Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

İMDAAT CÜZDAN BULDUM

  • 25.08.2017

Bisikletimle kaldırımın üstünde duran çöp konteynasının yanından geçerken, gözüme orada olmaması gereken siyah bir cisim takılıyor! Sert plastikten oluşan çöp konteynasını boşaltan kamyon işçileri pat diye kaldırımın üstüne bırakıveriyorlar! Sahibi alana kadar göz yumuluyor! Ama hiç bir şeye benzetemeyip, yanına geldiğim cisimi elime alınca, orta boylu siyah, fermuarlı bir cüzdan olduğunu anlar gibi oluyor, elime alıp fermuarını açtığım da, cüzdanın ortasındaki fermuarın da açık ve boş olduğunu görünce, elimde tuttuğumun içindeki paranın alınıp, kaldırımın üstüne atılmış bir bayan cüzdanı olduğu beynime yıldırım hızıyla düşüyor!

Köyümüze komşu Almanya’nın en büyük branş merkezi (fachzentrum) olduğu söylenen mahallenin anacaddesindeyim. Yörenin kurucuları bu oranda büyümeyi hesaba katmamış olacaklar ki, günün her saatinde dopdolu olan caddenin kaldırımları dar, bisiklet yolu da yok. Arabaların hızını kesmemek adına kaldırımda bisikletliyoruz!

Beyin çok mükemmel bir bilgisayar; hemen yıllar önce bankomatik de unutulan içi Euro dolu cüzdanı elime aldığım da içine düştüğüm şaşkınlığı getiriyor önüme! Yanlış hatırlamıyorsam iki bin Euro’ya yakın yüzlüklerin bulunduğu cüzdan da genç sahibinin kimliği ile nüfus idaresinden aldığımız adresine gitmiştik. Bunun içinde para yoktu ama dünya kadar kartlar ve evraklar vardı. Şu anda sahibi kimbilir hangi korkuları yaşıyor olmalıydı!

Hemen yolun kenarındaki içi insanlarla dolu bir mağazanın cam duvarına bisikletimi dayayıp, mekanın kabısına tiryakilerin cıgaralarını rahatlıkla tüttürmeleri için hakiki mermerden yapılmış bankın üstünde cüzdanın içinde sahibine ulaşabilecek bir veri arıyorum. Banka kartları, kimlik, doktor adresleri, özel hastalık kartı… Cüzdan sahibi 1973 doğumlu, isminden ve resminden alman olduğu belli olan bir hanım. Kimliğindeki adresi 40 kilometre uzakta. Organ bağış kartı geliyor elime! Hanım öldüğünde organlarının ihtiyaçı olanlara verilmesini kabul ediyor.  Ne güzel. Başka bir kart Hunde Salon’a ait; yani bayan köpek sahibi ve köpeğinin bakımını bu hayvanlara hizmet veren bir salonda yaptırıyor. İlk yardıma ihtiyacı olduğun da, mesela herhangi bir kazadan veya fenalaşmadan sonra bünyesine verilecek ilaçlarda, hastalıklarından ötürü dikkat edilmesi gerekenleri gösteren çeşitli belgeleri var. Bir kaç tane ünlü shopping mağazalarının kartları, vücut geliştirme salonu, güzellik salonu, spor salonu kartları, otomobil kulübü kartları, sinema aboneleri, çeşitli dergi aboneleri, özel doktor numaraları…. Hiç birin de kendisine ulaşabileceğim bir telefon numarası yok. Zavallı eziyet çekmeye devam edecek. Belki banka kartlarını hemen kapattırmıştır. Kart kaybolduğun da atılacak ilk adım; ondan sonra karttan yapılacak bütün işlemlerini sorumlusu banka oluyor.  Halâ cüzdan bulmuş olmanın heyecanını üstümden atmış değilim, amacım bir an önce cüzdanın sahibine direkt ulaşıp, cüzdanının kaybolduğunu başkalarına duyurmamak.

Tipik alman sarışını bayanın soyadı bu sokağın üstünde bilgisayar edevatı satan bir mağazayı çağrıştırıyor beynime! Bayan bu mağazanın sahibinin eşi veya sahibi olmalıydı. Bisikletime atlayıp mağazaya mı gitmeliyim. Hayır yapamam. En iyisi evin yolunu tutup, daha sağlam bir yol bulmak.

İnternet amca’dan ulaştığım sabit telefon hattı cevap vermiyor. Halâ gerilimim geçmiş değil! Bir tomar kartı ve kağıtları tekrar elden geçirirken, bayanın küçücük aile fotoğraflarını, eşinin özel günlerinde kendisine yazdığı sevgi dolu cümlelere tosluyorum ama kendisine ulaşabileceğim herhangi bir numara veya not bulamıyorum. Eşiyle kendi adını taşıdığını gördüğümü düşündüğüm bir kartı defalarca tekrar aramama rağmen bulamıyorum! Heyecanımın beynimin bazı yerlerini uyuşturmağa başlamış olmalı! Bir an önce bu cüzdanı sahibine ulaştırmalıyım!

Bilgisayar firmasını aradığım da, kadını tanımadıklarını öğreniyorum. Bu arada internet amca bana aynı isim altında başka adres ve numaralar öneriyor. Tombala; aynı sokağın yanında, başka bir mağaza! Telefona çıkan sese önce kendimi tanıtıyor, (görüşme veya tanışma da yapılması farzın farzı olan) ve böyle bir sorudan önce muhakkak özür dilenmesi gerektiğinden, onu da yapıp, eşinizin ismi Monika Dargl’mı acaba sorusunu yöneltiyorum. Azıcık sessizliğin ardından evet cevabı geliyor. Bu bana yeterli değil; lütfen nerede oturduğunuzu söylermisiniz’e doğru cevap gelince, karşımdakinin cüzdan sahibi bayanın eşi olduğunu anlıyorum.

Eşinin cüzdanını bulduğumu öğrendiğin de tabi ki nerede olduğum, bana ve haliyle cüzdana nasıl ulaşabileceği? Çok yakınınızdayım, köyümün ismini belirtip, gireceği sokak ismini hışımlı ve aceleci bir sesle kesip; bana sadece adresi söyle yeter! Eee yaşadığımız iletişim çağı, verdiklerini dünyalarına yansıtanların işini çok kolaylaştırıyor, hızlandırıyor! Aradığınız, ulaşmak istediğiniz noktayı smartphone’nuza üflemeniz yeterli; karşınızda o andaki trafik bilgisini de içeren güzergah beliriyor! Daha çayımı tazelemeden kabımızın zili çalıyor.

Karşımda altmışlı yılların amerikan sinema filmlerinde gördüğümüz erkek başoyuncunun kıyafetini andıran kolalı beyaz gömlek, boyu göbeğinin üst kısmına kadar çıkıp, siyah bir kemer ile bağlanmış kumaş pantolonlu Kirk Douglas duruyor. Sevinci gözlerinden okunan delikanlıya cüzdanı bulduğum yeri ve sahibine ulaşmak için yaptıklarımı özetliyor ve eşinin cüzdanını nasıl kaptırdığını öğrenmek istiyorum.

Arkadaş önce cüzdanı bulduğum caddeye çıkan yan sokak da kendi işyerlerinin bulunduğunu, eşinin caddenin diğer ucunda bulunan bir alışveriş merkezinde dergi, gazete ve lotto gibi edavatın satıldığı bölüm de çalıştığını belirtiyor. Cüzdanın içinde oynanmış lotto da var dı! Madamın cüzdanı önünde duran, çalıştığı tezgahın çekmecesindeymiş. Cüzdanı oradan yürütüp, içindeki parayı alıp, yürüyen arabadan atmış olmalılar, benden biraz önce! Cüzdanın içinde para yok dediğim de; vatandaş gözlerini biraz daha parlatıp, içindeki kartların yanında paranın hiç önemi olmadığını vurguluyor. Cüzdanı adama doğru uzatınca, vatandaşın ani bir hareketle elini değil, kolunu bana doğru uzattığını ve bu kola takılı o vakite kadar algılamadığım bir sepetçiği fark ediyorum. Hayrola? Eşimin çalıştığı yerde çok güzel kameralarımız var, parmak izlerinden… Ama bu cüzdanın içindekilerin hepsini ben elden geçirdim, hepsin de benim parmaklarım… Mühim değil, muhakkak bir yerlerde onun veya onların da vardır. Cüzdanı kolda asılı olan sepetin içine atarken, fermuarı açık olan bölümde iyi bir paranın olduğu ve benim de sanki parmak izi araştırması yapılacağını biliyormuş gibi oraya hiç dokunmadığım, fermuarı bile kapatmadığımı hatırlıyorum. içgüdümüm hırsızın tuttuğunu tutmak istemiyor olmamın daha ağır bastığını pompalıyor beynime.

Çalınan cüzdanı sahibine ulaştırmanın mutluluğunu yaşamağa başlayıp, eskimemiş delikanlıyı uğurlamaya hazırlanırken, arkadaşımız pantolonun cebinde duran sol elini çıkarıp bana doğru uzatıyor. Hay Allah! Kapalı olan ve yavaşca açılmasından, yaptığından emin olmayan veya cesaret edilemeyen bir işlev olduğu izlenimini veren haraketi izlerken, avuçun içinde önceden hazırlandığı belli olan bir kaç tane onluk Euro banknot görüyorum.

Haaaahh haaaa hayır delikanlı beyefendi; sokakta bulduğum çalınan bir cüzdanı sahibine ulaştırmış olmanın mutluluğuna toz kondurtmam! Bu duygumun beynimden dışarıya çıkmasını bile arzu etmem. Beyefendinin teklifini gülümseyerek; ben sadece vatandaşlık görevimi yerine getirdim ile reddetiyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın