Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,92 / Satış: 3,94
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

MÜLTECİ İSTİLASI

  • 27.11.2015

Yazının başlığı aslında sığınmacı sağanağı olmalıydı. Mülteci’yi sozluk.net „başka bir ülkeye veya yere sığınmış olan kimse, sığınmacı, sığınık“ olarak tarif ediyor. Bu kelimenin Almanca karşılığı olan Migrant’ı almanca sözlük, „ikametgahını başka bir memlekete taşıyan şahıs“ olarak isimlendiriyor. Bu günlerde Almanya’yı istila eden insan topluluğuna bakınca, bunların büyük bir çoğunluğunun türkçe de sığınmacıyı da içine alan hatta sadece sığınmacıyı kasteden mülteci değil, almancada ki, kendi arzusuyla doğduğu, yaşadığı memleketi terkedip, başka bir memlekete yerleşmek için yola çıkan insanlar yâni Migrant‘lar olduğunu görüyoruz.  Bu insanlar başta Almanya ve İsveç olmak üzere avrupaya kapağı atmak için yola çıktıklarından ve sayıları yüzbinlerle, milyonlarla ifade ediliyor olduğundan, şu anda Almanya’yı istila etmiş durumdalar ve etmeye de devam ediyorlar!

Şehir idarelerinin, eyaletlerin ve de devlet kurumlarının böyle bir istilayla başedebilmesi mümkün değil. Halkın büyük bir kısmı yardım için seferber olmuş durumda. Ama aynı halkın yine büyük bir çoğunluğu yüzde seksen hatta doksanı müslüman olan bu istilacılardan korktuğunu, her ortamda dışarıya vuruyor. Memleketin her tarafında, bilhassa doğusunda sığınmacılara karşı gösteriler yapılıyor, maalesef bu arada beyni yırtıkların bazıları, sığınmacıların yerleşkeşlerine saldırıyor, onları yıkmağa, yakmağa kalkıyor.

Alman halkı yâni bizler neden korkuyoruz? Başta araplar köklerinden beri, Türkiye’de dini siyasete alet eden bir yönetim hükümet olduktan bu yana, o zihniyet taraftarı türkler, yaşadıkları memlekete, insanına ve kanunlarına düşman olduklarını her vesileyle belli ediyorlar. Sadece belli etmekle kalmayıp, bu memlekete kendi dini idarelerini getirmek istediklerini ellerine geçen her yerde ve her fırsatta gösteriyorlar. Elli yıldır burada yaşıyor, bu memleketin nimetlerinden nemalanıyor olmalarına rağmen, almancaya bile vakıf değiller. Eczaneye gidip bir asprin almasını bile beceremiyorlar. Sokak levhalarını bile okuyamıyor olmalarına rağmen alman gâvuru! onlara ehliyet veriyor, ekmeğinden aşından olmasın diye, işyerindeki bütün bilgisizliğini görmezden, bilmezden geliyor! İstatistikler bu insanların çocuklarının eğitimde de çok başarısız olduklarını gösteriyor. Maalesef toplumun huzurunu bozmamak ve de politikacıların şirin görünüp, oy devşirme hastalıkları yüzünden müslümanların birinciliği kimseye kaptırmadığı bu bilançolar açıklanmıyor. Ama internet’in sansürlenmediği, düşüncenin ve fikrin baştacı edildiği bir memlekette, halk bilgisiz kalmıyor. Bilgiye de zaten gerek yok çünkü din için din ile yaşayan bu insanlar her şeyi halkın gözünün önünde yapıyor. Dinine küfrediyor, milletini hor görüyor. Almanı memleketinden kovmaya kalkıyor. Kadını insan yerine koymuyor… Liste kitap doldurur.

Alman ekonomisi bu istilanın maddiyatını kolaylıkla kaldırır, zamanla onlara iş ve aş da verir. İnsanların korkusu ve problemi bambaşka: Çoğunluğu müslüman olan bu istilacıların toplumun yaşam değerlerini sarsması! Aynı korku  AB kapsamında sınırların açıldığı Romanya, Bulgaristan, Macaristan ve diğerleri için geçerli olmadı çünkü kültür yakınlıkları var. Ve hemen kaynaşıldı. Ama bu migrant’larla hıristiyan kültürünün sadece allahı bir. Hatta orada da beraberlikleri yok; hıristiyan allahı, müslümanlarda gott’u kabul etmiyorlar. Kabul ettiğini söyleyenler de yalan konuşuyor!

Tabi ki o insanların hepsini bir kefeye koymuyoruz. İçlerinde savaştan kaçanlar, çaresiz kalıp, evini barkını, çoluğunu çocuğunu bırakmak mecburiyetinde kalanlar ve de avrupa kültürünü kabullenenler var. Hiç kimse savaştan kaçan tek bir insana sığınak verilmesine, kabullenilmesine karşı çıkmıyor.

Alman ve avrupa halkı, atalarının yüzyıllarca verdikleri uğraşlar, savaşlar ve ödedikleri çok ağır bedeller sonucunda elde ettikleri, insan haklarına, insanca yaşama, hür düşünceye zarar verecek, onları değiştirmeğe kalkacak çok ayrı bir   kültürden gelen, kendi değerlerine düşman insanların istilası karşısında çok tedirgin! Bu insanların almanya’da geçerli kanunlar kapsamında üç ay içinde aile üyelerini buraya getirme hakları olduğu gözönüne getirildiğin de, çok kısa bir zaman diliminde yedi sekiz hatta on milyonu bulabileği varsayımı, halkın duyarlılığını anlamakta yardımcı olur!

Macaristanda insanlar tren istasyonlarında, otobanlarda kalınca, Merkel gelin hepinizi alacağız açıklamasında bulunuyor. Son dünya savaşı günlerini hatırlatan resimlerin arkası kesilmeyince, kendi partisinden ve halktan alarm zilleri gelmeye başlayınca, işi AB ve Erdoğan ile çözmeye yöneliyor.

Değerler birlilği yapılmak istenen AB’nin bu amaça çok uzak olduğu her krizde  ortaya çıkıyor: Ülkeler milli çıkarlarını birlikten öne koyuyorlar. Son yıllardaki bütün raporlarında Türkiye’nin özgür bir ülke olmadığını, insan haklarında geriye gittiğini vurgulamalarına rağmen, sırf kendi çıkarları için aynı ülkeyi emniyetli, güvenilir bir ülke olarak açıklama girişiminde bulunuyorlar. Bu ülkeden iltica talebinde bulunanların taleblerinin yüzde yirmiikisi kabul görüyor. Somalya’dan gelenlerin kabul oranı yüzde yirmiüç! Aynı gün kendilerini yalanlıyor olmamak için Türkiye’nin yerinde bile durmayıp geriye gittiği belirtilen son raporlarını –WAMS- açıklamayı seçim sonrasına bırakıyorlar. Ama alman halkı oynanan oyunun farkında. Bir kaç ay önce 160 bin sığınmacıyı üye ülkeler arasında bölüştürmeğe karar vermişlerdi; sadece 67 kişiyi bölüşebildiler. Yanlış okumuyorsunuz altmış yedi. Birlikteki beraberliğin! ilginç bir göstergesi.

Sınıra toplama kampları kurulacak. İltica talebleri orada incelenip karara bağlanacak. Hakları olmayanlar ülkelerine götürelecek. Türkiye’ye maddi yardım yapılıp, yeni kamplar kurdurulacak. Almanya’ya kabul edilmeyenler belki de askeri uçaklarla bu kamplara taşınacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın