Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

NE OLACAK BU DOĞALGAZ MAHRUMİYETİ?

NE OLACAK BU DOĞALGAZ MAHRUMİYETİ?
  • 28.01.2016
Reklam

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Giresun’da sadece 10 mahallede doğalgaz olduğunu belirterek, Karadeniz’de tam anlamıyla doğalgaz getirilmeyen tek Giresun’un kaldığını ifade etti.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Giresun’un doğalgaz kullanılmayan tek Karadeniz ili olduğunu, 13 yıldır 28 mahalleden sadece 10’unda doğalgaz kullanıldığını dile getirerek; Enerji Bakanı Berat Albayrak’ı göreve çağırdı ve bu gecikmenin sorumlularından hesap sorulmasını istedi.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Üniversite yerleşkesi, jandarma bölge komutanlığı, okullar, hastaneler ve yerleşim alanlarının olduğu batı bölgesine doğalgaz verilmemesinden karayollarının şehiriçi yolda çalışma yapılmamasından kaynaklandığını dile getirdi.

Bektaşoğlu, “Giresun Belediyesi’nin ve diğer ilgili bütün kurumların dağıtım ve iletim hatları için yürütülen alt yapı çalışmalarına destek verdiği bilinirken, doğal gazdan ilimizi mahrum bırakan hangi kurumdur, 13 yıllık bu gecikmede bakanlığınızın siyasi sorumluluğu olduğunu kabul etmekte misiniz?” dedi.

bektasoglu_tbmm_kursu

“28 MAHALLEDEN 10’UNDA DOĞALGAZ VAR.13 YILLIK GECİKMENİN SORUMLUSU KİM?”

TBMM’de konuşan ve bu konuda yazılı soru önergesi veren CHP milletvekili Bektaşoğlu,  şunları söyledi: ”Botaş, 2003 yılında başlayan projelendirme çalışmalarıyla Karadeniz illerinin tümünde doğalgaz arzı sağlamış, kentlerde hızla dağıtım altyapısı hazırlanmış, bu süreç sonunda, 2009 yılında komşu illerimiz Ordu, Trabzon ve Rize’de neredeyse nüfusun ve sanayinin tamamı doğalgaza kavuşmuştur.

Hatta bu illerimizde doğal gaz kullanımı ilçeleri de kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmıştır.

Ama Karadeniz’de doğalgaz iletim- dağıtım hattı bir  türlü tamamlanamayan tek il Giresun kalmıştır.   Halkımız, her bakanın, valinin, iktidar milletvekillerinin verdiği sözlere rağmen; 13 yıldır diğer türlere göre daha çağdaş, çevreci ve ekonomik olan doğalgazdan yararlandırılmamıştır.

Dolayıyla 110 bin nüfusu bulunan Giresun’da, 10 bin konuta dahi doğal gaz ulaştırılamamıştır ve halen 28 merkez mahalleden, sadece 10’unda doğal gaz kullanılmaktadır.

4 hastane, 8 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversite yerleşkesi, Jandarma Bölge Komutanlığı, okullar, yurtlar ve pek resmi kurumlarla, çok katlı toplu konut alanlarının bulunduğu, daha büyük nüfusun yaşadığı şehrin batısındaki mahallelerde doğal gaz dağıtım hattı bağlantısı yapılmamıştır”.

BEKTAŞOĞLU’NUN SORULARI

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM Başkanlığına Giresun’un doğalgaz sorununa ilişkin verdiği soru önergesinde, şu görüşleri dile getirdi:

1-Giresun’un halen doğal gaz abone sayısı kaçtır ve bu sayı örneğin bu yıl sonuna kadar kaça ulaştırılacaktır, ilimizin tamamı hangi yıl tamamen doğal gaza kavuşacaktır, bununla ilgili olarak kurumunuzun bir planlaması ve hedefi var mıdır?

2-Giresun’un batı bölgesine doğal gaz arzının sağlanamamasının nedeninin, Karayolları 10.Bölge Müdürlüğü’nün hat geçecek şehir içi yol güzergahında kazı çalışması yapılmasına izin vermemesinden kaynaklandığı tarafınızdan da bilinmekte midir?

3-Bütün illerde şehiriçi yolları karayolları tarafından belediyeye devredilmişken, Giresun’da bunun yapılmaması, doğal gazın ilimize getirilmemesine bir bahane, mazaret oluşturmak ve ‘belediye çalışmaları engelliyor’ algısı yaratmak için midir?

4-Giresun Belediyesi’nin ve diğer ilgili bütün kurumların dağıtım ve iletim hatları için yürütülen alt yapı çalışmalarına destek verdiği bilinirken, doğal gazdan ilimizi mahrum bırakan hangi kurumdur, 13 yıllık bu gecikmede bakanlığınızın siyasi sorumluluğu olduğunu kabul etmekte misiniz?

5-Bu gecikmede, BOTAŞ’ın, AKSA’nın sürekli iş bırakan, kaçan, iflas eden 20 dolayında taşeron firmayla çalışmasının katkısı var mıdır?

6-Giresun’un yaklaşık 80 bin nüfusunu, resmi kurumlarını, ev ve işyerlerini, sanayi tesislerini böyle bir enerji türünden mahrum bırakarak, ilin ekonomisine, hava kalitesine, çevresine zarar veren kurumunuzun ilgililerinden bir soruşturma kapsamında hesap sormayı düşünmekte misiniz?

7 -Giresun’a doğal gaz getirilmemesindeki gecikmenin, diğer yakıt türlerinin kullanımından vaz geçileceği endişesinden kaynaklandığı, bu yakıt firmalarının engellemeleriyle karşı karşıya olunduğu iddiaları doğru mudur?

Reklam
DİYADİN İDDİASI
Akın Çorap Giresunspor’da, Teknik Direktör Metin Diyadin’in yeniden göreve gelebileceği konuşuluyor. Bu iddia dün sosyal medyaya düşerken, yöneticilerin de bu...
POPÜLER BEBEK İSİMLERİ AÇIKLANDI
Türkiye’de 2017 yılında bebeklere en çok Zeynep ve Yusuf isimleri verildi. Zeynep adı 62 kentte, Yusuf adı ise 27 kentte...
BU İDDİALAR DOĞRUYSA VAHİM
Karadeniz İlleri Kadın Platformu Derneği Kurucu Üyesi Turan: “Sığınma evlerinde 13-14 yaşlarında hamile çocuklar oluyor” 
GİRESUNSPOR’DA KURT DÖNEMİ
Spor Toto 1. Lig’de teknik direktör Yılmaz Vural ile yollarını ayıran Akın Çorap Giresunspor’u, Ümraniyespor maçına Giresunlu antrenörler Hakan Kurt...
YABANCI ÖĞRENCİLERDEN ZEYTİN DALI DESTEĞİ 
4 dilde yapılan açıklamada Türk Ordusu'nun harekatına destek verildi 
HEDEF SERİ GALİBİYETLER
Başkanvekili Güneş, “Hedefimiz kalan 12 maçta seri galibiyetler elde ederek alt sıralardan biran önce uzaklaşmak. Endişeye mahal yok” dedi
MÜFTÜDEN ÜLKÜCÜ GENÇLERE ALTIN ÖĞÜTLER
Emekli Müftü Mustafa Kolukısaoğlu ile Valilik Bilgi İşlem Müdürü Cahit Akdoğan Giresun Ülkü Ocakları Başkanlığına bir ziyaret gerçekleştirdi. Ocak Başkanı...
SOSYAL VE BİLİMSEL İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ
Giresun Üniversitesi İle Sosyal ve Bilimsel İşbirliği protokolü imzalandı.
ÇOCUK HAKLARI İL KOMİTESİNİ AĞIRLADI
Vali Harun Sarıfakıoğulları, Çocuk Hakları İl Komitesini makamda kabul etti.
ANASINIFI ÖĞRENCİLERİYLE AKTİVİTE
İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, Merkez 19 Eylül İlkokulu bünyesinde yapılan ve 2017-2018 eğitim öğretim 2. yarıyılında hizmet vermeye...
YAĞLIDERE’YE ASM VE TSM YAPILACAK
Giresun İl Sağlık Müdürü Hasan Hüseyin Aslantürk Yağlıdere Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlunu makamında ziyaret etti. Başkan Kırhasanoğlu, ilçeye yeni yapılacak...
GÜNDOĞDU SOKAK YENİLENİYOR
Giresun Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Fevzi Çakmak Mahallesi Gündoğdu Sokak’ta yol yenileme çalışmaları başladı. Yapılan çalışmalar kapsamında sokağın...
GERÇEĞİNİ ARATMADI
Yangın tatbikatında Japonya Büyükelçiliğinden alınan Hayat Kurtarma aracı da işbaşındaydı.
ESERLERİ SELANİK’TE GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi ( KEİPA ) Kültür Komisyonunca gerçekleştirilecek etkinlikte resimdeki başarısıyla da adından söz ettiren AK PARTİ...
YEŞİLAY HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK
Bu yıl “Yeşilaycı olmak için bir nedenim var” konseptiyle 1-7 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Yeşilay Haftası’nda Türkiye çapında etkinlikler düzenlenecek....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın