Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,80
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

KORKMA YA EBU BEKİR ALLAH BİZİMLE!

  • 29.03.2016

Günümüzü anlamak için mutlaka geçmiş hakkında da fikir sahibi olmak gerekiyor. Diğer bir ifade ile ülkemizi,Akdeniz ve Mezopomamya havzasının anlamanın yolu dünü bilmekten geçiyor. En azından Fransız ihtilalini çok iyi etüd etmek gerek. Zaten bunu bilmeden bugün hakkında konuşmak sadece abes ile iştigaldir.

Şöyle hafızaları yoklayıp Abdülhamit dönemindeki sınır coğrafyamızı bir gözden geçirelim ve o dönemde İngilizlerin başı çektiği daha sonra itilaf güçleri dediğimiz sistemin  Hain, Şerif Hüseyin’i  kullanarak sınırlarımızın geldiği noktaya bakalım ve  hemen akabinde İsrail’in bölgedeki ilk yerleşim günlerinin başlangıcına ve bu arada Osmanlı’nın tek tek tesbitini yaptığı petrol yataklarının elden gidişine.

Tabi bitmedi! Çanakkale patlak verdi dünyanın en güçlü donanması boğaza dayandı, başaramadılar. Kara savaşı başladı gene başaramadılar. Bu bizim tarihimizin en görkemli zaferi, kahramanlıklarının destanıdır dünyada bir benzeri olmayan.  Japonya okula başlayan çocuklarını önce atom bombası atılan bölgelere götürür, hafızalarında olayın taze kalmasını sağlamak için. Bunu gören bizimkiler “ helal olsun size! “ gibi ifadelerde bulunmuşlar. Japon’un verdiği cevap nettir : “ Sizde de  Çanakkale var! “  ama biz hala farkında bile değiliz ki…

Elbette Çanakkale’de aklın alamayacağı bir zafer yaşattı ecdat bize. Ama öyle kıymetli şeyler kaybettik ki hala farkında değiliz. Eli silah tutan genç yaşlı koşuştu atalarımız savaşa, yetmedi neredeyse askerlikten düşme zamanı gelmiş yaştakiler gitti. Yetmedi yüksek okul öğrencileri, yetmedi liseliler, yetmedi sporcular oda yetmedi 13-15 yaşında  orta okul çağlarında çocuklar koştular cepheye gözlerini kırpmadan ve Çanakkale geçilemedi. İtilaf güçleri geri döndüğünde gerek avam gerekse de lordlar kamarasında konu defalarca mütalaa edildi ve o büyük hezimetlerine rağmen komutan Hamilton: “Biz savaşı Allah ile yaptık, Allah ile yapılan bir savaş kazanılamaz. Ancak Osmanlının da geleceğini yok ettik!”  Evet okur yazar kalmadı Çanakkale’den sonra memlekette. Bu de anlama geliyor dersiniz? Ya ondan sonra kalanlara kimler eğitim verdi biliyor musunuz?

Sonra kurtuluş savaşını yaşadık  olanca acımasızlığı ile ve gene kaybetmedik, defalarca yıkılıp yeniden devlet olmak bu ulusun genlerinde var çünkü!  Aslında o savaşlarda dost-düşman apaçık belli olmuştu.

Savaş bitti ve 1923’te Cumhuriyet kuruldu. Aradan 93 yıl geçti ama düşman hiç durmadı!  93 yıl boyunca bu ülkede yaşanan olayları bir gözden geçirin muhtıralar, ihtilaller, sağ-sol olayları ve terör. Bir türlü durulmuyor ülke!  Bütün bunları biz kendi kendimize mi yapıyoruz? Görünen bu ama arkada kıvılcımı tutuşturan belli!  Çokta detaylandırmadan bulunduğumuz noktanın kısacık izahatını yapmaya çalışayım: Bir tacir, ticaretinde gelir gider dengesini iyi tutmalıdır. Başka bir ifade ile ticarethanesine giren bedel, çıkandan çok olmalıdır ki ayakta kalabilsin. Yoksa var olmasının hiç bir anlamı yoktur zarardadır. Bilen söylesin, bizim ülkemizin gelir gider dengesi  ne durumdadır ?  Girdimiz mi çok, çıktımız mı?  Eğer gelirimiz daha çoksa problem yok diyebilirim vallahi. Yok eğer tam tersi ise bizim bağımsızlığımız da tartışılır!  Peki, o zamaaaaan, ipler kimlerin elinde?

Velhasılı 1918 lerde düzene sokulup hayata geçirilen planlar hiç durmuyor. Adı değişiyor maskesi değişiyor, yöntemi değişiyor ama maksadı asla değişmiyor. Ama bizler değişiyoruz hatta çok değiştik ! Ne doğuluyuz ne batılı, ne oralı ne buralı, kimliğimizden koptuk gidiyoruz ve bir türlü kendimiz olamıyoruz. Dün 13 yaşında Çanakkale’ye koşan koşa giden o çocuğun ruhu kaldı mı bizde ?  “ O an gelirse belli olur ! “ diyenler çok çıkacaktır eminim. Ama bu hal Çanakkale’den hiç aşağı değil. Artık olağanmış gibi sunulsa da kanıksatılsa da  ülkemizde her gün İTİLAF güçleri istedi diye canlar gidiyor !

Onun için bu kavga yeni bir kavga değil, bunların hesabı kitabı planı yapılalı yıllar asırlar oldu ve bizim  biz olmaktan başka çıkış kapımızda yok !  Üzülüyoruz ama korkmak derseniz asla korkmuyoruz.

Allah Resulü Ebubekir Sıddık ile serv mağarasına girdiğinde şunu söylemiş : “ Korkma ya Ebubekir Allah(CC) bizimle ! “  yeter ki samimiyetle neye sarıldığımızı bilelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın