Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

İNSAN EĞİTİMLE YAŞAR

Alpcan Sakal
Alpcan Sakal
  • 06.12.2017

En iyi eğitim modeli;  siyasetle ilgisi olmayan ve tamamen eğitim kökenli kişilerce yürütülen bir Milli Eğitim Bakanlığı ile oluşur. Bunu gerçekleştirmek için küçük düzenlemeler yapıp, önünü açmak yeterli olacaktır.
Mesela, bir öğretmenin mülakat ve sınavla sırasıyla;
Müdür yardımcısı
Müdür
İlçe Milli Eğitim müdürü
İl Milli Eğitim müdürü
Bölge Milli Eğitim müdürü ve
Milli Eğitim Bakanı gibi hiyerarşik bir sistemle, eğitimin her kademesinde görev alıp, eğitimle ilgili tüm konu ve sorunlara hakim olacak bir eğitimcinin, Türk milletine kalıcı ve faydalı bir eğitim modeli oluşturacağı kanısındayım. Bu şartlar sağlandıktan sonra ise müfredat, sınav sistemi, öğretmen ücretleri, ders saatleri gibi alt dalları oluşturan sorunlar silsilesi de kolayca çözümlenebilecek…  Ayrıca; beden eğitimi, müzik, resim, din kültürü, yabancı dil dersleri gibi sosyal faaliyet dersleri ise cumartesi günleri; halk eğitim merkezlerinde, gençlik spor müdürlüklerinde ve camilerde aileleri ile beraber olmak kaydı ile verilmeli ve bunlar için sınav ve devamsızlık şartı konulmadan özgürce çocuklar bu dallarda vakit geçirmelidir. Bu derslerden boşalacak olan okul saatlerinde ise; Türkçe, Matematik, Coğrafya, Tarih ve Fen Bilimlerine daha fazla vakit ayrılıp, okul giriş ve çıkış saatleri rahatlatılmış olunacaktır.
Tüm bu üç unsur;
siyasetten bağımsız, hiyerarşik bir düzen ile Bakan seçimi ve derslerin dağılımı üzerindeki görüşüm, göz önüne alındığında gerçek bir MİLLİ EĞİTİM oluşturulmuş olacaktır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın