Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,85 / Satış: 4,87

OSMAN ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ

Osman Ozturk / Güfte Yazarı ve Şair Osman Öztürk İle Yapılan Röportaj

OSMAN ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
  • 27.02.2018
Reklam
  1. SAYIN OSMAN ÖZTÜRK, ŞİİR VE YARATICILIK BLOĞUNA HOŞ GELDİNİZ! GEÇMİŞİNİZ, ÖNCEKİ VE ŞU ANDAKİ HAYATINIZ KONUSUNDA BİZE NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Türkiye’de Uzun yıllar değişik illerde Üst düzey görevlerde bulundum. Fransa Paris ve Wasington Abd de diplomatik misyonda görev yaptım. Türkiye’de güvenli yaşam konusunda birçok çalışmam oldu. Kadınlara yönelik şiddete, uyuşturucu bağımlılığına, trafik kazalarına karşı mücadele ettim ve birçok proje gerçekleştirdim. Okul güvenliği ve güvenli okul konusunda Türkiye’de birçok çalışma yaptım. Ulusal ve uluslararası Konferanslar düzenledim. Bu konuda Kitaplar yazdım. Polis Akademisini bitirdikten sonra Gazi üniversitesinde Trafik kazaları üzerine Master yaptım. Kamu hizmetinden emekli olduktan sonra Bir özel güvenlik şirketi kurarak Türkiye’de özel güvenlik işi yapmaya başladım. Halen şirketin CEO suyum.  Bahçeşehir üniversitesinde güvenlik Akademisi Başkanlığı ve güvenlik genel Kordinatörlüğü yaparak özel güvenlik sektörüne akademik bir konsept oluşturdum. Türkiye’nin ilk güvenli okul projesi olan CSG güvenli okul projesini uygulamaya koydum. Öğrencilerin güvenli bir okul ikliminde kendilerini fiziksel psikolojik ve sosyal açıdan Mutlu ve güvenli hissettiği okullar oluşturmak için çalışıyorum. 2000’li yıllardan sonra şiir yazmaya başladım. Şu ana kadar 5’i şiir kitabı olmak üzere değişik konularda 16 kitap kaleme aldım. Şiirlerim Türkiye’de bestelenerek Repertuarlara girdi. Halen 30 bestem bulunuyor. Hayat mücadelesinde ömrü gurbetlerde hasret içinde geçen bir kişi olarak hasret ve ayrılık şiirlerimin ana temasını oluşturdu. Evrenin bir yerinde bir nokta kadar küçük olan dünyamızda tüm insanlığın dostça barış ve mutluluk içinde yaşamasını istiyor ve umut ediyorum.

 

  1. GÜFTE VE ŞİİR YAZMA BAKIMINDAN SİZİN İÇİN İLK ESİN KAYNAĞI NE YA DA KİM OLMUŞTU?

Şiir yaşamın kendisi demek. Yaşamın içindeki gizemin duygularda yarattığı muhteşem  yansımaların  bir mucizesi sanki şiir.

Öyle ki duygulardan, düşüncelerden, düşlerden, özlemlerden süzülmüş yaşam birikimlerinin şairlerin sözcüklerin anlamlarına kimi zaman değişik anlamlar da yükleyerek, dil içinde özel bir dil yaratarak oluşturdukları, imgelerden, simgelerden, söz sanatlarından, ritimden, uyumdan vb. yararlanarak ortaya koydukları, okurda estetik duygular uyandıran yazın ürünü olarak insan iletişiminin en önemli dallarından birisidir. Benim için yaşadıklarımın duygularımda yarattığı o eşsiz fırtınayı tanımladığım sözcüklerin toplamıdır şiir. Bir gün annesini kaybeden bir çocuğun feryatlarına ve gözyaşlarına tanık olmuştum. Bir başka gün bir tren istasyonunda içimi dağlayan hüzünlü bir ayrılık sahnesine. Bir başka gün, Paris’in kıyısında Sen Nehrine karşı sarmaş dolaş şiirler şarkılar söyleyen sevgililerin gözlerindeki sevda pırıltılarını seyretmiştim. Aslında benim şiir serüvenim bir akşam yemeğinde iki sevgili için peçeteye yazdığım bir mısra ile başladı.Herkes o kadar çok beğenmişti ki mısraların olduğu peçeteye sahip olmak için aralarında kura bile çekmişlerdi. Masalarda yırtık peçetelere yazdığım şiirler daha sonra biriktikçe birikti ve masama sığmaz oldu. Sonra kağıtlara yazdığım şiir notları zamanla 5 kitaba  dönüştü. Birçok blog ve edebiyat sayfalarında şiirlerim yayınlandı. Birçok ülkede yayınlanmaya devam ediyor.

 

  1. ÜLKENİZİN KÜLTÜRÜ SİZİN YARATICI ÇALIŞMALARINIZI NASIL ETKİLİYOR? TÜRK MÜZİĞİNİN VE ŞİİRİNİN ÖZGÜNLÜĞÜ YA DA KENDİNE ÖZGÜ NİTELİĞİ KONUSUNDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Biz Türk’ler üç tarafı masmavi denizlerle çevrili harika bir ülkede yaşıyoruz. Öyle bir ülke ki bu iki kıtayı buluşturuyor İstanbul Boğaz’ının  kıyısında. Bir imparatorluk tarihinin kültürel zenginliklerine sahip olduğumuz kadar Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş ve evrensel değerlerle donattığı cumhuriyet değerleriyle de daha güçlü hissediyoruz kendimizi. Güzel ülkem Türkiye üç imparatorluğun kültürel zenginliğini ve çeşitliliğini de taşıyor topraklarında. Farklı kültürlerin bir buluşma ve kaynaşma noktası. Hem Asya kültürünün engin gücünü hem de Avrupa medeniyetinin bilgi ışıltılarını benliğinde taşıyor. O kadar çok savaş yaşanmış ki bu topraklarda, insanlar acı ve gözyaşıyla savrulmuşlar dört bir tarafa. Yaşanan felaketler ve ayrılıklar acı ve hüzün ekmiş bu topraklara. İnsanlar bu coğrafyanın her tarafında yaşadıkları acılarla ülkelerini terk etmişler yüzyıllar boyunca. Her acı gözyaşına, ayrılığa ve hasrete dönüşmüş zamanla. Bu coğrafyada son yüzyılda Balkan’lardan Kafkasya’ya kadar duygular değişik kültürlerin duygularıyla karışmış ve kendi görkemli zenginliğini yaratmıştır. Ben de ülkemin kadim kültüründen, gelenek ve göreneklerinden etkilendim. Bu ülke insanının çektiği yaşam zorluklarından, hasretlerden, ayrılıklardan, gurbetlerden, göçlerden  ve yaşadığım olayların içimde yarattığı hüzün ve acılardan beslenerek şiirlerimi yazdım.

  1. ESİN GELMESİ AŞAMASINDAN ESERİNİZE NOKTA KOYUNCAYA KADARKİ YARATICI SÜREÇ SİZİN AÇINIZDAN NASIL İŞLİYOR?

İçimden gelen bir esin ya da gözlemlediğim bir olay harekete geçirir duygularımı. Kalemimi elime aldığım anda sanki o anı yaşarım. Başka bir dünyanın sınırlarında özgürce dolaşırım. Yaşadığım an kaybolur ve bir duygu seli alıp götürür beni başka bir bilinmezliğe. Hiçbir şiirim hemen bitmez. Hep duygularımın değişkenliğini yaşar. Bir gün son noktayı koyarım ve şiirim bitti der yeni bir şiire başlarım.

  1. HEM BİR GÜFTE YAZARI HEM DE ŞAİR OLARAK, GÜFTE/MÜZİK VE ŞİİR ARASINDAKİ KARŞILIKLI BAĞLANTILARI NASIL AÇIKLARSINIZ?

Önceleri serbest vezinli şiirler yazarken son yıllarda lirik şiirler, heceli, kafiyeli şiirler yazmaya başladım. Şiirlerin müzikle buluşması ayrı bir tat katıyor mısraların gücüne. Daha çok dinleyiciye ve okuyucuya ulaşabiliniyor nağmelerin eşliğinde. Daha çok seviliyor ve ölümsüzleşiyor şiir. Edebiyat ve müzik ilişkisi söz ve sesin uyumundan ve etkileşiminden  doğmuştur. Eski çağlardan beri birbirini beslemiş ve zenginleştirmiştir. Türk halk edebiyatında söz müzikle  bir arada olmuştur. Anadolu coğrafyasının muhteşemliği ve Türk insanının gönül zenginliği saz ve söz eşliğinde dile getirilmiştir.

  1. SANATSAL KARİYERİNİZ BOYUNCA TÜRK MÜZİĞİNDE VE ŞİİRİNDE NE GİBİ ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLERİ GÖZLEMLEDİNİZ?

Müzik ve şiir, her zaman yaşanan dönemin sosyal, kültürel, politik, ekonomik ve toplumsal izlerini yansıtır. Türk şiiri ve müziği de hem kendi kültürünün ahengini ve zenginliğini yaratırken diğer yandan da dünya şiir ve müzik akımlarının etkisinde kalmıştır. Yaşadığım yıllarda Türkiye’de şiir birçok dönüşüm geçirdi.

Toplumun bütün değerleriyle birlikte musiki görüşü ve zevki de değişti. Bu sosyal, kültürel, politik ve ekonomik değişim kişilerin şiir zevkini ve toplumun estetik seviyesini değiştirdi. Bunda şiirin geçirdiği dönüşümün belirleyici bir rolü var.

Artık farklı müzik dalları özellikle evrensel müzik gençlerin ilgisini çekiyor. Yeni şairler ve yeni müzik eserleri eski tat ve zenginlikte değiller.  Yeni eserler geleneksel normları ve kültür zenginliğinin izlerini taşımıyor.  Günümüzde şiirleri besteleyecek, donanımlı besteci çok olmadığı gibi, bestelenebilecek şiir sayısı da dikkat çekici değil.

Bugünün şiirini bestelemek zor. Kafiyeydi, hece ölçüsüydü, bestecinin işini kolaylaştıracak ne varsa büyük ölçüde yok oldu. Elbette müziğin temeli sestir. Modern şiir içsese yakın durur. Sesi, uyaklardan çok, geneli kapsayan ifade biçiminde bulur. Öteki taraftan şimdiki Türk sanat müziği bestecilerinin gerçek şiire uzak durduğunu, popüler şarkı sözü yazarlığıyla günü geçirdiklerini düşünüyorum.

Modern şiir ise Türk müziğinin geleneksel formlarından çok, son dönemlerin pop, protest, özgün, fantezi ve rap gibi tarzlarına güfte oluyor. Klasik geleneği sürdüren müzisyenler serbest vezinle yazılmış, ayrıca modern şiir ölçüleri içinde yer alan şiirlerden de besteler yapıyor; fakat bunların sayısı çok az

Türk müziği, yüzyıllar boyunca şiirle kol kola yürüdü. Unutulmayan nağmelere arkadaşlık eden unutulmaz dizeler halen çoğumuzun dilinde. Fakat bu yürüyüş, günümüzde kesintiye uğradı…”Nerede o eski şarkılar, o sözler” diyenlerin sayısı oldukça fazla… Günümüzde bestelenecek şiir mi kalmadı, yoksa şiirleri besteleyecek bestekâr mı yok?..bu konu tartışılan bir başlık.

Ben de böyle düşünüyorum. Müziğin duygular üzerindeki gücü ve zihin üzerinde yarattığı cazibe tüm sanat dallarından güçlüdür. Müziğin sözlerle, özellikle şiirle birlikteliği ise insana daha üst düzeyde bir haz verir. Müziğin bir melodisi olduğu kadar, şiirin de kendine ait bir iç melodisi vardır. Nietzsche, şiirden “zincirler içinde dans” olarak söz eder. Müzikte melodiler, motifler tek başına bir ‘güç alanı’ oluştursa da bu motiflerin sarmaş dolaş olduğu şiirin devreye girmesiyle ortaya çıkan eserler şiir ve müzik ilişkisinin ne denli vazgeçilmez olduğunu tekrar tekrar gözler önüne sermektedir.

İşte şiirin ve müziğin uyumu ve birlikteliği olmadan büyüleyici gücü azalır, zevki, tadı iyi olmaz. Artık serbest vezinli şiirlerden heceli kafiyeli şiirlere yöneldim. Otuz bestem oluştu. Bir bölümü TRT repertuarına girdi. Bazı şarkılarım sanatçılar tarafından okundu. Şiirlerimden Türk sanat müziği, Türk Halk müziği ve caz müziği eserleri ortaya çıktı.

Bundan sonra farklı hayallerim var. Şu anda anılarımdan oluşan bir öykü kitabı yazıyorum. Bu sene sonunda yayınlanacağını düşünüyorum. Ayrıca bir polisiye roman hazırlığım var. Sanat, müzik ve edebiyatla olan serüvenim çeşitlenerek ve büyüyerek sürecek. Kurduğum hayaller bir bir gerçek olacak. Her gün uyandığımda umutlarımı tazeliyor ve güçlendiriyorum.

  1. DÜNYAYA VERMEK İSTEDİĞİNİZ BİR MESAJ VAR MI?

İyi, barışçıl ve mutluluk verici bir dünyada yaşayamadığımızı görüyor ve üzülüyorum. Barış, dostluk, kardeşlik ve esenlik içinde herkesin eşit ve adalet içinde özgürce yaşadığı bir dünya hayal ediyorum. Dünya nüfusunun çoğunluğunun savaşlar, fakirlik,sefalet, eğitimsizlik, hastalıklar  ve şiddet olayları yüzünden umutsuzluk ve çaresizlik içinde yaşadığını görmek herkes gibi beni de çok üzüyor ve endişelendiriyor. Çocukların geleceğe umut ve güvenle bakabilmeleri için tüm ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını diliyorum. Artık din, dil, ırk, renk, cinsiyet farkı olmaksızın bir dünya vatandaşlığı çatısı altında evrensel değerlerin ve hukukun oluşturulması gerektiğini zorunlu görüyorum. Bu dünyada yalnız değiliz. Uçsuz bucaksız evrende küçük bir noktadan ibaretiz. Aynı geminin yolcularıyız. Müziğimizle, şiirlerimiz, şarkılarımız, öykülerimiz ve kültürel çeşitliliğimiz ve zenginliğimiz ile muhteşem bir dünyada mutlu ve esenlik içinde yaşamayı umut ediyoruz.

  1. BU DOYURUCU GÖRÜŞMEMİZİ SİZİN BAZI GÜFTELERİNİZ, ŞİİRLERİNİZ VE MÜZİK LİNKLERİYLE SONLANDIRALIM.

Bu röportaj için size çok teşekkür ediyorum. Güzel ülkem Türkiye’nin  muhteşem tarihini, doğal ve kültürel zenginliğini görmeniz ve yaşamanız için sizi bekliyorum. Asya ile Avrupa’yı Boğaz’ın sularında buluşturan İstanbul gibi bir  turizm cennetinde bir gün görme ümidiyle size şiir ve müzik tadında mutlu bir yaşam diliyorum.

(Lütfen bir şarkı sözü, bir şiir ve şarkılarınızın youtube linklerini ekleyiniz)

 

GÖREMEYİNCE SENİ HASRET DÜŞTÜ İÇİME

Göremeyince seni hasret düştü içime

Arayıp sormadığın günler gitti gücüme

Kapanıp ağlasaydım gücenirdin dizine

Bir veda busesini kondurmadın yüzüme

xxx

Kim bilir nerelerde, kim bilir hangi tende

Ömrün geçip gidiyor hasretlerin içinde

Ben seni bekliyorum bıraktığın o yerde

Bir veda busesini kondurmadın yüzüme

xxx

Döner miyiz seninle o eskimez günlere

İhtiyacım var benim gelip geçmez dünlere

Özlem duyuyorum o hüzünsüz günlere

Unutsak geçmişi ayrılığı unutsak

 

GÜFTE: OSMAN ÖZTÜRK

BESTE: NAZİRE SAVRAN

 

Lyrics by Osman ÖZTÜRK

Composed by Nazire SAVRAN

(English Translation of the Lyrics by Mesut Şenol)

Video link: https://www.youtube.com/watch?v=kOL_8c4hYAo

Reklam
GİRESUNSPOR PFDK’NA SEVK EDİLDİ
Giresunspor Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi. TFF’den yapılan açıklamada; “Giresunspor Kulübü’nün 18.03.2018 tarihinde oynanan BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR-AKIN ÇORAP...
KENDİ ELLERİYLE HAZIRLADILAR
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin Afrin Bölgesinde yürüttüğü “Zeytin Dalı” Harekâtına Güceli Hilmi Mert’den fındık desteği. Mert, askerler kavrulmuş fındık gönderdi....
KRİTİK HAFTALAR
Yeşilgiresun Belediyespor’un Basın Sözcüsü Şükrü Kocuk, iç – dış saha ayrımı yapmadan her maça kazanmak için çıkacaklarını söyledi. Kocuk, ligin...
SAĞLIKLI ÖMÜRLER DİLEDİ
Vali Harun Sarıfakıoğulları, Yaşlılar Haftası kutlamaları çerçevesinde bir grup yaşlıyı makamda ağırladı. Vali Sarıfakıoğulları, bütün yaşlılara sağlıklı ömürler diledi.
KESGİN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Espiye Avluca Köyünde 1996 yılında Siirt Pervari ilçesinde şehit olan Ahmet Kesgin’in babası Hasan Kesgin (71) son yolculuğuna uğurlandı. Hayat...
GİRESUN’UN GURURU: FIRAT ÇOLAK
Yeşilgiresun Belediyespor’da Başantrenör Ahmet Kandemir’in yardımcısı olarak görev yapan Giresunlu Fırat Çolak, memleketinin takımının başarılı olması için yoğun mesai harcıyor. ...
CHP’DEN MUHTARA ZİYARET
Cumhuriyet Halk Partisi Giresun İl Başkanı Necati Tığlı, “Muhtarlık seçimi en saf, en temiz tecelli eden seçimdir. Muhtarlar da demokrasinin...
HEDEF YENİ BİR GİRESUN!
AK Parti Merkez İlçe Başkanı Bahadır Yılmaz, halk, esnaf ve muhtarlarla bir araya gelerek, sorun tespiti yapıyor. Yılmaz, Giresun’un küçük...
CHP’DEN ŞEHİTLERİN RUHUNA FATİHA
Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker beraberindeki partililerle Çamoluk ve Şebinkarahisarlı Afrin şehidi Uzman Çavuş Ufuk Aktağ...
BURSA’DA ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ PROGRAMI
Kısa adı GESİMHED olan ve Bursa’da Kurulu bulunan Giresun Espiye İmam Hatip Lisesi Mezun ve Mensupları Derneği, 18 Mart Çanakkale...
TİREBOLU AVRUPA GÖNÜLLERİ PROJESİNDE
Tirebolu Belediyesi Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Konusunda Akredite oldu. Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak, “Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilçemizdeki gençlerimizi gönüllü...
FORKLİFT KURSU AÇILACAK
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Makine Mühendisleri Odası Giresun İl Temsilciliği ortaklığında; İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzük ve...
ANIL FIRSAT TEPTİ
Adana Demirspor maçında hatalı goller yiyen Ahmet Şahin’in yerine Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçında uzun bir aradan sonra ilk 11’de forma şansı...
ONLARIN DA BİR FİDANI VAR
21 Mart Dünya Ormancılık günü ve haftası etkinlikleri kapsamında; Şebinkarahisar Uğurca İlkokulu öğrencileri fidan dikti. Okulda öğrenim gören öğrencilere; orman...
MERA ISLAH PROJESİ ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
‘Mera Islah ve Amenajman Projesi’ saha  çalışmaları değerlendirildi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü  ve İlçe Müdürlükleri görevli mera teknik...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın