Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

REFERANDUM VE BİR ANI

  • 01.04.2017

Bu akşam Halk tv’de Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenasını büyük ilgi ve zevkle izledim. Keşke bu program, Türkiyredeki tüm televizyon kanallarından canlı yayınlansa ve tüm Türkiye,  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı “Toplu Açılış” programları gibi, bu Halk Arenasını da anında canlı izleye bilseydi.
Bu girişten sonra bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. 1956 İstanbul Halkalı Bölge Ziraat Okulundan mezun oldum. Askerliğimi tamamladıktan sonra Ankara’da , Tarım Bakanlığında 1958 yılında göreve başladım. Nasıl, niçin oldu vs. hakkında fazla ayrıntıya girmeden, sadece şunu özellikle vurgulamak istiyorum, en küçük bir torpilim dahi olmamasına karşın,  devlet tarafından,  bir   konserve fabrikasında  4488 sayılı “Görgü ve Bilgi Artırma” yasası hükümlerine göre, 1959 yılında iki sene çalışmak için Almanya’ya gönderildim. Bu akademik bir çalışma olmayacaktı. Sadece bir konserve fabrikasının en alt kademesinden başlayarak, çalışma düzenini görmek ve her kademede çalışarak, görgü ve bilgimi artırmak,  kendimi geliştirmekti. Yaklaşık iki sene çalıştım fabrikada.
İşbaşı yapışımın ikinci senesinin başından itibaren artık acemi işçiliğimin bitmiş, kalifiye işçi sınıfına geçmiştim. Belli bir üniteyi bana bağlamışlardı. Kış ayları idi. Fabrikaya yaşlı bir kişi geldi işçi olarak. Benim bölümümde çalışıyordu. Şimdi buraya bir nokta koyarak tekrar başa döneceğim.
Almanya’ya gittiğimde fabrika tarafından benim için, fabrikada çalışan yaşlı bir işçinin evinde bir oda kiralanmıştı. Adamın şehirin merkezinde koca bir evi vardı. Burada karısı, kızı, oğlu ve gelini ile hep beraber oturuyorlar ve kalan odaları da kiraya veriyorlardı. Ailenin soyadı Brann idi. Şimdi tekrar Sonradan fabrikaya gelen yaşlı işçiye dönelim.  Bu arkadaş bir sohbet sırasında bana dedi ki:
– Ben aslında fakir bir insan değilim. Benim çiftliğim var. Ancak kış aylarında çiftlikte yapılacak pek fazla  iş olmadığından geldim burada çalışıyorum. Ben ve Herr Brann aşağı yukarı aynı yaşlardayız. Gifhorn’da (şehirin ismi)  ilk otomobile Herr Brann ve ben, yani viz  sahip olduk. Herr Brann’ın evinin altında şehirin en büyük ve en ünlü kasap dükkanı vardı. Kendisi de bayağı zengin biriydi.
Ancak İkinci Dünya Harbinde er olarak askere giden herr Brann , harp yıllarında, halk açlık ve sefalet içinde sürünürken,  dükkanın bütün etlerini komutanlara peşkek çekti. Bu sayade hiç savaşmadan er olarak gittiği savaştan üsteğmen olarak geri döndü ve   dükkanın başına oturdu. Ancak beklemediği bir sürprizle karşılaştı . Halk yaptığını unutmamıştı. Onu boykot etti. Dükkanına kimse uğramadı. İflas etti. Halen evi ipotekli (yıl 1960). Bu yüzden şimdi burada çalışıyor, dedi.
Bunları neden yazdım? Almanya’da Hitler  serbest seçimlerle iktidara gelmiş ve referandum ile tek adam yapılmıştı. Bu Almanya’nın ve Dünya’nın felaketi oldu.  Her ne kadar Hitler’i diktatör yapan referanduma halkın büyük çoğunluğu “evet” demişse de, harbin sonunda  ne büyük bir hata yaptıklarını ve Dünya’da milyonlarca insanın ölümüne bu hatanın neden olduğunu anlamışlardı. İşte bu boykot bu hatayı telafi etmenin  göstergelerinden biri idi. Çünkü boykot ettikleri kişi o felaket yıllarında, kendi çıkarı için, halka ihanet etmişti.
Şimdi burada tüm Türk Halkına sesleniyorum. Hitler tek adam yapıldı, Dünya için felaket oldu. Henüz tek adam dahi olmadan, tüm, dün dost olduğu komşu devletlerle düşman olan, daha şimdiden batı ülkelerle ipleri koparma aşamasına gelen bir cumhurbaşkanı  yarın tek adam olursa Türkiye hatta bölge için yeni bir Hitler olmayacağııa kim garanti edebilir.
HER ŞEYDEN EVVEL GELECEK KUŞAKLARI VE TÜRKİYENİN GELECEĞİNİ DÜŞÜN VE REFERANDUMDA
HAYIR OYU KULLAN.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın