Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,90 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,81 / Satış: 4,83

MİLLİ OLANLARIN GAYRİ AHLAKİ MİLLİ HASILASI!

  • 01.07.2016

Türkiye’de spor deyince akla ilk gelen futbol oluyor. Sadece futbol için gazeteler çıkar. Canlı yayın için kanalı var. Hemen hemen her kanal görüntü olmasa bile maçları, hakemleri, oyuncuları, sahayı, kulüp başkanını ve yanındaki avanelerini yorumlarlar. Saatlerce ilgili ilgisiz önüne gelen ahkam keser. Zaman zaman bütün dünya futbolunu takip ederlermiş gibi yapanları da gördük. Hatta transferleri bile nerdeyse onlar yaparmış gibi anlatırlar. Bu sayıda ben de onlardan biri olmaya karar verdim.  Beğenmeyenler affetsin.

Bu milli takımı nereye koyacaklarını şaşıran yorumculara bir çift sözüm var. Ne vardı bu kadar gözünüzde büyüteceğiniz? Yere göğe sığdıramadığınız teknik hocası dahil milli takımı da, Avrupa’daki biz gurbetçileri umutlandırdınız. Gören göz kılavuz istemiyor. Avrupa’daki bütün eleme maçları dahil. bütün maçlarını takip edenler var aramızda. İki maç üst üste çıkaramayan bir milli takım görüntüsü. Eh hal böyle olunca da bavulu erken toparlayan oldular. Olan biz gurbetçilere oldu. Şimdi Avrupalılar bizimle dalga geçiyorlar.

Daha dün İtalyan bir vatandaşla aramızda geçen konuşmayı aktarayım. Ben niye 9 tane yedek oynattınız, neden hocanız dürüst değil dedim; adam bize mi güvendiniz diye cevap verdi. Tabii ki söylenecek bir söz olmadığından tebrik ettim. Şuraya gelmek istiyorum: Yok İtalya yenerse, İspanya berabere kalırsa en iyi üçüncü olacakmışız da, yolumuza devam edecekmişiz de, hesap uzmanı olup çıktılar.

Hesaplar tutmadı fakat diğer hesaplar ballı börek. Oyuncu başı 500 bin Euro prim. Adına Türkiye Futbol Direktörü diye sıfat eklediğimiz sayın hocamıza 3 milyon 500 bin Euro maaş.  Valla ne yalan söyleyeyim, şu anda 10 milyon Euro gibi gözüküyor rakam. Al sana gayri ahlaki milli hasıla. Buna bir de Federasyon’un davet ettiği 900 kişi için masrafı da kattın mı? Oh ne güzel, kişi başı en az 2 bin Euro, 2 milyon da o, oldu sana 12 milyon. Daha TRT’yi artı THY’yi dahil etmedim hesaba, onlar ayrı bir muamma. Bu parayı bize verseler Türkiye’yi onlardan daha iyi tanıtır, bir de statlarda bayrak şov bile yapardı bu hor gördüğünüz gurbetçiler. Artı Türkiye’den gelenler fırsat bu fırsat deyip maça gitmeyip turistik seyahat yapmalarına ne demeli? Tribünleri dolduran 10 binlerce gurbetçi kardeşimi tebrik ederim. Sıkı durun Beşiktaş’ın eski hocası Sloven BİLİC “bilgili olanın yetkisi yok. Yetkisi olanın da bilgisi yok” diye demeç vererek soruna parmak bastı. Bizde basın ne hikmetse olmayacağı olacakmış gibi lanse ediyor. Veriyorlar gazı, şişiriyorlar birilerini. Onlarda sana bana yüksek perdeden baktı mı olacağı bu.

Futbol milli olunca yürek işidir, parayla oynanmaz. Gördün mü İzlanda’yı? Yürek ile oynadılar. Meşhur Hasan ŞAŞ yorumcu kardeşimiz İzlanda İngiltere kalesine topu elle götürecek olsa, üç sefer gidemez dedi. İnternet fenomeni oldu. Cevabını İzlanda çok da güzel verdi. Bizim dahil olduğumuz grup öyle o kadar da güçlü değilmiş. Abartmasınlar. Fransa’da kalıp yoluna devam eden kalmadı 1/8 finalinde. Herhalde onların da primleri ödenmemiş olacak ki oynayamadılar. İngiltere hocası istifa etti. Milli olmaları onlara bir şey kazandırmamış ki bu kadar cacık oldular.

Zaten kamptan kötü kokular geliyordu prim konusunda. Ha bu arada bazılarını söyleyeceğim. Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Belçika, İsviçre, Rusya daha bir sürü prim almadan oynuyorlar. Bunlar bayrak için, biz para için oynuyormuşuz. Fransa da 50 bin Euro prim veriyor. Futbola gelince devamlı yan pas geri pas yapıp duruyorlar. Orta saha çayır gibi. gelen geçiyor. İleride zaten top gelmedi bana diye bekliyor. Presi yiyince de topu ayaklarından çıkaramadan kaptırıyorlar.

Biz de nerdeyse 45 senedir maçları televizyondan ve ara sıra canlı statlarda seyrediyoruz. Bırakın da o kadar bilgi ve yorumumuz olsun. Ha bu arada ünlü İtalyan futbolcu Pirlo, şu an Cork CİTY’de oynuyor, kaleme aldığı OTOBİYOGRAFİSİNİ  satışa sundu.  “I Think Therefere I Plaz” isimli kitabında Fatih Terim’e ayırdığı bölümde, taktiksel bilgisizlik ile suçlayarak üstün meziyetini de söylememezlik yapmıyor. O da şu: Motivasyon etmede çok güçlü olduğundan bahis ediyor.

Hatırlatalım istedim; kişi başı 500 bin Euro büyük para, üç buçuk milyon Euro maaş, ondan da büyük. Devletin parasını çarçur edenleri, 50 kuruşa çay, bir liraya simit alanlar alkışa devam etsinler. Onlar tatilde, ben alkışlamıyorum.

Yazıyı kaleme aldığım sırada yapılan, İstanbul’daki kanlı saldırıyı LANETLİYORUM. Hayatını kaybedenlere rahmet, geride kalanlara sabır diliyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın