Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

FINDIKTA KURTULUŞ REÇETESİNİ AÇIKLADI

Fındık tüccarı Yaşar Kümbetli’ye göre Fındıkta asıl sorun fiyat değil, destekleme ödemesi ve yeni dikim alanları

FINDIKTA KURTULUŞ REÇETESİNİ AÇIKLADI
  • 13.10.2017
Reklam

RÖPORTAJ:
TEVFİK KARA/ALMANYA

2017 yılının ikinci yarısında  fındık fiyatıyla ilgili çok şey yazıldı, çizildi ve söylendi. Üreticinin fındık fiyatıyla ilgili isyanı hala devam ediyor. Bu zamana kadar genel de üreticinin fikirleri ve isyanı  doğrultusunda yazılıp-çizildi.

Peki bu konuda üreticinin fındığını sattığı tüccar veya  fındığı işleyip ihracat yapan işadamlarımız  ne diyor? Onlara göre fındık fiyatları makul’mü? Üretici 10 TL’ye fındık satarsa zarar da mı ve fındık fiyatının yükselmesi için ne yapılmalı?

İşte bu soruların cevabını yaklaşık 40 yıldır gerek üretici gerekse tüccar olarak fındıkla haşır-neşir olan  “KÜMBETLİ Tarım Ürünleri Sanayii ve Ticaret Ltd. Şti” nin sahiplerinden Yaşar Kümbetli’ye sorduk.

Yaşar Kümbetli, hem dış pazara açılmak ve hem de Almanya’da  dünyaca ünlü gıda fuarı KÖLN  ANUGA’yı ziyaret amacıyla Almanya’ya geldi. Kümbetli’nin Giresunlu işadamı  Harun Cici’nin misafiri olduğunu duyunca  randevulaşıp tanışmaya gittik. Sohbet derinleşince olayı RÖPORTAJ’a çevirdik. İşte Yaşar Kümbetli ile  olan olan  FINDIK dolu sohbetimiz.

TK: Yaşar Bey Almanya’ya hoşgeldiniz. Sebebi ziyaretiniz normal bir eş-dost ziyareti mi yoksa yeni bağlantılar yapmak için mi geldiniz?

KÜMBETLİ. Hoşbulduk efendim. Bu zamana kadar dış pazara gerektiği gibi yönelemedik. Yeni pazarlar, yeni ufuklar keşfetmek için Almanya’ya geldik. Gelmişken dünyaca ünlü gıda fuarı  KÖLN ANUGA’yı da ziyaret ettik. Çok verimli  bir gezi oldu. Galiba bundan sonra sık sık  Almanya’ya geleceğiz. Almanya’da bizi kusursuz bir şekilde ağırlayan işadamı hemşehrimiz Harun Cici ve ailesine teşekkür ediyoruz.

TK: Kendinizi ve Kümbetli şirketini biraz tanıtmanızı rica etsek.

KÜMBETLİ: İş hayatına Giresun’da başlayan Kemal Kümbetli ve ailesi, 1979 yılında; KÜMBETLİ markası ile aile şirketini oluşturup, iç piyasada kendisine önemli bir yer edindi.  1992 yılında İstanbul Büyükçekmece’de fındık üretimi fabrikası kurarak; fındık üretimini artırmış, istikrarlı çalışma ve ürün kalitesine vermiş olduğumuz önemle, güvenli bir firma olarak ticari faaliyetlerimize  devam ettik.

Sürekli gelişen ve değişen dünya ticaretinde yer alabilmek için firma yönetimi tarafından; 2004 yılında Giresun’da günümüz teknolojisi dikkate alınarak, gıda hijyeni şartlarına uygun fındık üretimi gerçekleştirebilecek bir fındık kırma ve işleme tesisi kurduk. Bu tesiste ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi standartları uygulanarak Türk Gıda kodeksine uygun ve her kesimden tüketicilerin beklentilerini karşılayacak kalitedeki naturel ve işlenmiş fındıklar hijyenik ortamda üretilip iç ve dış piyasaya arz edilmektedir.

TK: Fındık fiyatı 9 ve 10 TL dolayında geziniyor. Daha sonra işleniyor ve kavrulmuş fındık olarak reyon ve raflarda yerini alıyor. Ancak raflardaki kavrulmuş fındık fiyatları çok uçuk. Bu aradaki fiyat farkı kimin cebine giriyor.

KÜMBETLİ: Bir kilo fındık işlendikten sonra 500 gr.’a düşüyor. Yani yarı yarıya kabuğa gidiyor.. Bir anlamda 10 TL’lik fındık 20 TL oluyor. Bunun başka süreçleri de var.   Fındığın pahalı olarak satıldığı yerler elbette ki marketler. Aradaki fark market sahiplerinin cebine giriyor. Ama bu da gayet normal. O kişiler fındığı küçük paketler ve gram olarak satıyorlar.  Dükkan kirası, vergi, eleman vs. Vs  derken onları giderleri fazlalaşıyor. Elbette ki fındığı 50 TL civarında satması gayet normal. Fındık işlenmiş olarak bizden yani entegre tesislerinden 27 ile 30 TL arasında çıkıyor.  Ambalaj ve nakliye fiyatlarını da eklediniz mi fındığın raflardaki fiyatı 50 TL’nin üzerine fırlıyor. Aradaki fiyat kesinlikle biz tüccarların cebine girmiyor. Aynı şey  domates ve diğer sebze meyve üreticileri için de söz konusudur.

İyi incelenirse 20 sene önce kabuklu  fındık 1 buçuk dolara satılıyordu. Şu anda ise 3 dolar civarında. 2001’e kadar kabuklu fındık fiyatı hep 1 buçuk dolar civarında gezindi.   Zaten dönüm başı verilen destekleme parası fındık fiyatını dengelemek için uygulanmaktadır.

Ve üretim yapan kişiler herşeyi parayla yaptırmamalıdır. A’dan Z’ye kendisi çalışmadan herşeyi parayla yaptıran üretici fındıktan çok zor para kazanır. En azından imece usulü toplama , diken-ot temizliği yani (tırpanlama), gübreleme vs gibi işleri kendisi yapmalıdır ki fındıktan para kazanabilsin.

TK: Yani size göre basında fındıkla ilgili çıkan haberler gerçekçi değil mi?

KÜMBETLİ: Kesinlikle basında çıkan haberler  objektif değil. Bu konu çok iyi araştırılıp, düşünülüp ondan sonra yazılıp çizilmeli.  Değişik iki veya üç   üretici ve  tüccarla konuşulsa daha mantıklı haberler yapılır. O haberleri yapanlar hiç araştırmadan masa başında haber üretmişlerdir.

TK: Bir leblebi gerçeği var. Fındık leblebiyi bir türlü sollayamıyor. Acaba sorun tanıtım da mı?

KÜMBETLİ: Buna belki evet diyebiliriz. Ancak fındık daha çok sanayi’de tüketilen bir ürün.  Asıl sorun üretimde desek daha doğru olur.

TK: Nasıl yani? Bunu biraz daha açalım isterseniz.

KÜMBETLİ: Fındık dikim alanları sınırlandırılmaldır. Fındığın anavatanı olarak nereler biliniyor? Ya da fındıkla ilgili bir aksiyon olduğunda hangi iller ön plana çıkıyor? Elbette ki Giresun ve Ordu. Neden Samsun ve Adapazarı’ndan ses yok? Oradaki üretici halinden memnun. Arazi Doğu Karadeniz’deki gibi değil. Maliyetleri düşük ve ilaveten alternatif ürünleri de var. Hatta şöyle bir söylenti var; Bafra Ovasında fındık dikimine başlanmış. İşte devlet buna engel olmalı. Fındık dikim ve üretim alanlarını sıkı bir şekilde kontrol etmeli ve sınırlandırmalı.

TK: Başka neler yapılabilinir fındık  fiyatının hak ettiği yere ulaşması için?

KÜMBETLİ: Devletin dönüm başına üreticiye ödeme yaptığı bir destek var. Bence uygulamada bir yanlışlık var. Devlet bu desteği sadece  arazisi yamaç olanlara  ödemelidir. Düz arazi sahipleri bu destekten faydalanmamalıdır. Zira onların başka alternatif ürünleri var. Fındık tarıma elverişsiz yamaç araziler için düşünülmüş bir üründür. Devlet bu ödemeyi sadece yamaç arazi sahiplerine öderse işte fındık fiyatı dengelenmiş olur.

TK: Fındığı gelecekte bekleyen en önemli tehlike nedir?

KÜMBETLİ: Yüksek fiyat politikası yüzünden Türkiye kendisine rakip çıkmasına zemin hazırlıyor. Azerbaycan ve Gürcistan’ın neden fındık üretimine başladığı veya ilgi duyduğu incelenirse bu yanlış fiyat politikası meydana çıkar. Türkiye’deki tekelleşmenin önüne geçilmelidir.

TK: Peki çözüm nedir?

KÜMBETLİ: Giresun, Ordu ve Trabzon’un belli bir bölümündeki dik yamaçlarda üretim yapan insanlar desteklenmeli düz arazilerdeki fındık üretimi ve dikimi önlenmelidir. İşte fındık fiyatı o zaman gerçek yerini bulur.

İkinci bir çözüm ise: TMO Giresun, Ordu ve Trabzon’un ürettiği fındıktan başkasını almamalıdır. Eskiden Çarşamba’da sebze yetiştiriciliği yapılırdı. Şimdi tüm bu arazilerde fındık üretiliyor. Devletin fındık konusundaki tek yanlışı bence budur.

TK: Fındığa yeni pazarlar bulunursa ürün biraz daha iyi fiyata satılmaz mı?

KÜMBETLİ: Çikolata üreten tüm ülkeler fındığı gayet iyi tanıyor. Bizim perakende tüketimini artırmak için iyi bir tanıtıma yani reklama ihtiyacımız var diye düşünüyorum. Eğer bu yapılırsa perakende tüketim artacak ve fiyatda yükselecektir.  Bir aralar Fındık Tanıtım Grubu güzel reklamlar yapmıştı neden reklama devam etmediler işte bunu bilemiyorum.

TK: Yaşar bey bu güzel ve keyifli sohbet için teşekkür ediyorum.

KÜMBETLİ: Biz de teşekkür ediyoruz efendim.

Reklam
CESUR YÜREK GİRESUN
Bu hafta sahasında Ankaragücü ile final niteliğinde bir maça çıkacak olan Giresunspor’da, Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi Ayvaz, rakiplerine saygı duyduklarını...
GRÜ ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ YAPACAK
Merkezi Asya Üniversiteler Birliği Genel Kurul Toplantısı’na katılmak üzere İran’da bulunan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, bölgenin en...
ANIL’A DESTEK
Akın Çorap Giresunspor’un As Başkanı Sacit Ali Eren, kaleci Anıl Atağ’a güvendiklerini söyledi. Anıl’ın iyi kaleci olduğunu ifade eden Eren,...
ÜÇ SOKAK ASFALTLANIYOR
Giresun Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından yürütülen, asfalt ve onarım çalışmaları belirli program dâhilinde aralıksız devam ediyor. Giresun...
YANBAZ, İDDİALARA CEVAP VERDİ
Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, “Uzlaştırmacı Eğitimi” ücretlerine ilişkin iddiaları cevapladı. Sendikasının Giresun Şubesi tarafından düzenlenen ‘İl Divan Kurulu...
ENES; DEVAMI GELECEK
İyi bir takım olduklarını belirten Dev Çotanaklar’ın genç oyuncusu Enes, “Kazandık, çok mutluyuz ancak daha yeni başlıyoruz. Yapacak çok işimiz...
START VERİLDİ
TFF 1. Lig’de geride kalan haftayı Altınordu beraberliğiyle kapatan Akın Çorap Giresunspor’da, MKE Ankaragücü maçı hazırlıkları başladı. Tesislerde saat 16.00’da...
MODERN FINDIK BAHÇELERİ İÇİN İLK ADIM
Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü’nde sertifikalı fındık üretimi için gerekli ilk aşama tamamlandı. Enstitü Müdür Aysun Akar, “Fidan üreticilerinden enstitümüze yoğun...
MİSAFİR TRİBÜNÜ KAPATTILAR!
MKE Ankaragücü taraftarı, Akın Çorap Giresunspor ile oynayacağı maçın misafir tribün biletlerini satışa çıkar çıkmaz tüketti. Başkent temsilcisinde taraftarların Cumartesi...
KEŞAP İÇİN BİR ARAYA GELDİLER
Keşap Belediye Başkanı Mehmet Emür, Keşap’ta bulunan 50 köy ve mahalle muhtarı ile bir araya geldi. Başkan Emür, muhtarların istek...
TİREBOLU’DA BELEDİYE ÇOCUK TİYATROSU
Tirebolu Belediyesi Kültür Sanat Faaliyetleri kapsamında İlçemiz Çocuklarının oynadığı Çocuk Tiyatrosu’nu Kurduk. Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa yaptığı çalışma ile...
ÇELTİK TEŞEKKÜR ETTİ
Giresun Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İbrahim Çeltik’in, önceki gün önemli misafirleri vardı. Giresun Ticaret İl Müdürü Ali Yıldırım, beraberinde...
ÖĞRENCİLERDEN ÖZEL İDARE’YE ANLAMLI TEŞEKKÜR
Giresun İl Özel İdaresi, eğitime tam destek vermeye devam ediyor. Özel İdare ekipleri tarafından son olarak Mustafa Kemal Ortaokulu’nun bahçesi...
GRÜ’DE ULUSLARARASI İLİŞKİLER DEĞERLENDİRİLDİ
Giresun Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Topluluğu tarafından “Uluslararası İlişkilere Geleneksel Olmayan Teoriler Gözünden Bir Bakış” başlığıyla bir panel düzenlendi. Panel, Mehmet...
KAYMAKAM BAĞDAŞ KURDU OTURDU
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Bulancak İlçe Temsilciliği Gençlik Söyleşilerinin bu haftaki konuğu Bulancak Kaymakamı Niyazi Ulugölge oldu. Her pazartesi akşamı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Mersin'de vazgecilmez an gecirmek isteyenlerin sitesi escort sizleri bekliyor!
Turkiyede adini duyurmus en kalitali porno film izleme sitesi porno videolar
www.mobilsikisleri.com
3D ile Porno izle
porno izlemek zevkli porno filmler hd mobil porno izle

mobil porno , mobil porno , mobil porno , mobil porno , mobil porno ,