Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,77 / Satış: 3,78
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

FINDIKTA KURTULUŞ REÇETESİNİ AÇIKLADI

Fındık tüccarı Yaşar Kümbetli’ye göre Fındıkta asıl sorun fiyat değil, destekleme ödemesi ve yeni dikim alanları

FINDIKTA KURTULUŞ REÇETESİNİ AÇIKLADI
  • 13.10.2017
Reklam

RÖPORTAJ:
TEVFİK KARA/ALMANYA

2017 yılının ikinci yarısında  fındık fiyatıyla ilgili çok şey yazıldı, çizildi ve söylendi. Üreticinin fındık fiyatıyla ilgili isyanı hala devam ediyor. Bu zamana kadar genel de üreticinin fikirleri ve isyanı  doğrultusunda yazılıp-çizildi.

Peki bu konuda üreticinin fındığını sattığı tüccar veya  fındığı işleyip ihracat yapan işadamlarımız  ne diyor? Onlara göre fındık fiyatları makul’mü? Üretici 10 TL’ye fındık satarsa zarar da mı ve fındık fiyatının yükselmesi için ne yapılmalı?

İşte bu soruların cevabını yaklaşık 40 yıldır gerek üretici gerekse tüccar olarak fındıkla haşır-neşir olan  “KÜMBETLİ Tarım Ürünleri Sanayii ve Ticaret Ltd. Şti” nin sahiplerinden Yaşar Kümbetli’ye sorduk.

Yaşar Kümbetli, hem dış pazara açılmak ve hem de Almanya’da  dünyaca ünlü gıda fuarı KÖLN  ANUGA’yı ziyaret amacıyla Almanya’ya geldi. Kümbetli’nin Giresunlu işadamı  Harun Cici’nin misafiri olduğunu duyunca  randevulaşıp tanışmaya gittik. Sohbet derinleşince olayı RÖPORTAJ’a çevirdik. İşte Yaşar Kümbetli ile  olan olan  FINDIK dolu sohbetimiz.

TK: Yaşar Bey Almanya’ya hoşgeldiniz. Sebebi ziyaretiniz normal bir eş-dost ziyareti mi yoksa yeni bağlantılar yapmak için mi geldiniz?

KÜMBETLİ. Hoşbulduk efendim. Bu zamana kadar dış pazara gerektiği gibi yönelemedik. Yeni pazarlar, yeni ufuklar keşfetmek için Almanya’ya geldik. Gelmişken dünyaca ünlü gıda fuarı  KÖLN ANUGA’yı da ziyaret ettik. Çok verimli  bir gezi oldu. Galiba bundan sonra sık sık  Almanya’ya geleceğiz. Almanya’da bizi kusursuz bir şekilde ağırlayan işadamı hemşehrimiz Harun Cici ve ailesine teşekkür ediyoruz.

TK: Kendinizi ve Kümbetli şirketini biraz tanıtmanızı rica etsek.

KÜMBETLİ: İş hayatına Giresun’da başlayan Kemal Kümbetli ve ailesi, 1979 yılında; KÜMBETLİ markası ile aile şirketini oluşturup, iç piyasada kendisine önemli bir yer edindi.  1992 yılında İstanbul Büyükçekmece’de fındık üretimi fabrikası kurarak; fındık üretimini artırmış, istikrarlı çalışma ve ürün kalitesine vermiş olduğumuz önemle, güvenli bir firma olarak ticari faaliyetlerimize  devam ettik.

Sürekli gelişen ve değişen dünya ticaretinde yer alabilmek için firma yönetimi tarafından; 2004 yılında Giresun’da günümüz teknolojisi dikkate alınarak, gıda hijyeni şartlarına uygun fındık üretimi gerçekleştirebilecek bir fındık kırma ve işleme tesisi kurduk. Bu tesiste ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi standartları uygulanarak Türk Gıda kodeksine uygun ve her kesimden tüketicilerin beklentilerini karşılayacak kalitedeki naturel ve işlenmiş fındıklar hijyenik ortamda üretilip iç ve dış piyasaya arz edilmektedir.

TK: Fındık fiyatı 9 ve 10 TL dolayında geziniyor. Daha sonra işleniyor ve kavrulmuş fındık olarak reyon ve raflarda yerini alıyor. Ancak raflardaki kavrulmuş fındık fiyatları çok uçuk. Bu aradaki fiyat farkı kimin cebine giriyor.

KÜMBETLİ: Bir kilo fındık işlendikten sonra 500 gr.’a düşüyor. Yani yarı yarıya kabuğa gidiyor.. Bir anlamda 10 TL’lik fındık 20 TL oluyor. Bunun başka süreçleri de var.   Fındığın pahalı olarak satıldığı yerler elbette ki marketler. Aradaki fark market sahiplerinin cebine giriyor. Ama bu da gayet normal. O kişiler fındığı küçük paketler ve gram olarak satıyorlar.  Dükkan kirası, vergi, eleman vs. Vs  derken onları giderleri fazlalaşıyor. Elbette ki fındığı 50 TL civarında satması gayet normal. Fındık işlenmiş olarak bizden yani entegre tesislerinden 27 ile 30 TL arasında çıkıyor.  Ambalaj ve nakliye fiyatlarını da eklediniz mi fındığın raflardaki fiyatı 50 TL’nin üzerine fırlıyor. Aradaki fiyat kesinlikle biz tüccarların cebine girmiyor. Aynı şey  domates ve diğer sebze meyve üreticileri için de söz konusudur.

İyi incelenirse 20 sene önce kabuklu  fındık 1 buçuk dolara satılıyordu. Şu anda ise 3 dolar civarında. 2001’e kadar kabuklu fındık fiyatı hep 1 buçuk dolar civarında gezindi.   Zaten dönüm başı verilen destekleme parası fındık fiyatını dengelemek için uygulanmaktadır.

Ve üretim yapan kişiler herşeyi parayla yaptırmamalıdır. A’dan Z’ye kendisi çalışmadan herşeyi parayla yaptıran üretici fındıktan çok zor para kazanır. En azından imece usulü toplama , diken-ot temizliği yani (tırpanlama), gübreleme vs gibi işleri kendisi yapmalıdır ki fındıktan para kazanabilsin.

TK: Yani size göre basında fındıkla ilgili çıkan haberler gerçekçi değil mi?

KÜMBETLİ: Kesinlikle basında çıkan haberler  objektif değil. Bu konu çok iyi araştırılıp, düşünülüp ondan sonra yazılıp çizilmeli.  Değişik iki veya üç   üretici ve  tüccarla konuşulsa daha mantıklı haberler yapılır. O haberleri yapanlar hiç araştırmadan masa başında haber üretmişlerdir.

TK: Bir leblebi gerçeği var. Fındık leblebiyi bir türlü sollayamıyor. Acaba sorun tanıtım da mı?

KÜMBETLİ: Buna belki evet diyebiliriz. Ancak fındık daha çok sanayi’de tüketilen bir ürün.  Asıl sorun üretimde desek daha doğru olur.

TK: Nasıl yani? Bunu biraz daha açalım isterseniz.

KÜMBETLİ: Fındık dikim alanları sınırlandırılmaldır. Fındığın anavatanı olarak nereler biliniyor? Ya da fındıkla ilgili bir aksiyon olduğunda hangi iller ön plana çıkıyor? Elbette ki Giresun ve Ordu. Neden Samsun ve Adapazarı’ndan ses yok? Oradaki üretici halinden memnun. Arazi Doğu Karadeniz’deki gibi değil. Maliyetleri düşük ve ilaveten alternatif ürünleri de var. Hatta şöyle bir söylenti var; Bafra Ovasında fındık dikimine başlanmış. İşte devlet buna engel olmalı. Fındık dikim ve üretim alanlarını sıkı bir şekilde kontrol etmeli ve sınırlandırmalı.

TK: Başka neler yapılabilinir fındık  fiyatının hak ettiği yere ulaşması için?

KÜMBETLİ: Devletin dönüm başına üreticiye ödeme yaptığı bir destek var. Bence uygulamada bir yanlışlık var. Devlet bu desteği sadece  arazisi yamaç olanlara  ödemelidir. Düz arazi sahipleri bu destekten faydalanmamalıdır. Zira onların başka alternatif ürünleri var. Fındık tarıma elverişsiz yamaç araziler için düşünülmüş bir üründür. Devlet bu ödemeyi sadece yamaç arazi sahiplerine öderse işte fındık fiyatı dengelenmiş olur.

TK: Fındığı gelecekte bekleyen en önemli tehlike nedir?

KÜMBETLİ: Yüksek fiyat politikası yüzünden Türkiye kendisine rakip çıkmasına zemin hazırlıyor. Azerbaycan ve Gürcistan’ın neden fındık üretimine başladığı veya ilgi duyduğu incelenirse bu yanlış fiyat politikası meydana çıkar. Türkiye’deki tekelleşmenin önüne geçilmelidir.

TK: Peki çözüm nedir?

KÜMBETLİ: Giresun, Ordu ve Trabzon’un belli bir bölümündeki dik yamaçlarda üretim yapan insanlar desteklenmeli düz arazilerdeki fındık üretimi ve dikimi önlenmelidir. İşte fındık fiyatı o zaman gerçek yerini bulur.

İkinci bir çözüm ise: TMO Giresun, Ordu ve Trabzon’un ürettiği fındıktan başkasını almamalıdır. Eskiden Çarşamba’da sebze yetiştiriciliği yapılırdı. Şimdi tüm bu arazilerde fındık üretiliyor. Devletin fındık konusundaki tek yanlışı bence budur.

TK: Fındığa yeni pazarlar bulunursa ürün biraz daha iyi fiyata satılmaz mı?

KÜMBETLİ: Çikolata üreten tüm ülkeler fındığı gayet iyi tanıyor. Bizim perakende tüketimini artırmak için iyi bir tanıtıma yani reklama ihtiyacımız var diye düşünüyorum. Eğer bu yapılırsa perakende tüketim artacak ve fiyatda yükselecektir.  Bir aralar Fındık Tanıtım Grubu güzel reklamlar yapmıştı neden reklama devam etmediler işte bunu bilemiyorum.

TK: Yaşar bey bu güzel ve keyifli sohbet için teşekkür ediyorum.

KÜMBETLİ: Biz de teşekkür ediyoruz efendim.

Reklam
KORAMİRAL ŞÜKRÜ OKAN UNUTULMADI
Tirebolu’nun yetiştirdiği en büyük değerlerden Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Donanma Komutanı Koramiral Şükrü Okan ölümünün 61. yıldönümünde Tirebolu’da ki anıtı önünde...
SANAYİ SİTESİ KOOPERATİFİNDEN TEŞEKKÜR
Giresun Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi’nden Belediye Başkanı Kerim Aksu’ya teşekkür. Kooperatif Başkanı Muammer Usta beraberindeki yönetim kurulu üyeleriyle birlikte...
YAZA HAZIR HALE GETİRİLİYOR
Giresun Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri kış mevsimi nedeniyle şehir genelinde ağaç budama çalışmaları yürütüyor.
GİRESUN’DA TÜRKÜLERİMİZİ YAŞATANLAR
RÖPORTAJ: ZEKİ AL Mustafa Abanuz..Abanoz 15 yıldır Giresun’da bağlama hocalığı yapıyor. Bağlamanın yanında kemençe ve kabak kemene de çalıyor, öğretiyor....
OKMEYDANI’NDA DÖNÜŞÜM İÇİN GİRESUNLULARLA GÖRÜŞTÜ
Okmeydanı’nda Giresunlularla bir araya gelen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Okmeydanı projesinde dönüşüm için her şeyin hazır olduğunu ifade...
ESPİYE’Yİ ŞİİRLERLE ANLATACAKLAR
Espiye Belediyesi, İlçe milli Eğitim Müdürlüğü ve Yöremiz Gazetesi işbirliği ile “Espiye, Gelevera Deresi, Yağlıdere Deresi” konulu şiir yazma yarışması...
‘YAZI STİLİ’Nİ OKULLAR BELİRLEYECEK
İlkokul birinci sınıf öğrencilerine Türkçe dersinde, dik temel yazı veya birleşik eğik el yazısı stillerinden hangisiyle eğitim verileceği kararı, okul...
DOĞALGAZ ÇALIŞMALARINA YAKIN TAKİP!
AKSA Doğal Gaz Giresun İl Müdürlüğünü ziyaret eden AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mete Bahadır Yılmaz, İl Müdürü Hakkı Kahya’dan...
YAVUZKEMAL’DE ŞEHİTLERİMİZE BÜYÜK VEFA
Kulakkaya Kar Festivali iptal edildi, Yavuzkemalli Şehidimiz Jandarma Komando Çavuş Emrah Eker’in adı da Belde de ölümsüzleştirildi.
GİRESUN FİBER OPTİK AĞA KAVUŞUYOR
İl Telekom Müdürlüğü fiber optik ağını genişletmeyi sürdürüyor. Müteahhit firma yetkilisi Levent Tosun, “Sayın İl Müdürümüz İsmail Bektaş, yönetici Volkan...
568 BİNA YAPI KULLANIM İZİN BELGESİ ALDI
TÜİK Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün yapı izin istatistiklerinden derlediği bilgilere göre; 2017 yılında Doğu Karadeniz Bölgesi’nde toplam 3 bin 604 bina...
ESPİYE’YE GİRİŞİMCİLİK KURSU AÇILIYOR
Espiye Belediyesi ve KOSGEB işbirliğiyle ile uygulamalı girişimcilik kursu açılıyor. Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenecek olan kursla ilgili yapılan açıklamada,...
VALİ HAFIZLIK ÖĞRENCİLERİNE BAŞARILAR DİLEDİ 
Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Giresun/Güce İlçe Müftülüğü Merkez Yatılı Kur’an Kursu öğrencileri ile bir araya geldi. Vali Harun Sarıkçıoğluları, Güce...
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE SÜRÜYOR 
Valilik toplantı salonunda, İl Uyuşturucu İle Mücadele, İl Alkol İle Mücadele, İl Tütün Bağımlılığı İle Mücadele, İl Davranışsal Bağımlılıklar İle...
‘GÖRELE’MİZİ SEVİYORUZ’
Görele Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı’na görsel zenginlik katmak ve mekanı güçlü hissettirmek oluşturmak amacıyla “Şirin İlçemiz Görele’yi Seviyoruz” temalı yazı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın