Aya Klinik
Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,91 / Satış: 3,92

FEDA EDECEK TEK BİR İNSANIMIZ YOK

FEDA EDECEK TEK BİR İNSANIMIZ YOK
  • 18.12.2015
Reklam

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak üniversitelilere seslenerek, insanlığın kurtuluşuna vesile olacak yeni bir mücadelenin öncü kadrosunda yer almak için gençlere önemli sorumluluklar düştüğünü ifade etti.

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, gençlerin farklılıklara rağmen insanca, barış içerisinde, katılımcı şeffaf yeni bir dünyanın temellerini kurmak için çok okuması gerektiğini belirtti.

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından gerçekleştirilen Çınaraltı Gençlik Sohbetleri Yaşayan Hazineler programı kapsamında Abdurrahman Dilipak Giresun’da üniversite öğrencileriyle buluştu.

Sahil Yurt Müdürlüğü Konferans Salonu’nda Çarşamba akşamı saat 21:00’da gençlere seslenen Dilipak, gençlerin iyi düşünmesi kendisine sunulan her bilgiyi direkt olarak kabul etmemesi gerektiğini belirterek, “Gözünüzü açın düşünmeniz gerekiyor, her şey okuldan ibaret değil okuldan arta kalan zamanınızda boşa geçireceğiniz bir saniye zamanınız yok, boşa harcayacak bir kuruş paranız yok, feda edecek tek bir insanımız yok. Benim dedem 1. Dünya Savaşı’nda askerdi. 22 Milyon insan öldürüldü sanki kendi aralarındaki miras kavgası gibi. Bugün yaşanan kriz kapitalizmin krizidir. Soğuk savaş farklı bir dünya savaşıydı. Belki 3’üncü ya da 4’üncü dünya savaşı çıkacak. Ya da siz aklınızı başınıza toplayacaksınız.

abdurrahman_dilipak1 (2)

Müslümanlar sadece kendi kurtuluşları için çalışmazlar, biz ‘Âlemlere rahmet olarak gönderilen bir Peygamber’in’ (S.A.S) ümmetiyiz. Biz Müslümanlarla, yeryüzündeki tüm erdemli insanlar ve mazlumlarla müttefikiz. Biz yeryüzünde değer üreten herkesle nimet ve külfet dengesine dayalı işbirliğine hazırız.

İnsanlığın kurtuluşuna vesile olacak yeni bir mücadelenin öncü kadrosunda yer almak istiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler var” dedi.

4 YILDA 4 FAKÜLTE

Gençlerin örgün öğretimin dışında açık öğretim, uzaktan eğitimle ve çifte okulla donanımlarını geliştirmelerinin gerekliliğine vurgu yapan Dilipak, “Okuduğunuz bölümde double (çift mezuniyet) yapacaksınız. (‘İman Edenler, yaptığı en iyi şekilde yapanlar, sabredenler ve sabrı tavsiye edenlerin dışında herkes hüsrandadır.’) Yaptığınız işi en iyi şekilde yapacaksınız biyoloji okuyorsanız kimya da okuyacaksınız. (Efradını cami ağyarına mani) Psikoloji okuyorsanız sosyoloji, mimarlık okuyorsanız inşaat, tıp okuyorsanız biyoloji ya da farmakoloji (ilaçbilim) de okuyacaksınız. Tek boyutlu karnınızı doyurmak için değil, göreviniz insanlığı kurtarmak olacak.

Yeryüzünü fethe çıkıyoruz arkadaşlar, toprak işgaline değil, zulme haksızlığa sömürüye karşı, adaletten barıştan hürriyetten yana yeni bir dünya kurmak için yola çıkıyoruz. Onun için Türk Hava Yolları 110 noktaya uçuyor, onun için 110 ülkeden insanlar gelsin gitsinler diye yapılıyor bu havaalanları. Almanlar onun için istemiyorlar bunu. Siz gidesiniz diye hazırlanıyor bunlar. Bu kadar farklı üniversite sadece sizin okumanız için değil tarihin rövanşına hazır olalım diye” ifadelerine yer verdi.

DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR

Dünya beşten büyüktür söylemlerinin gençler tarafından da desteklenmesi gerektiğine atıf yapan Dilipak, “Bunun nasıl olacağına bir karar vermeniz gerekiyor. Bu söylemlerin arkasında durmuyorsanız bu rahatlık size batar. Ya geri gideceksiniz ya ileri gideceksiniz. Ama sizi burada durdurmazlar onu söyleyeyim. Mecazi olarak ‘Allah’ın yeryüzünde gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, haykıran sesi olmak’ istiyorsanız çok çalışmanız gerekiyor” şeklinde konuştu.

YAŞADIĞIMIZ TOPLUMA SAYGI

Yaşanılan toplumdaki insanların değerlerini daha iyi anlayabilmek için gençlerin ilahiyat ta okuması gerektiğini ifade eden Dilipak, “Herkes dinini öğrenmek zorunda, bunu ders ya da iş için değil, dine inanmayan bir insan bile ‘Yaşadığım toplum neye inanıyor’ diyerek dini bilmek durumunda. Bu içinde yaşadığımız topluma saygı duymak için gerekli.  Her duyduğunuzla hareket ederseniz yanlış insanların peşinden gidersiniz. İster tıp, okuyun ister mühendislik dininizi öğreneceksiniz. Kendi dinine saygı duymayana kimse saygı duymaz, herkes sizi kullanır. İlahiyat bir ayrıcalık olmamalı hepimiz ilahiyat okumalıyız” değerlendirmelerinde bulundu.

YAPTIĞINIZ İŞİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPACAKSINIZ

İlahiyatın dışında bitirilen okulların bir tanesinin dünyayı tanımaya, bir tanesinin tarihi ve insanın kendisini tanımasına, diğerinin ise yaptığı işi en iyi şekilde yapmasına olanak sağlayacağını belirten Dilipak, “Size öğretilen bilimin bütün kavram ve kurumları batıya aittir. Bunları uygulayarak siz batının misyonerleri olursunuz. Ömrünüzün sonuna kadar kendi dilinizin, sanatınızın kavramlarını ve kurumlarını yeniden ihya etmek ve asrın idrakine İslam’ı söyletmek için çalışacaksınız.

Siz bir ara kuşaksınız, eğer çocuklarınızın ve torunlarınızın övünç duyacağı bir kahraman olmak istiyorsanız bunun için okursunuz. Yoksa sizler zaten gelmekte olan bir savaşın kurbanları olursunuz” diyerek gençlerin ferasetli olmaları gerektiğini vurguladı.

3 DİL ŞART

Türkiye’de dil öğrenememe fenomeninin eğitimden kaynaklandığını ve dil öğrenme sürecinin doğal olarak gelişimine atıf yapan Dilipak, “İngiltere’de tımarhanedeki 10 yaşındaki çocuk İngilizce konuşur, Arabistan’daki aynı durumdaki çocukta Arapça konuşur. Dil öğrenmek mesele değil, akademik kariyerinizi sürdürmek, mazlumların sesini dünyaya duyurmak ve dünyada ne olup bittiğini anlamak için İngilizceyi öğreneceksiniz.

Kendi inanç, tarih, kültür ve geleneğinizi, arşivlerinize girip kendi kavramlarınız öğrenmek için Arapça öğreneceksiniz.

Üçüncüsü ise Mevlana ve Yunus Emre Projesi kapsamında 110 ülkeden hangi ülkeye gitmek istiyorsanız, bizi öldürenler biz de dirilsin diye (farklı bir dil öğreneceksiniz.) İsrail’e gitmek ister misiniz? İbranilere İslamiyet’i anlatıp kardeş olmak ister misiniz? Latince öğrenmek ister misiniz? Hıristiyan papaz ya da kardinallerle tartışmak için. Cehennem ateşi Esad’ın ateşinden daha yakıcıdır, biz insanları cehennem ateşinden kurtaracak bir müjdeyi yüreğimizde taşımıyor muyuz? O insanlara merhamet etmeyecek misiniz? Bizi öldürmeye gelenler biz de dirilsin demeyecek misiniz?

Yeniden Müslümanlığımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Biz ‘Alemlere rahmet olarak’ gönderilen bir Peygamber’in (S.A.S) ümmetiyiz.

Osmanlı geleneğinde komşu dili öğrenmek yabancı dil öğrenmek olarak kabul edilmiyordu. Arapça, farsça ya da sınırımıza komşu olan bir dili öğrenmek tebliğ görevi olduğu için gerekliydi. Örneğin Edirne’de bulunan birinin Bulgarca bilmemesi dini bir nakısa olarak algılanırdı” şeklinde konuştu.

GÜZEL SÖZ DÜNYAYI AYDINLATIR

Hz. Musa’nın Firavun’a hakkı güzel sözle tebliğ etmesini örnek gösteren Dilipak şunlara yer verdi, “Hikmet söyleyeceksiniz. Edebiyat, sanat, resim, şiir bir şeyler yapın. Sezgilerinizi harekete geçirin, biz sadece akılla değil yekûn olarak insanın içsel derinliğini harekete geçirerek güzel söz ve hikmetle dünyayı aydınlatacağız. Sanatla ilgilenmeyenler beyin kapasitesinin yarısını hiç kullanmamış olurlar. Sezgi akıl kadar önemlidir.

Yeniden hayatı sorgulamamız gerekiyor. Her şeyi yeniden gözden geçireceğiz, kullandığımız kelimeler kavramlar, yediğimiz içtiğimiz şeyler, hayatımızı bir ‘Peygamber varisi’ olarak devam ettireceğiz. O zaman yeryüzünü fethe çıkacağız. Adaletten, barıştan, hürriyetten yana yeni bir dünya kurmak için, başkalarının topraklarını işgal edip onlara ilahlık ve rablik taslamak için değil, onlara farklılıklarımıza rağmen insanca, barış içerisinde, katılımcı şeffaf yeni bir dünyanın temellerini kurmak için okumanız gerekiyor.

Çaresiz değilsiniz çare sizsiniz.“

ELMAS DİLİPAK’A TEŞEKKÜR ETTİ

Kredi ve Yurtlar Kurumu Giresun İl Müdürü Fethi Elmas ise yaptığı açılış konuşmada “Umuyorum ki düzenlenen Seminerler, kurslar, atölye çalışmaları ve diğer sportif ve kültürel faaliyetler sosyal hayatınıza renk katar, akademik ve iş hayatlarınızda başarıya ulaşmanızı sağlar. Giresun’a gelip öğrencilerimiz ile değerli deneyimlerini paylaşan Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak’a kendi adıma ve öğrencilerimiz adına teşekkür ederim” dedi.

Elmas, Yurt Müdürleri ve Personelinin de katıldığı programa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Reklam
BSL’YE YENİ SPONSOR
Yeşilgiresun Belediyespor’un da mücadele edeceği Basketbol Süper Ligi’nin yeni ismi belli oldu. Avrupa’nın en iyi basketbol ligleri arasında gösterilen Basketbol...
DERELİ AFETTEN DÖNDÜ
Önceki gün ilimizde etkili olan sağanak yağmur Dereli’de sel ve heyelana neden oldu. Sağanak yağmur sonrası bazı mahalle ve köy...
AMBULANS PROTOKOLÜ İMZALANDI
Giresun Üniversitesi ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında ambulans kullanım protokolü yapıldı. Protokol Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve İl Sağlık...
RAMAZAN BAYRAMI’NI GÜNEŞLİ GEÇİRECEĞİZ
Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki hava sıcaklıkları Ramazan Bayramı’nda 33 derecelere kadar çıkacak. Haziran yını çoğu zaman bulutlu ve yağmurlu geçiren Doğu...
BORÇLANDIRMADAN SÜPER LİGE
Çotanaklar’ın As Başkanı Sacit Ali Eren, yeni sezon öncesi yol haritalarını açıkladı
GİRESUN’UN İLK PROJE OKULU AÇILDI
İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi Proje Okulu Giresun’da. Giresun Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2017-2018 eğitim öğretim...
1.5 YIL ÖZEL ÖĞRENCİLERİN HİZMETİNDE
Hayırsever işadamı Emiroğlu’ndan engelliler özel eğitim okulu.
BELEDİYE OTOBÜSLERİ BAYRAMDA ÜCRETSİZ
Giresun Belediye otobüsleri Ramazan Bayramı süresince ücretsiz hizmet verecek. Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun talimatıyla geçtiğimiz bayramlarda da gerçekleşen uygulama bütün...
CHP KARADENİZ ÖRGÜTLERİ ADALET İÇİN YÜRÜYECEK
CHP Giresun İl Başkanı Necati Tığlı, Karadeniz İl Örgütleri olarak 28 Haziran’da Adalet Yürüyüşüne katılacaklarını belirterek, “Demokratik, laik, sosyal hukuk...
DENİZLİ VE ANKARAGÜCÜ DE BULDU!
TFF 1. Lig takımlarından Denizlispor’un teknik direktör Yusuf Şimşek ile anlaştığı iddia edildi. Yusuf Şimşek, oyuncu ve teknik adamlık kariyerinde...
GÜLCAN ŞAHİN VEFAT ETTİ
Giresun’un tanınmış ve sevilen radyo ve televizyoncularından Gülcan Şahin vefat etti. Bir süreden beri İstanbul’da tedavi görmekte olan Fahri ve...
SIBIÇ’TAN YAKAR’A ARSA ELEŞTİRİSİ
CHP’li Bulancak Belediye Meclisi Üyesi Sıbıç, Başbakan Yarımcısı Nurettin Canikli’ye teşekkür ederken, Belediye Başkanı Yakar’ı doğru konuşmamakla suçladı.
HEM VEDA, HEM TEŞEKKÜR ETTİ
Pınar Karşıyaka’ya transfer olan Yeşilgiresun Belediyespor’un eski başantrenörü Aleksandar Trifunovic, “Giresun’da basketbolu yaşatan kişi olan Bülent Yavuz’a da her şey...
BAYRAMDA BUNLARI YAPMAYIN
Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı, Ramazan Bayramı’nda ikram edilen tatlı ikramların tadımlık yenmesi gerektiğini, misafirlere çikolata ve şeker yerine kuru meyve,...
EMNİYETTEN SÜRÜCÜLERE BAYRAM UYARISI
Giresun Emniyet Müdürlüğü, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle ilave tedbirler aldı ve sürücülere önemli uyarılarda bulundu. Giresun Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

escort eskisehir ankara escort escort samsun escort bursa mugla escort
Mersin'de vazgecilmez an gecirmek isteyenlerin sitesi escort sizleri bekliyor!
Turkiyede adini duyurmus en kalitali porno film izleme sitesi porno videolar
www.mobilsikisleri.com
3D ile Porno izle
porno izlemek zevkli porno filmler hd mobil porno izle