Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

GİRESUN’UN REKTÖRÜ, MHP’Sİ ve ÇAN KULESİ

  • 05.05.2016

Birbiri ardına gelen iç karartıcı olay-haberler yüzünden kışı bayağı sıkıcı geçirmiştik.

Önce aklı evvel bir takım özel görevliler “bir gece ansızın” Tamzara dokumalarının orijinal kaynağını; arkadan da “Arap turistler” dünya kurulduğundan beri yerinde duran Giresun Adası’nı “keşfettiler”. Onlar keşfeder etmez de; bırakın AB’yi, tanımadığımız Rum tarafına bile vizeyi kaldıran Türkiye’nin Giresun ilindeki adasına “vize” zorunluluğu kondu.

Limandaki gümrük kapısından vize alıp, har/ç ödemeden sıkıysa gidin bakalım ada’ya.

Yiyecek, içecek, çakmak, kibrit de bulundurmak yasak yanınızda…

Hele ki içecek!

Eş zamanlı olarak Taşbaşı’ndaki Rum Jimnazyumu Kütüphane binası restore edilip Giresun’a “kazandırıldı”…

Ama son olarak Micanoğlu’nu bile mezarında ters döndürecek şekilde Keşap Durağı’na dikilen Kilise Çan Kulesi hepsine tur bindirdi.

İşte böylesine bunalmışken baharın başlangıcında birbiri ardına gelen ufak haberlerle kendimizi avutmanın yollarını aramaya başladık.

Şehrin futbol takımı birinci ligde play-off’un kapısını çaldı; basketbol takımı da son galibiyetleriyle süper ligde kalmayı garantiledi.

Haziran-Kasım komplosuna kurban giden “M”HP eski milletvekili Orhan Erzurum’un; Giresun’un bütün il ve ilçe teşkilatlarıyla beraber Akşener’e destek belirtmesi bir dönüm noktasıdır.

Giresun MHP, kendisine ve Giresun’a yakışanı yapmıştır.

Yüreğimizi ferahlatmıştır.

Son olarak Giresun Üniversitesi’ne yeni rektör atandı.

Çok memnun olduk.

Üniversite, kurulduğunda önce popülist bir yaklaşımla “taşrada” ve hesapsız büyümeye soyundu. Giresun’un bütün ilçelerinde fakülte ve yüksekokul açılmaya niyetlenildi.

Yüksek Okul neyse de ilçede fakülte mi olurdu Allah Aşkına?

Sonra da tamamen reklâm içerikli, burnu havada bir aile şirketi haline dönüştü.

Tarihî Giresun Vilayet Konağı’nı asla dolduramamıştı rektörlük ve şehre iade edilmesi gerektiğini yazmıştık o zaman.

İlgili ilgisiz her konuda, tamamen geleceğe dönük kişisel yatırım düşüncesiyle politik bildiriler yayınlayan rektörlüğün; hele hem de burnunun tam dibine dikilen Çan Kulesi’ne sessiz kalması inanılır gibi değildi.

Üniversite, şehrin tarihî ahlâkını yaralayan Tamzara-Ada-Taşbaşı-Çan Kulesi konularında ses çıkarmayacaktı da ne zaman “ilmini” konuşturacaktı?

Prof.Dr. Cevdet Coşkun’un önünde sayfaları boş beyaz bir defter vardır.

Eskisinden kötü olamayacağına göre mutlaka daha iyi olacaktır.

Devir teslim hazımsızlığındaki eleştirilerinde yerden göğe haklıdır.

Teşekkür açıklamasında “bilimin tarafsızlığına” gölge düşürecek siyasi parti göndermesini yadırgamakla beraber kendisini destekliyoruz.

Üniversite’nin yeni kurulduğunu varsayıyoruz…

Giresun’da iyi şeyler “de” oluyor…

 

57’İNCİ ALAY HER YERDE/HEPİMİZ 57’İNCİ ALAY’IN EFRÂDIYIZ

hm_saat_kulesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Kara Zıpkalı dedi ki:

    Değerli komutanım, yorumunuz beni ziyadesiyle şaşırttı. Evvela, Sayın Aygün Attar ile GRÜ kurucu rektörü Sayın Osman Metin Öztürk üniversiteyi milliyetçi bir kimliğe büründürmüştü. Öztürk’ün bu sebepten başına neler geldiğini hep beraber izledik. Her ilçede yüksekokul açılmasını Attar’a bağlama gibi sığ bir düşüncenin sizden çıktığına inanmak istemiyorum zira butik gibi her ile bir üniversite, her ilçeye bir yüksekokul açma mantığını AKP tüm Türkiye’ye uyguladı. Bundan Aygün Hanım’ın şahsını sorumlu tutmanızı anlayamıyorum. Sayın Cevdet Coşkun’un rektör olması için kimlerin ne şekilde lobi yürüttüğü ortada değil miydi? Ve Aygün Hanım’dan 157 oy az almış olmasına rağmen -ki bu Giresun Üniversitesi ölçeğinde muazzam bir rakamdır- demokrasiyle bağdaşmayacak bir şekilde makama oturtuldu. Bu sonuç sonrası bütün bir AKP teşkilatının zil takıp oynamasını anlıyorum ama sizin milliyetçi bir aydın olarak bu tavırda olmanıza doğrusu aklım ermiyor. Bundan sonra yerel yönetimlerin; “İlçelerdeki yüksekokulların/fakültelerin kontenjanlarını arttırın da, ilçe esnafı biraz daha kazansın” taleplerine kendileriyle aynı siyasi düşünceye sahip olan yeni rektör ne cevap verecek, hep beraber göreceğiz. Giresun Üniversitesi ile bu zamana kadar hiçbir bağı olmayan Giresunlu bir Türk milliyetçisi olarak benim söyleyeceklerim bunlar. Sizi saygıyla selamlıyorum.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın