Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,75 / Satış: 3,77
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,67

ÖĞRENCİ ANDI

İbrahim Bozkurt
İbrahim Bozkurt
  • 02.02.2018

İlkokullarımızda her sabah güne başlarken okutulan “Öğrenci Andı” geçtiğimiz yıllarda okutulmaması kararı alınarak, yönetmelikten çıkarılmıştı.

Bu gün güzel ülkemin içinde bulunduğu gündem ile alâkalı düşünürken, tabi ki “Eğitim” adına, bu yazıyı hazırlamak fikri oluştu. Daha önce konuyla ilgili çok yazılıp, meclis dâhil her ortamda konuşuldu. Bizim ki  “Eğitimce” bir yazı olsun, siyasetini başkasına bırakalım istedim.

Öğrenci Andı, “Türk’ üm, doğruyum, çalışkanım” diye başlayan ve bu minvalde, bireylerin yetiştirilmesinde ortak değer oluşturabilme adına bir metindir. Çocukça ve çocuk dürüstlüğüyle tam da onların gelişim özelliklerine uygun cümlelerle hazırlanmış bir metin olduğu görülür.

Her ağzı açılan bu ülkenin 32 ya da 33 etnik unsurdan oluştuğunu söyler, yazar ve çizerler. Ülkemiz coğrafyasına bakıldığında; Osmanlı’ nın bir evreni olduğumuz gerçeğini görürüz. Bir vakit, üç kıta üzerine yayılan ve İlâhi kelimetullah’ ı yayma adına çok sayıda ülkeyi bünyesine katan bu cihan devleti incelendiğinde, emperyal bir güç olmadığı görülür. Zira gittiği hiçbir yerde kendi dilini ve dinini dayatmayıp, “Herkes dinini yaşamakta özgürdür” fermanını çıkardı.

Gün gelip, Osmanlı miadını doldurunca da işte o vakit bağımsızlığına tekrar kavuşan ülkeler aynen önceki adlarıyla hayatiyetlerini sürdürmeye devam ettiler. Lâkin bunlara ait tüm unsurlar bir kere Osmanlı’ nın cazibe merkezi olan kentlerine gelip, yerleşmiş durumdaydılar. Bunların birçoğu böylelikle oluşurken, medeni (!) Avrupa’ nın katlinden kaçan Yahudiler, Rusya’ dan kaçan Gürcüler ve daha niceleri Osmanlı’ nın himayesine sığındılar. Misak-ı Millî sınırları oluşturulduğunda tüm bu unsurlar içimizdeydi. Bu topraklarda “Türk” unsurundan önce kimse yoktu. Öyle bir kaynaştı ki bu unsurlar, kültürel olarak aynı yaşamayı öğrendiler.

Cumhuriyet’ le birlikte “Ulus” devlet olunurken, tüm bu unsurlar da mevcuttu. Öğrenci andı işte böylesine bütünleşmiş bir grup için yazıldı. Böylelikle “Bu ülkede gözünü açıp yaşayan her çocuğun, bir kimlikle yaşaması ve hayata bağlanması, ülkü edinildi” Bir Amerika’ lı övünerek Amerika’ lı olduğunu söyler ama taşıdığı genler dünyanın bilmem neresindendir? Burada hedeflenen Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı herkesin; Türk olduğunu söylemesi esasıdır.

Olan oldu, siyaset gündemi oluşturuldu, bir gün artık bu küçük metni okumak istemeyenler türedi. Adamlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ nin Meclisinde “Türk’ üm demem” diyebildi. Öğrenci Andı kaldırıldı. Bir çok yerden “Ne Mutlu Türk’ üm Diyene” Özdeyişi kaldırıldı.

Temel mezar taşına yazdırmış; “Hastayum dedum, Hastayum dedum, inanmadinuz. Ha şimdi ne oldi?”

O zaman “Türk” kelimesini ağzına almayanlar şimdi cephede karşı tarafta kurşun sıkanlarla birlikteler ya da onları sözle, siyasetle destekliyorlar.

Yanlışın neresinden dönülse kârdır. Öğrenci Andı’ nı geri getirelim. Görülen o ki Türk Milleti birlik ve beraberliğe susamış durumda. Nasıl bir olduk, nasıl tek yumruk olduk dost da düşman da gördü.

Bu ülkede yaşayan herkes Türk kelimesini özümsesin ve sindirsin. Türk’ den zarar gelmez. O her zaman ve zeminde mazlumun yanında yer alan, onları koruyandır. Allah’ da Türk’ ü koruyacaktır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın