siz gidesiniz diye hazırlanıyor bunlar. Bu kadar farklı üniversite sadece sizin okumanız için değil tarihin rövanşına hazır olalım diye” ifadelerine yer verdi.

DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR

Dünya beşten büyüktür söylemlerinin gençler tarafından da desteklenmesi gerektiğine atıf yapan Dilipak, “Bunun nasıl olacağına bir karar vermeniz gerekiyor. Bu söylemlerin arkasında durmuyorsanız bu rahatlık size batar. Ya geri gideceksiniz ya ileri gideceksiniz. Ama sizi burada durdurmazlar onu söyleyeyim. Mecazi olarak ‘Allah’ın yeryüzünde gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, haykıran sesi olmak’ istiyorsanız çok çalışmanız gerekiyor” şeklinde konuştu.

YAŞADIĞIMIZ TOPLUMA SAYGI

Yaşanılan toplumdaki insanların değerlerini daha iyi anlayabilmek için gençlerin ilahiyat ta okuması gerektiğini ifade eden Dilipak, “Herkes dinini öğrenmek zorunda, bunu ders ya da iş için değil, dine inanmayan bir insan bile ‘Yaşadığım toplum neye inanıyor’ diyerek dini bilmek durumunda. Bu içinde yaşadığımız topluma saygı duymak için gerekli.  Her duyduğunuzla hareket ederseniz yanlış insanların peşinden gidersiniz. İster tıp, okuyun ister mühendislik dininizi öğreneceksiniz. Kendi dinine saygı duymayana kimse saygı duymaz, herkes sizi kullanır. İlahiyat bir ayrıcalık olmamalı hepimiz ilahiyat okumalıyız” değerlendirmelerinde bulundu.

YAPTIĞINIZ İŞİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPACAKSINIZ

İlahiyatın dışında bitirilen okulların bir tanesinin dünyayı tanımaya, bir tanesinin tarihi ve insanın kendisini tanımasına, diğerinin ise yaptığı işi en iyi şekilde yapmasına olanak sağlayacağını belirten Dilipak, “Size öğretilen bilimin bütün kavram ve kurumları batıya aittir. Bunları uygulayarak siz batının misyonerleri olursunuz. Ömrünüzün sonuna kadar kendi dilinizin, sanatınızın kavramlarını ve kurumlarını yeniden ihya etmek ve asrın idrakine İslam’ı söyletmek için çalışacaksınız.

Siz bir ara kuşaksınız, eğer çocuklarınızın ve torunlarınızın övünç duyacağı bir kahraman olmak istiyorsanız bunun için okursunuz. Yoksa sizler zaten gelmekte olan bir savaşın kurbanları olursunuz” diyerek gençlerin ferasetli olmaları gerektiğini vurguladı.

3 DİL ŞART

Türkiye’de dil öğrenememe fenomeninin eğitimden kaynaklandığını ve dil öğrenme sürecinin doğal olarak gelişimine atıf yapan Dilipak, “İngiltere’de tımarhanedeki 10 yaşındaki çocuk İngilizce konuşur, Arabistan’daki aynı durumdaki çocukta Arapça konuşur. Dil öğrenmek mesele değil, akademik kariyerinizi sürdürmek, mazlumların sesini dünyaya duyurmak ve dünyada ne olup bittiğini anlamak için İngilizceyi öğreneceksiniz.

Kendi inanç, tarih, kültür ve geleneğinizi, arşivlerinize girip kendi kavramlarınız öğrenmek için Arapça öğreneceksiniz.

Üçüncüsü ise Mevlana ve Yunus Emre Projesi kapsamında 110 ülkeden hangi ülkeye gitmek istiyorsanız, bizi öldürenler biz de dirilsin diye (farklı bir dil öğreneceksiniz.) İsrail’e gitmek ister misiniz? İbranilere İslamiyet’i anlatıp kardeş olmak ister misiniz? Latince öğrenmek ister misiniz? Hıristiyan papaz ya da kardinallerle tartışmak için. Cehennem ateşi Esad’ın ateşinden daha yakıcıdır, biz insanları cehennem ateşinden kurtaracak bir müjdeyi yüreğimizde taşımıyor muyuz? O insanlara merhamet etmeyecek misiniz? Bizi öldürmeye gelenler biz de dirilsin demeyecek misiniz?

Yeniden Müslümanlığımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Biz ‘Alemlere rahmet olarak’ gönderilen bir Peygamber’in (S.A.S) ümmetiyiz.

Osmanlı geleneğinde komşu dili öğrenmek yabancı dil öğrenmek olarak kabul edilmiyordu. Arapça, farsça ya da sınırımıza komşu olan bir dili öğrenmek tebliğ görevi olduğu için gerekliydi. Örneğin Edirne’de bulunan birinin Bulgarca bilmemesi dini bir nakısa olarak algılanırdı” şeklinde konuştu.

GÜZEL SÖZ DÜNYAYI AYDINLATIR

Hz. Musa’nın Firavun’a hakkı güzel sözle tebliğ etmesini örnek gösteren Dilipak şunlara yer verdi, “Hikmet söyleyeceksiniz. Edebiyat, sanat, resim, şiir bir şeyler yapın. Sezgilerinizi harekete geçirin, biz sadece akılla değil yekûn olarak insanın içsel derinliğini harekete geçirerek güzel söz ve hikmetle dünyayı aydınlatacağız. Sanatla ilgilenmeyenler beyin kapasitesinin yarısını hiç kullanmamış olurlar. Sezgi akıl kadar önemlidir.

Yeniden hayatı sorgulamamız gerekiyor. Her şeyi yeniden gözden geçireceğiz, kullandığımız kelimeler kavramlar, yediğimiz içtiğimiz şeyler, hayatımızı bir ‘Peygamber varisi’ olarak devam ettireceğiz. O zaman yeryüzünü fethe çıkacağız. Adaletten, barıştan, hürriyetten yana yeni bir dünya kurmak için, başkalarının topraklarını işgal edip onlara ilahlık ve rablik taslamak için değil, onlara farklılıklarımıza rağmen insanca, barış içerisinde, katılımcı şeffaf yeni bir dünyanın temellerini kurmak için okumanız gerekiyor.

Çaresiz değilsiniz çare sizsiniz.“

ELMAS DİLİPAK’A TEŞEKKÜR ETTİ

Kredi ve Yurtlar Kurumu Giresun İl Müdürü Fethi Elmas ise yaptığı açılış konuşmada “Umuyorum ki düzenlenen Seminerler, kurslar, atölye çalışmaları ve diğer sportif ve kültürel faaliyetler sosyal hayatınıza renk katar, akademik ve iş hayatlarınızda başarıya ulaşmanızı sağlar. Giresun’a gelip öğrencilerimiz ile değerli deneyimlerini paylaşan Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak’a kendi adıma ve öğrencilerimiz adına teşekkür ederim” dedi.

Elmas, Yurt Müdürleri ve Personelinin de katıldığı programa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Reklam
GİRESUNSPOR’DA KAYIP SÜRÜYOR: 0-2
Spor Toto 1. Lig: Akın Çorap Giresunspor: 0 - Denizlispor: 2 
VURAL: ELAZIĞ MAÇIYLA KÖTÜ GİDİŞİ DURDURURUZ
Giresunspor’un Teknik Direktörü Yılmaz Vural, Denizlispor mağlubiyeti sonrası, “İnşallah Elazığ maçıyla kötü gidişi durdururuz” dedi. Spor Toto 1. Lig’in 20....
‘GAYRİMENKULLER ÖZEL İDARECE SATILIYOR’
CHP Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker, “Bizlere oy çıkmış, çıkmamış hiçbir ayrım yapmadan ziyaretlerimize devam ediyoruz. Halkımızın yaşadıkları yerler, şehrimiz...
‘ÇEVRE YÜZYILIN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN’
Vali Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında “Sıfır Atık Projesi” tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
AFRİN’DEN ANLAMLI MESAJ
Afrin’de sürdürülen Zeytin Dalı operasyonunda görev yapan Göreleli Ercan Emiroğlu, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını kutladı. Emiroğlu, Görele Belediyesi’nin...
BALIKÇILAR HAVUZ BALIĞINA YÖNELDİ 
Karadenizli balıkçılar denizden umduğunu bulamayınca havuz balıkçılığına yöneldiler 
KANDEMİR, ÇOK NET KONUŞTU
“Bu takım öyle ya da böyle bu ligdeki yaşantısını sürdürecek”
ÖZDEMİR AİLESİNİN ACI GÜNÜ
Giresun milletvekili Dr.Ergün Özdemir ve DYP eski İl Başkanı İnşaat Mühendisi Salih Özdemir’in anneleri Opr. Dr. Ahmet Taşhan’ın Kayınvalidesi Fatma...
HOŞGELDİN EMİR İLE EBRAR
Gazeteci arkadaşımız Mehmet Yıldırım ile Özlem Tüney Yıldırım’ın ikiz çocukları dünyaya geldi. Anne ve babayı kutlar, İsimleri Emir ile Ebrar...
GÜNEŞ: TOPARLANACAĞIZ
Yeşilgiresun Belediyespor'un kulüp Başkanvekili Sertaç Güneş;
MAÇI TÜRKALP YÖNETECEK
Merkez Hakem Kurulu, Akın Çorap Giresunspor – Denizlispor maçında görev alacak hakemleri belirledi. Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, yarın oynanacak...
İNDİRİM PROTOKOLÜ İMZALANDI
Giresun’da hizmet veren Amerikan Kültür Dil Okulları ile Belediyemiz arasında indirim protokolü imzalandı. Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu makamında ziyaret eden...
AYHAN; SÜPER LİG İNANCIMIZ TAM
Giresun Kahveciler Otelciler Kafeteryacılar ve Bilumum Eğlence Yerleri Odası Başkanı Ercan Ayhan, “Giresun ekonomisinin lokomotifi olan Giresunspor'un Spor Toto Süper...
İSTANBUL’DA 493 BİN GİRESUNLU YAŞIYOR
TUİK Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) verilerine göre hazırladığı rapora göre, Trabzon’da ikamet eden 778 bin...
HALK OYUNLARI YARIŞMASI YAPILDI
Giresun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Okul Sporları İl Tertip Komitesi Başkanlığının organizasyonu ile 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı faaliyet programında...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın