Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,80 / Satış: 3,81
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

OY KAYGISI VE DANIŞIKLI DÖVÜŞ

  • 05.07.2017

Her ülkenin kendi bağımsızlığı dışında ve kendi çıkarları doğrultusunda, bağımsızlığını savunduğu veya koruma altına aldığı ülkeler mevcuttur. Özellikle,  siyasi ve ekonomik anlamda büyük ülkelerin; küçük ülkeleri bu amaç ile kullandıklarını ve de sömürdüklerini söylemek gerekir.

Bilakis; ABD, Rusya ve diğer Avrupa ülkelerinin bu politika ile hareket ettikleri; bu yüzden de bırakın kendi sınır komşularını, kendi kıtaları dışındaki ülkelerin sözcülüğünü yaptıkları da ortadadır.

Buna karşın, Türkiye’nin tarihten gelen (Selçuklulardan ve Osmanlılardan) bir politikası ve anlayışı vardır. Bu anlayış; din, dil ve ırk ayrımı yapmayan, ülkelerin bağımsızlığını savunan, tarafsızlık ilkesini benimsemiş, toplumlara hoşgörülü ve de onlara insani bir yaklaşım ile yakınlaşma anlayıştır. Ancak, bunu doğru bir şekilde uygulamadığımız zaman ülkemizi zarara sürüklemekten öteye geçemeyiz. Kadimden gelen bu anlayışı; disiplinden uzak ve denetim zaaflarıyla yaptığınızda, bu insani bir yardım olmaktan çıkar ve ülke içinde, toplumlar arası bir kavgaya dönüşür. Örneğin; Suriye’deki savaştan kaçanların, düzensiz bir şekilde ülkemizdeki yerleşim alanlarına dağıtılması gibi…

Diğer yandan, köpeklerini ve atlarını Türklerin üzerine süren Hollanda ile halen diplomasi sürdürmek; PKK’ya silah yardımı yapan ve FETÖ liderini teslim etmeyen ABD ile ilişkileri ılımlı tutmak; Yunanistan’ın, kendisine kaçan darbecileri teslim edilmemesi ve kendi kara sularımızda, bize karşın taciz ateşi açmaları; Bulgaristan’ın her defasında gümrük kapılarında sorun çıkarmasına karşın önlem alamamak; Katar krizi ile ilgili Türkiye’nin barışçıl tutumundaki bazı olumsuzluklar gibi buna benzer tüm olayları ve sonrasındaki gelişmeleri takip ettiğimizde göreceğimiz iki husus var:

Oy Kaygısı
ve Danışıklı Dövüş…

ABD, Rusya ve diğer Avrupa ülkelerinin böyle bir durumu yok… Onlar, teröre maddi ve manevi destek verdiklerini siyasal ve askeri yollarla belli ediyorlar. Çünkü; bu ülkeler TAM BAĞIMSIZ ve bu yüzden de gelebilecek yaptırımlara karşın kaygıları yok. Ancak; yukarıda belirttiğim olaylar karşısındaki Türkiye’nin tutumu tamamen oy kaygısı ile gelebilecek yaptırım korkusundan öteye geçemiyor.

Günümüzde inşa edilen evlerin tümünün doğalgaz sistemine göre inşa ediliyor olması ve doğalgaz konusunda da dışa bağlı olmamız, yerli malı teknolojik üretimlerin yeni yeni ortaya çıkıyor olması ve bundan dolayı halen dışa bağlılığın sürmesi gibi pek çok nedenden ötürü tam bağımsız olduğumuzu söylemek hata olur. Çünkü; tam bağımsızlık, kendi ihtiyaçlarını tamamen kendi kendisine üreten ve tüketen toplumlara denir ki bu da maalesef dünya üzerinde yoktur.

İç ve dış işlerimizde eğer oy kaygısı ve danışıklı dövüş esas ise bu en çok bize zarar verir. Avrupa’nın yaptıkları ortada; Türkiye’nin de buna karşın söyledikleri ortada;
peki ya sonuç ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın