Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,85 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,52 / Satış: 4,54

FEDA EDECEK TEK BİR İNSANIMIZ YOK

FEDA EDECEK TEK BİR İNSANIMIZ YOK
  • 18.12.2015
Reklam

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak üniversitelilere seslenerek, insanlığın kurtuluşuna vesile olacak yeni bir mücadelenin öncü kadrosunda yer almak için gençlere önemli sorumluluklar düştüğünü ifade etti.

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, gençlerin farklılıklara rağmen insanca, barış içerisinde, katılımcı şeffaf yeni bir dünyanın temellerini kurmak için çok okuması gerektiğini belirtti.

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından gerçekleştirilen Çınaraltı Gençlik Sohbetleri Yaşayan Hazineler programı kapsamında Abdurrahman Dilipak Giresun’da üniversite öğrencileriyle buluştu.

Sahil Yurt Müdürlüğü Konferans Salonu’nda Çarşamba akşamı saat 21:00’da gençlere seslenen Dilipak, gençlerin iyi düşünmesi kendisine sunulan her bilgiyi direkt olarak kabul etmemesi gerektiğini belirterek, “Gözünüzü açın düşünmeniz gerekiyor, her şey okuldan ibaret değil okuldan arta kalan zamanınızda boşa geçireceğiniz bir saniye zamanınız yok, boşa harcayacak bir kuruş paranız yok, feda edecek tek bir insanımız yok. Benim dedem 1. Dünya Savaşı’nda askerdi. 22 Milyon insan öldürüldü sanki kendi aralarındaki miras kavgası gibi. Bugün yaşanan kriz kapitalizmin krizidir. Soğuk savaş farklı bir dünya savaşıydı. Belki 3’üncü ya da 4’üncü dünya savaşı çıkacak. Ya da siz aklınızı başınıza toplayacaksınız.

abdurrahman_dilipak1 (2)

Müslümanlar sadece kendi kurtuluşları için çalışmazlar, biz ‘Âlemlere rahmet olarak gönderilen bir Peygamber’in’ (S.A.S) ümmetiyiz. Biz Müslümanlarla, yeryüzündeki tüm erdemli insanlar ve mazlumlarla müttefikiz. Biz yeryüzünde değer üreten herkesle nimet ve külfet dengesine dayalı işbirliğine hazırız.

İnsanlığın kurtuluşuna vesile olacak yeni bir mücadelenin öncü kadrosunda yer almak istiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler var” dedi.

4 YILDA 4 FAKÜLTE

Gençlerin örgün öğretimin dışında açık öğretim, uzaktan eğitimle ve çifte okulla donanımlarını geliştirmelerinin gerekliliğine vurgu yapan Dilipak, “Okuduğunuz bölümde double (çift mezuniyet) yapacaksınız. (‘İman Edenler, yaptığı en iyi şekilde yapanlar, sabredenler ve sabrı tavsiye edenlerin dışında herkes hüsrandadır.’) Yaptığınız işi en iyi şekilde yapacaksınız biyoloji okuyorsanız kimya da okuyacaksınız. (Efradını cami ağyarına mani) Psikoloji okuyorsanız sosyoloji, mimarlık okuyorsanız inşaat, tıp okuyorsanız biyoloji ya da farmakoloji (ilaçbilim) de okuyacaksınız. Tek boyutlu karnınızı doyurmak için değil, göreviniz insanlığı kurtarmak olacak.

Yeryüzünü fethe çıkıyoruz arkadaşlar, toprak işgaline değil, zulme haksızlığa sömürüye karşı, adaletten barıştan hürriyetten yana yeni bir dünya kurmak için yola çıkıyoruz. Onun için Türk Hava Yolları 110 noktaya uçuyor, onun için 110 ülkeden insanlar gelsin gitsinler diye yapılıyor bu havaalanları. Almanlar onun için istemiyorlar bunu. Siz gidesiniz diye hazırlanıyor bunlar. Bu kadar farklı üniversite sadece sizin okumanız için değil tarihin rövanşına hazır olalım diye” ifadelerine yer verdi.

DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR

Dünya beşten büyüktür söylemlerinin gençler tarafından da desteklenmesi gerektiğine atıf yapan Dilipak, “Bunun nasıl olacağına bir karar vermeniz gerekiyor. Bu söylemlerin arkasında durmuyorsanız bu rahatlık size batar. Ya geri gideceksiniz ya ileri gideceksiniz. Ama sizi burada durdurmazlar onu söyleyeyim. Mecazi olarak ‘Allah’ın yeryüzünde gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, haykıran sesi olmak’ istiyorsanız çok çalışmanız gerekiyor” şeklinde konuştu.

YAŞADIĞIMIZ TOPLUMA SAYGI

Yaşanılan toplumdaki insanların değerlerini daha iyi anlayabilmek için gençlerin ilahiyat ta okuması gerektiğini ifade eden Dilipak, “Herkes dinini öğrenmek zorunda, bunu ders ya da iş için değil, dine inanmayan bir insan bile ‘Yaşadığım toplum neye inanıyor’ diyerek dini bilmek durumunda. Bu içinde yaşadığımız topluma saygı duymak için gerekli.  Her duyduğunuzla hareket ederseniz yanlış insanların peşinden gidersiniz. İster tıp, okuyun ister mühendislik dininizi öğreneceksiniz. Kendi dinine saygı duymayana kimse saygı duymaz, herkes sizi kullanır. İlahiyat bir ayrıcalık olmamalı hepimiz ilahiyat okumalıyız” değerlendirmelerinde bulundu.

YAPTIĞINIZ İŞİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPACAKSINIZ

İlahiyatın dışında bitirilen okulların bir tanesinin dünyayı tanımaya, bir tanesinin tarihi ve insanın kendisini tanımasına, diğerinin ise yaptığı işi en iyi şekilde yapmasına olanak sağlayacağını belirten Dilipak, “Size öğretilen bilimin bütün kavram ve kurumları batıya aittir. Bunları uygulayarak siz batının misyonerleri olursunuz. Ömrünüzün sonuna kadar kendi dilinizin, sanatınızın kavramlarını ve kurumlarını yeniden ihya etmek ve asrın idrakine İslam’ı söyletmek için çalışacaksınız.

Siz bir ara kuşaksınız, eğer çocuklarınızın ve torunlarınızın övünç duyacağı bir kahraman olmak istiyorsanız bunun için okursunuz. Yoksa sizler zaten gelmekte olan bir savaşın kurbanları olursunuz” diyerek gençlerin ferasetli olmaları gerektiğini vurguladı.

3 DİL ŞART

Türkiye’de dil öğrenememe fenomeninin eğitimden kaynaklandığını ve dil öğrenme sürecinin doğal olarak gelişimine atıf yapan Dilipak, “İngiltere’de tımarhanedeki 10 yaşındaki çocuk İngilizce konuşur, Arabistan’daki aynı durumdaki çocukta Arapça konuşur. Dil öğrenmek mesele değil, akademik kariyerinizi sürdürmek, mazlumların sesini dünyaya duyurmak ve dünyada ne olup bittiğini anlamak için İngilizceyi öğreneceksiniz.

Kendi inanç, tarih, kültür ve geleneğinizi, arşivlerinize girip kendi kavramlarınız öğrenmek için Arapça öğreneceksiniz.

Üçüncüsü ise Mevlana ve Yunus Emre Projesi kapsamında 110 ülkeden hangi ülkeye gitmek istiyorsanız, bizi öldürenler biz de dirilsin diye (farklı bir dil öğreneceksiniz.) İsrail’e gitmek ister misiniz? İbranilere İslamiyet’i anlatıp kardeş olmak ister misiniz? Latince öğrenmek ister misiniz? Hıristiyan papaz ya da kardinallerle tartışmak için. Cehennem ateşi Esad’ın ateşinden daha yakıcıdır, biz insanları cehennem ateşinden kurtaracak bir müjdeyi yüreğimizde taşımıyor muyuz? O insanlara merhamet etmeyecek misiniz? Bizi öldürmeye gelenler biz de dirilsin demeyecek misiniz?

Yeniden Müslümanlığımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Biz ‘Alemlere rahmet olarak’ gönderilen bir Peygamber’in (S.A.S) ümmetiyiz.

Osmanlı geleneğinde komşu dili öğrenmek yabancı dil öğrenmek olarak kabul edilmiyordu. Arapça, farsça ya da sınırımıza komşu olan bir dili öğrenmek tebliğ görevi olduğu için gerekliydi. Örneğin Edirne’de bulunan birinin Bulgarca bilmemesi dini bir nakısa olarak algılanırdı” şeklinde konuştu.

GÜZEL SÖZ DÜNYAYI AYDINLATIR

Hz. Musa’nın Firavun’a hakkı güzel sözle tebliğ etmesini örnek gösteren Dilipak şunlara yer verdi, “Hikmet söyleyeceksiniz. Edebiyat, sanat, resim, şiir bir şeyler yapın. Sezgilerinizi harekete geçirin, biz sadece akılla değil yekûn olarak insanın içsel derinliğini harekete geçirerek güzel söz ve hikmetle dünyayı aydınlatacağız. Sanatla ilgilenmeyenler beyin kapasitesinin yarısını hiç kullanmamış olurlar. Sezgi akıl kadar önemlidir.

Yeniden hayatı sorgulamamız gerekiyor. Her şeyi yeniden gözden geçireceğiz, kullandığımız kelimeler kavramlar, yediğimiz içtiğimiz şeyler, hayatımızı bir ‘Peygamber varisi’ olarak devam ettireceğiz. O zaman yeryüzünü fethe çıkacağız. Adaletten, barıştan, hürriyetten yana yeni bir dünya kurmak için, başkalarının topraklarını işgal edip onlara ilahlık ve rablik taslamak için değil, onlara farklılıklarımıza rağmen insanca, barış içerisinde, katılımcı şeffaf yeni bir dünyanın temellerini kurmak için okumanız gerekiyor.

Çaresiz değilsiniz çare sizsiniz.“

ELMAS DİLİPAK’A TEŞEKKÜR ETTİ

Kredi ve Yurtlar Kurumu Giresun İl Müdürü Fethi Elmas ise yaptığı açılış konuşmada “Umuyorum ki düzenlenen Seminerler, kurslar, atölye çalışmaları ve diğer sportif ve kültürel faaliyetler sosyal hayatınıza renk katar, akademik ve iş hayatlarınızda başarıya ulaşmanızı sağlar. Giresun’a gelip öğrencilerimiz ile değerli deneyimlerini paylaşan Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak’a kendi adıma ve öğrencilerimiz adına teşekkür ederim” dedi.

Elmas, Yurt Müdürleri ve Personelinin de katıldığı programa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Reklam
KSS, GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN’A AÇILIYOR
Giresunlu şirketler Gürcistan'da inşaat fuarına katıldı.
TÜRKER GÜVEN TAZELEDİ
Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Merkez İlçe kongresi yapıldı. Tek listeyle yapılan genel kurulda mevcut İlçe Başkanı Hakan Türker güven tazeledi....
ALİ KARA YENİDEN ŞUBE BAŞKANI
Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen Giresun Şubesi’nin 3. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Tek listeyle yapılan genel kurulda mevcut Şube Başkanı Ali...
‘RİZE İÇİN ÜZÜCÜ BİR GECE OLDU’
Çaykur Rizespor Teknik Direktörü İbrahim Üzülmez, Giresunspor maçı sonrası yaptığı açıklamada, kendileri için üzücü bir gece olduğunu söyledi. TFF 1....
‘GİRESUN’UN GELECEĞİ TURİZM’
AK PARTİ Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, Giresun’un bilinenden ve söylenenden daha fazla özellik ve güzelliklere sahip olduğunu belirterek, herkesi bunları...
TEKNOKENT İSTİŞARE EDİLDİ
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu tarafından karşılanan Rektör Coşkun, Üniversite ile TSO uyumuna dikkat çekti.
DİYADİN’İN ROTASYONU İŞE YARADI
Giresunspor Teknik Direktörü Metin Diyadin, Çaykur Rizespor karşılaşmasında rotasyona gitti. Geçtiğimiz haftaki Balıkesir Baltok maçında ilk 11’de şans bulan Fatih...
ESPİYE MERKEZ CAMİ İBADETE AÇILDI
Espiye ‘de restore edilen Merkez Camisi düzenlenen törenle ibadete açıldı. Espiye Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, İlçe Müftülüğü ve Il Özel Idare...
SALİM USUL HAKK’A UĞURLANDI
Giresun’un sevilen ve sayılan esnaflarından Salim Usul (86) son yolculuğuna uğurlandı. Usul için Giresun Hacı Miktat Cami’sinde bu gün ikindi...
BAŞKAN AKSU’DAN REKTÖR COŞKUN’A TEŞEKKÜR PLAKETİ
Giresun Belediyesi’nin ev sahipliğinde başlayan 7. AB İnsan Hakları Film Günleri’ne katılan Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof....
KEŞAP BELEDİYESİ’NDE SÖZLEŞME SEVİNCİ
Belediye-İş Sendikası ile Keşap Belediyesi arasında 2018 – 2019 yılı toplu sözleşmesi anlaşmasına varıldı. Belediye Başkanı Mehmet Emür, “Hem Belediyemiz...
GÖRELELİLER ‘UYUŞTURUCUYA HAYIR’ DEDİ
Görele ilçesinde Uyuşturucuya Hayır Platformu tarafından “Uyuşturucuya Hayır” yürüyüşü düzenlendi.  Gerçekleştirilen yürüyüşe Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş, Belediye Başkanı Tolga Erener,...
OSMANLI PARTİSİ LİDERİ KUDÜS İSLAM’IN BAŞKENTİDİR
”Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı alan ABD ye Osmanlı Partisi Genel Başkanı İbrahim Ünye’den sert tepki geldi . Konu...
ŞENLİKOĞLU PİRAZİZ’DE PARTİLİLERLE BULUŞTU
İl Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu ilçe ziyaretlerine Piraziz İlçesi ile devam etti. İlk olarak AK Parti Piraziz İlçe Teşkilatını ziyaret...
YAKUP AKTAŞ MEZARI BAŞINDA ANILDI
Bursa’nın Merkez Osmangazi İlçesinde Emek Beldesinde 3 Dönem Belediye Başkanlığı yapan Giresunlu siyasetçi Yakup Aktaş vefatının  7.Yılı nedeniyle Hamitler köy...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Mersin'de vazgecilmez an gecirmek isteyenlerin sitesi escort sizleri bekliyor!
Turkiyede adini duyurmus en kalitali porno film izleme sitesi porno videolar
www.mobilsikisleri.com
3D ile Porno izle
porno izlemek zevkli porno filmler hd mobil porno izle

mobil porno , mobil porno , mobil porno , mobil porno , mobil porno ,