Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,83 / Satış: 4,85

KANUNLAR UYGULANACAKMIŞ

Ayhan Kasap
Ayhan Kasap
  • 21.12.2017

Angela Merkel tam bir yıl sonra, Berlin’de ki Noel pazarına kamyonla yapılan saldırıda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarını ve yaralananları hatırladı. Bir yıl önce güçlü bir başbakandı! Memleketin tek hakimi, Avrupa Birliği gemisinin kaptanıydı! Memleket kapılarını sonuna kadar açıp, içeriye doldurduğu misafir lerden birisinin Polonyalı şoförünü öldürüp, gasp ettiği kamyonla noel pazarında 12 insanı katletmesi bile, yaptığı yanlışı görmesine yetmedi.  İnsanlarla ilk ilgilenen kuruluş; ölülere yapılan otopsinin ücretini isteyen hastahane oldu!

Büyük politikacı, güçlü başbakan Angela Merkel’in; Deutschland ist ein Land, in dem Menschen gut und gerne leben.. -Almanya insanların mutlulukla yaşadığı bir memleket- dediği memleket manzaralarına bir göz atalım: Başkent Berlin başta olmak üzere, Köln, Frankfurt, Stutgart, Düsseldorf, Duisburg, Dortmund gibi şehirlerindeki kamusal alanları, meydanları, tren istasyonlarını, kanun tanımayan, kadınlara saldıran, gün ortasında marketlerin içine dalıp, çantalarını dolduran iltica dolandırıcıları zaptetmiş durumda! Hırsızlık, soygun diz boyu. Polis çaresiz; Afrikalı, Afganistanlı, Suriyeli, Tunuslu, Faslı yakalansa bile, akabinde tekrar sokaktalar, koruyucuları devlet, uygulamayı yapan hükümet, hükümetin kralı pardon gücü Merkel! Merkel memleketin anayasasını çiğneyerek, AB kriterleri ve üyelerini yok sayarak, memleketindeki aç çocuklara, çalışıyor olmasına rağmen, karınlarını doyuramayanlara, sokaklarda yatanlara gözlerini kapayarak, köylere, kasabalara yerleştirdiği, memleketin düzenini altüst eden sevgililerine! toz kondurur mu?

Eyalet seçimlerin de vatandaşlar oylarıyla, Merkel’in partisi Hıristiyan Demokratlar ve ortağı Sosyal Demokratlara, Almanya için Alternatif isimli milliyetçi, yeni bir partiyi destekleyerek, yanlış yaptıklarını, gidişatın iyi olmadığını hatırlattılar. Uyanmadılar! Uyanmamakla kalmayıp, vatandaşın kendilerine alternatif bulduğu, sığındığı bu partiye, ırkçılıkla, nazilikle suçlayıp, onlarla biraraya gelip, konuşmadılar, muhatap almadılar. İşte bu parti genel seçimlerde, Hür Demokratları, Yeşilleri ve Sol Partiyi arkasında bırakıp, memleketin üçüncü büyük partisi olmayı başardı. Tam kadro meclis çalışmalarına katılıyorlar. Meydanı ırkçı! partiye bırakmamak için diğer partilerin milletvekilleri de meclis toplantılarına katılmağa başladı. Son yıllarda hükümet ve bilhassa başbakan Merkel tarafından çalıştırılmayan Almanya meclisi tekrar milletin sesi olma yolunda!

Angela Merkel’in oniki yılllık başbakanlığı dönemin de tek bir kere; hata yaptım, özür dilerim dediği duyulmamıştır. İki yıl önce milyonlarca insanı Almanya’ya doldurmasının yanlış olduğunu kabul etmiyor. Partisine seçimlerde tarihinin en büyük oy kaybını yaşatan Merkel’in yorumu; ich wüsste nicht was ich besser machen konnte…Nasıl daha iyi icraat yapacakmışım bilemiyorum…benim beyin gücüm buraya kadar olarak da algılanabilir! Burası çok önemli; Merkel hep olduğundan büyük göründü dünyaya! Merkel’i önce avrupanın ardından da, dünyanın en güçlü lideri yaptılar. Merkel olmayan bu gücünü AB içinde de kullandı! Güçsüzlüğü milyonlarca insanı memlekete doldurup, akabinde diğer AB ülkelerine dağıtmaya kalkınca güçsüzlüğü ortaya çıkıverdi; Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya hatta Fransa bile, Merkel’e rest çektiler. Merkel’in memlekete doldurduğu insanlar Almanya’nın kucağında kalıverdi.

Yahudi düşmanlığı hortladı. Okullar da, sokaklar da yahudiler soluk alamaz oldular. Başkent kararından sonra meydanlarda israil bayrakları yakıldı. Almanya gibi bir memlekette yahudi düşmanlığının bu boyutlara ulaşması çok tehlikeli! İsrail hükümeti ile yahudilik arasında ayrım yapılmıyor. Toplum barışı dinamitleniyor! Havuzlarda kadınlara günler ayrılıyor. Almanya’ya çok yabancı! Müslüman kadınlar havuzlar da suyun kıyısında piknik yapıyorlar, sokak kıyafetleriyle suya giriyorlar, telkin de bulunmaya kalkanları kocalarını, kardeşlerini göndermekle tehdit edip, yüzlerine tükürüyorlar! Toplumun hiç tanık olmadığı bir yaşam! Toplum değerlerini tanımamakla kalmayıp, onlar resmen yok etmeğe soyunanlara karşı daha ne kadar sessiz kalır bilinmez!

Merkel hanım memleketin huzurunu bozanlar için kanunların uygulanacağının altını çiziyor! Nihayet sadece ekonomik ilticacılar değil, enerji, atom santralleri vs. gibi kararlarında da aklının ucuna getirmeyi düşünmediği memleketin kanunlarını keşfediveriyor! İyi gelişme diyemiyoruz çünkü hanımefendi yine tirübenlere oynuyor, vatandaşın gözünü boyamağa kalkıyor! Gün itibariyle memleketi terketmesi gerektiklerine karar verilen, ikiyüz binin üstünde iltica dolandırıcısı var. Bu insanlar sosyal dairenin yardımıyla yaşamalarına rağmen, bir türlü sınırdışı edilemiyorlar. Kayboluveriyorlar. Adreslerinde bulunup, uçağa binenlerin çoğunu- çok dediğimiz sayı bir kaç tane yüzden ibaret- da uçak pilotları reddediyor. Bir eyaletten kaçan sığınak, başka bir kimlikle diğer eyalette yaşamağa başlıyor. Berlin Noel pazarında oniki kişiyi öldüren Anis Amri isimli sığınmacının onaltı ayrı kimliği bulunduğu, işlemediği suç kalmadığı belli oluyor. Bir yıl sonra Merkel hükümetinin adalet bakanı hata yapıldığını itiraf ediyor. Sığınmacılar demokratik haklarını kullanarak, yıllarca mahkemeden mahkemeye koşuyorlar. Avukat sektörü kazanıyor. Belli bir süre sonra iltica hakları kabul edilmemiş bile olsa, geçerli kanunlar doğrultusunda, memlekette kalma hakkı kazanıyorlar. Kanunlar uygulanacak beyanatı vermesine rağmen, mahkeme kararını yerine getiremeyen, uygulamayan Merkel hanımın bilmiyor olması mümkün mü? Sığınmacılar aile birleşiminden faydalanıp, sülalesini, tabi önce en yakınından başlayarak, Almanya’ya getiriyor. İki çocuklu bir sığınmacının aylık masrafının üç bin Euro olduğu gözönüne alınırsa, maliyetin heybeti daha iyi belirlenir! İçişleri bakanı bu bağlam da gelenleri dışarıda bırakıp, gelenlerin ikiyüzbine ulaşmadığı yalanını seslendiriyor. Aynısını işsiz sayısı konusunda da, 55 yaşından sonrakileri kapsam dışı bırakarak, işsizlerin büyük bir bölümünü çeşitli seminerler ve çalışmalara hapsederek milyonlarca azaltarak yapıyorlar. Şimdi de memleketi gönüllü terkedecek olan kişi başına üç bin Euro vererek, bir türlü uygulamaya geçiremedikleri kanunların hükümlerine uyduklarını halka yutturmağa soyunuyorlar!

Angela Merkel iki partinin de büyük oy kaybına uğradığı seçimlerden sonra artık büyüklüğü kalmayan bir hükümeti tekrar kurup, devranını sürdürmekten yana!  Seçim akşamı bu arzuya kesinlikle karşı olduğunu belirten sosyal demokratlar, Cumhurbaşkanının ricası ve demokrasinin gereği doğrultusun da, görüşmeler için masaya oturmayı kabullendi. Sığınmacılar konusunda kendisine devamlı karşı duran Bavyera’da ki küçük ortağı CSU’nun eyalet başbakanlığı koltuğuna, yıldızları hiç uyuşmayan, Franz Josef Strauss’un yanında politikayı öğrenen genç Markus Söder oturuyor. İsmi büyük koalisyon olsa da, sadece %53 çoğunluğa sahip bir hükümetin işbaşı yapacağı bir meclis de, demokratik çalışmalarıyla kendilerini şaşırtan yeni partinin girişimleriyle kolaylıkla kurulabilecek araştırma komisyonlarının, memleket kanunlarını uygulamaya geçirip, Angela Merkel’in icraatlarını, kanununsuz uygulamalarını masaya yatırması yolu açılabilir.

Meclis araştırma komisyonunun grob fahrlaessig, yâni bilinçli hata yapmak, görevini kötüye kullanmak sonuçuna varmasının zor olmıyacağını tahminin de bulunmak için alim olmaya gerek yok! Kanunları bilmek yeterli!

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın