Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,90 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,81 / Satış: 4,83

(HÜSEYİN MÜMTAZ YAZDI) GİRESUN KARŞILAMASI

  • 26.02.2017

“Bu nasıl karşılama?” diyeceksiniz, biliyorum.

Bu sefer haber şöyle…

Havaalanının açılmasının ardından Giresun’da yaz ve kış turizmi her geçen gün ivme kazanıyormuş. Kıbrıs’tan Giresun’a hafta sonu turlarının başlayacağı açıklanmış.

Çalışmalarını sürdüren kuruluş, adanın turizme açılması ve yaylalarda kar festivalinin yapılmaya başlanmasının ardından Giresun turizminin iyi bir noktaya gelmeye başladığını bildirmiş. Turizm alanında bir süredir Kıbrıs ve İran pazarı üzerinde çalışmalarını sürdüren birlik ile Giresun’daki bir acentenin de ticari faaliyetleri neticesinde Kıbrıs’tan hafta sonları uçakla turların başladığı müjdesi verilmiş.

“Kış turizmi”?

Duyan da Giresun yaylalarının; Erzurum, Uludağ, Kayseri, Kartepe gibi hadi 6 ay olmasın da en az 3 ay karla kaplı olduğunu, teleferik ve kayma parkurlarından geçilmediğini, televizyonlarda gördükleri kayakla atlama müsabakaları bile yapıldığını zannedecek.

Dikkatle okuyunca anlıyorsunuz ki “kar yağdığında” yapılan sadece “kar festivali” imiş.

Üç kardan adam, burunlarında beş havuç.

İranlı, İran’da kar yokmuş gibi yolu üzerindeki Erzurum, Erzincan’ı bırakıp kar görmek için Giresun’a; Kıbrıslı da Kayseri Erciyes yahut Uludağ’ı bırakıp yine Giresun’a gelecek…

Kaloriferi yanmayan otellerde de üşüyecek!

Geliyoruz “Ada’nın turizme açılması” meselesine.

Geçen sene; “mübarek arife günü” Arap turistlere açıldığı bildirilen Ada’nın manastır harabesi, şarap küpleri ve rahipler ile erkek çocuk mezarlarıyla dolu olduğunun anlaşıldığını yazmış ve bu “destinasyon”a Müslüman Arapların neden ve nasıl ilgi göstereceğini bir türlü anlayamadığımızı söylemiştik.

Siz hiç Efes yahut Demre, Belkıs, Perge, Olimpos harabelerinde elinde turizm broşürü okuyan/gezen Arap turist görmüş müydünüz?

“Kıbrıslı” meselesinde ise durum daha da karışık.

“Aretias” adası, çekse çekse “Kıbrıslıların” Rum olanının ilgisini çeker. Çünkü manastır/rahip/papaz ve erkek çocuk mezarları/şarap küpleri onların ilgi alanındadır ama “Cyprus”da zaten bol bol vardır onlardan.

Ama başlangıç olarak; “Çatak altından çıktık ta çıktık voltaya” ile başlayan meşhur türkümüzdeki “Urum kızını aldık da aldık ortaya” mısraını değiştirmeniz gerekecek. “Misafir”e ayıp olmaz mı?

(Yoksa Keşap meydanına Kilise Çan kulesini da zaten Rum turistler için mi dikmiştiniz? Sırada “Gapudan Yorgi”nin eşeğe ters binen heykeli mi olacak?)

Üstelik bildiğim kadarıyla Giresun havaalanına Cyprus’un Larnaca havaalanından değil, KKTC’nin Ercan’ından uçuş var.

Öyleyse ve hedef kitleniz Kıbrıs Türkleri ise onlar, Akdeniz’in üçüncü büyük adasında yaşarken, üzerinde sadece kuşların yaşadığı kuş yuvası gibi adanın nesini merak etsin de gelsin?

Ama “yayla” derseniz tamam. Kışın kar festivali uydurmacası ile değil, “yayla mevsimi”nde uygun, modern ve çağdaş konaklama tesisleri, “ayran-balık-kümbet” saçmalığı taşımayan zengin, yöresel yemek menüleri ve orada nâdir olan yemyeşil ortamlar pekâlâ ilgi uyandırabilir.

****

Bu hafta sonu (25 Şubat Cumartesi) Giresun’da Yeşil Giresun basket takımının Beşiktaş ile maçı vardı. Tribünlerde el yapımı (atölye değil) bir pankart dikkatinizi çekti mi?

“HEPİMİZ TOPAL OSMANIZ”… Toplumsal hafıza demek daha ölmemiş.

Biliyorsunuz geçen haftayı TRT dizisindeki saçma Osman Ağa yorumu ile geçirmiştik.

Tek lâf etmedim, “kim ne diyecek” diye bekledim.

Değişen bir şey olmadı.

Daha önce benzer sataşmalarda hassasiyet gösteren aynı kurum ve kişiler gene gereken cevabı verdiler.

Geçmişte anlamsız bir sessizliğe bürünenler gene sustular

Ne yapalım, “Giresun” bu.

İçeride gene “Sokak başı meyhane” çalıyor…

İyi pazarlar…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın