Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,90 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,81 / Satış: 4,83

PROF. DR. TURAN YAZGAN HOCA

  • 03.12.2016

Büyük Türkçü Turan Yazgan için sonsuzluğa yürüyüşünün dördüncü yolunda İstanbul’da 3 Aralık 2016 günü İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde bir anma programı düzenleniyor. Programda Azerin konseri de yer alacak. Hocamız Turan Yazgan’la özellikle Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nda, bir kez de Kastamonu’da Türk Dünyası Günleri’nde bir araya gelmek imkânı, dolayısıyla Türk dünyası ve genel konular üzerinde sohbetinden yararlanmak imkânı bulduk.

Turan Yazgan hocamız, ölümünden sonra Prof. Dr. Faruk Sümer Hocamızın “Türk Devletleri Tarihi’nde Şahıs Adları”nı yayına hazırlamayı bize tevdi etmişti.  Hazırlık safhasını bizzat takip ederdi ve zaman zaman telefon ederek “Ayhan, elini çabuk tut” dediğini hâlâ hoş bir seda olarak hatırlarım.

Kitabın hazırlık safhasındaki emeğimi önsözünde “Bu eser, hayat boyu şahıslarla ilgili olarak alınmış notların, kendi eliyle kitaplaştırılmış şeklidir. Ancak bu kitapların kendi el yazısında dizilmesinde gerçekten büyük güçlükler olmuştur. Nereden nereye ok çıkarıldığı, neyin karalanıp yerine neyin yazıldığı çok güçlükle çözülebilmiştir. Bunu çözmek ve eseri, tashihlerini de yaparak yayına hazırlamak külfeti ve şerefi, kardeşimiz Ayhan Yüksel’e aittir” diyerek, kitap basıldıktan sonra da “Bu eserin gün ışığına çıkmasının esas âmili ve görünmez kahramanı, aziz kardeşim Ayhan’a sevgilerimle ve teşekkürlerimle” sözleriyle not düşmüştür (07.04.1999).

Türk dünyası ve meseleleriyle yakından ilgilenen, kurduğu vakıfla bu işin bir kurumca ele alınmasını sağlayan Yazgan Hoca’nın düşüncelerini, ilkokul öğretmeninin verdiği bilgilerle lise yıllarında okuduğu Nihal Atsız’ın Bozkurtların Ölümüm ve Bozkurtlar Diriliyor adlı romanları şekillendirmiştir. Merkezi İstanbul-Şehzadebaşı’nda bulunan Türk Dünyası araştırmaları Vakfı’nı kurunca (1980) burada Gaspıraları İsmâil Bey’in ifadesine balı kalarak “dilde, fikirde, işte birliği” oluşturmak için vakfın davetiyle Türk dünyasından gelenler için Türkiye Türkçesi kursları açtırmış, Türkler’in tek bir alfabeye geçmedikleri sürece istenilen şekilde dil, fikir ve iş birliğinin gerçekleşemeyeceğini söylemiştir. Sovyet rejiminin dağılmasından sonra Türk dünyası ile daha çok ilgilenmeye başlamış, Türk cumhuriyetlerinde parasız eğitim veren liseler, yerel üniversitelin bünyesinde öğretim dili Türkçe olan İşletme fakülteleri, Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri, uluslar arası ilişkiler ve Turizm İşletmeciliği bölümleri kurmuştur. Türk Halkları Asamblesi Kongresi’ni toplamış, IV. Türk Halkları Asamblesi Kurultayı’nda Türkler’in dünyada atom denemelerine mâruz kalmış iki ırktan biri ve ekonomik bakımdan dünyada en fazla istismar edilen ırk olduğunu belirmiştir. Türk dünyasına mensup halklar arasında kaynaşmayı sağlamak amacıyla geleneksel duruma getirilen Türk Dünyası Çocuk Şöleni’nin birincisini 1-15 Haziran 1995 tarihleri arasında düzenlemiş, 1996’da Türk dünyasının ortak millî ve mânevî değerlerini ayakta tutabilmek, unutulmuş bazı âdetleri tekrar yaşatabilmek için Türk Halkları Spor Şöleni’ni gerçekleştirmiştir. Haziran 1998’de Türk Dünyası Resim Sergisi’ni açmış, bu sergilerde Türk dünyasının tanınmış sanatçılarının resimlerine yer verilmiş, Türk dünyasındaki kadınlar, ilk defa 1-10 Mayıs 1999’da I. Türk Dünyası Kadınları Kurultayı’nda bir araya getirilmiştir. Mart 2001 tarihinde İstanbul’da Cengiz Aytmatov, Muhtar Şahanov, Anar Rızayev, Annagulu Muhammedov gibi ünlü isimlerin katıldığı Yazarlar Kurultayı’nı toplamış, “Turan Kültür Merkezi-Süleymaniye Kürsüsü Konferansları” adıyla konferanslar dizisini başlatmıştır.

Yurt içinde ve yurt dışında birçok kongreye, sempozyum ve seminere katılan Turan Yazgan hocamız, Türk dünyasına yönelik çalışmalarından dolayı TBMM tarafından üstün Hizmeti ödülü (2008), Gagauz Yeri’nin Devlet madalyası (2010), TÜRKSOY tarafından Onur madalyası ile (2012)  taltif edilmiş, Türk dünyası devletleri ve üniversitelerinden birçok akademik ödül almış, “yeni yüzyılın Gaspıralı’sı ve çağımızın Dede Korkut’u” unvanın ile anılmıştır. Tanrı rahmet eylesin.

Kaynak: Ayhan Yüksel, “YAZGAN, Turan (1938-2012)”, DİA, EK-2, s. 678-679.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın