Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,80 / Satış: 3,81
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

HELMUT KOHL

  • 26.06.2017

Almanya’nın son başşbakanlarından, memlekete en uzun süre, -16 yıl- başbakanlık yapan, Angela Merkel’i, tıpkı Süleyman Demirel’in Tansu Çiller’i getirip vitrine koyması gibi, politikacı yapan Helmut Kohl, uzun süren bir hastalıktan sonra 87 yaşında vefat etdi.

Helmut Kohl ayrıca tarihe savaş sonrası Doğu ve Batı olarak ikiye bölünen alman memleketlerini birleştiren ve çocuğu gibi sevdiğini belirttiği avrupa’sına ortak para birimi Avro’yu hayat geçiren başbakan olarak yazdırdı.

Yaşadığımız eyaletin yedi yıl başbakanlığını yapan Kohl, memleket meclisine atladıktan sonra, Helmut Schmidt hükümetinin ortağı hür demokratları ayartıp, gensoruyla hükümeti düşürüp, başbakanlık koltuğuna oturdu. Çok korkular çektik: Bizi Almanya’ya davet eden sosyal demokratların hükümeti yıkıldı, hıristiyan birlik bizleri kapı dışarı edebilir düşüncesi hiç hoş değil di!

Başbakanlığının ilk yıllarında Türk kökenlilere pek iyi gözle bakmadığını belirtmekten kaçınmayan Helmut Kohl’un, bizi Türkiye’ye dönmeye özendirmek için verdiği on onbeşbin DM’a da pek ilgi gösteren olmadığını hatırlıyorum. Aradan geçen otuz yıla yakın bir zaman zarfında büyük bir değişikliğin olmadığının altını da çizmek istiyorum: Aynı uygulama bugün yapılsa yine ilgi gösteren olmaz! Türkiye’yi istediğiniz kadar göklere çıkartın, yaşanılan gerçekler bu söylemlerin bomboş olduğunu gözlerimizin içine sokuyor! Bugünlerde avrupa kanallarında yabancıları Türkiye’de yatırıma davet eden reklamlara tanık oluyoruz! Memleketin ekonomik gücüne ve genç nüfusuna vurgu yapılıyor! Alooooo??? Dünya Dijital 4.0 devrimini yaşıyor! Duydunuz mu? Genç nüfusa değil, çağın getirdiğine uyabilecek, uygulayabilecek beyinlere ihtiyaç var beyinlere! Mühendisin, doktorun, teknisyenin veya öğretim üyesinin işini bile tehlikeye düşürüyor dijital 4.0! Siz hangi çağ da, dünyanın neresin de yaşıyorsunuz?

Helmut Kohl başbakanlığının son yıllarında gittikçe diktatörleşmeğe, çevresine sert davranmağa başladı. Partisinin kayıt dışı gizli hesapları olduğu ortaya çıktığın da, seçim çalışmaları için kendisine karşılıksız yardım yapıldığını, para verenlerin isimlerini kesinlikle açıklamıyacağını, sahiplerine namus sözü verdiğini, kurulan komisyon önünde tekrarladı. Demokrasiyle yönetilen alamanya’da böyle şeylere tırıst geçilmiyor! Helmut Kohl demokratik düzenin dışına çıkmasının faturasını, ilk seçimde hem başbakanlığı, hem de parti genel başkanlığını kaybederek aldı! Yerine partiye başkan yapılan günümüzün maliye bakanı Wolfgang Schauble’nün de, bir silah kaçakcısına kayıtsız 50 bin DM verdiği meydana çıkınca, Kohl’ün vitrine koymak için getirdiği Angela Merkel partinin genel başkanlığına oturdu.

İki oğlu olan Kohl’ün aile içinde de ne kadar otoriter bir sistem uyguladığını, fizik olarak babasına çok benzeyen büyük oğlu Walter Kohl’ün yazdıklarından ve söylemlerinden öğreniyoruz! Çocuklar özel okullara gönderilmekten, başbakanın çocukları olarak özel muamele görmekten sıkılıp, normal yaşamı tercih ederek, babalarıyla yollarını ayırmışlar. 2001 yılında ağır bir hastalık döneminden sonra intihar eden anneleri Hannelore Kohl’ün yerini alan, hatta eşi yaşarken bile Helmut Kohl ile beraber olan bugün 53 yaşındaki yeni hanım, çocukları babasının sekseninci doğum gününe de davet etmemiş!

Helmut Kohl demokrasinin sınırlarında oynamasının, eyalet başbakanlığı sürecinde başladığı görülüyor: Köyümüze yapılan atom santralinin ruhsatsız olduğu, deprem risikosunun yeterli incelenmeden, Kohl’ün özel izni ile inşaatına yeşil ışık yakıldığı ortaya çıkıyor. Santralin yanında tarlası bulunan 72 yaşındaki bir köylünün açtığı dava sonunda, atom santralinin çalışması durduruluyor. Yani, vatandaş demokrasinin kendisine tanıdığı hakkı kullanarak, yedi yıllık eyalet başbakanlığının arkasından, Almanya başbakanlığına sıçrayan Helmut Kohl’ü durduruyor. Hiç bir çaba sonuç vermiyor, santralin tekrar üretime geçmesine izin verilmiyor, kapısına kilit vuruluyor. Yıllar sonra da yıkımına başlanıyor. Yıkım halâ sürüyor. İşte demokrasi!

Sadece Helmut Kohl değil, kızım -mein mâdchen- dediği Angela Merkel’de hocası Kohl’ü aratmıyor! Hanım başbakanımız Japonya’da ki atom santrali kazasından sonra, ani bir kararla Almanya’da ki santrallerine kendi hükümetinin tanıdığı çalışma sürecini kısaltmış, doğacak gelir kaybını karşılamak amacıyla santral işletmeciliğine yakıt tertibatı ismi altında vergi koymuşdu. Anayasa mahkemesi bu verginin anayasa da yeri olmadığına, yasanın devlete vergi koyma serbestliği tanımadığına, vatandaşa hizmet karşılığında vergi konulabileceğine karar verdi! Her verginin bir karşılığı olması gerektiğini biz vatandaşlar da böylelikle öğrenmiş olduk! Vermeden almak yok! Demokrasi böyle istiyor. Ne güzel. Karar sonrası devlet dava sahiplerine yani atom santrallerinin işletmecilerine faiziyle birlikte yaklaşık yedi milyar avro ödeyecek. Hesaplanılandan 50  milyar avro fazla vergi geliri olan Alman hükümeti için hiç problem değil. Demokrasi kurumlarıyla sınırlarının dışında dans etmeğe kalkışanlara derslerini veriyor, kendini korumasını biliyor! Dünyanın en güçlü adamı Donald Trump bile demokratik sistemin kendisini korumasını bilen kurumlarının karşısında, sudan çıkarılan balıklar gibi debelenip duruyor! Başarılı olması mümkün değil.

Bu memlekette de ölenin arkasından kötü konuşulmaz ilkesi geçerli! Yalnız Kohl için bu kural biraz aralanıyor ve son yıllarında otoriterleşmeğe başlayan tutumunun yanlış olduğunun altı çiziliyor. Helmut Kohl’e yeşiller partisinden Cem Özdemir methiyeler düzüyor! Anlaşılan gözü Eylül seçimi sonrası Merkel’in yanında hükümete ortak olmak!

Devlet adamları için kendi memleketlerinde tören yapılır. Konrad Adenauer, Willy Brandt ve Helmut Schmidt’e bu kural uygulandı. Kohl için Almanya’da tören yok. Kararın kimden geldiği belli değil. Meclis başkanı, devlet adamlarına tören kararının sadece ailesinde olmadığını meclisde yapılan kısa bir tören esnasında vurguladı. Strassburg’da Almanya değil avrupa töreni ile uğurlanacak Helmut Kohl. Memleketi olan Ludwigshafen’da değil, yine aynı eyalet de bulunan Speyer’a da, katedralin yanında piskopos mezarlarının yanında toprağa verilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın