Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

ŞEBİNKARAHİSAR’A CEVİZ ORMANI PROJESİ

ŞEBİNKARAHİSAR’A CEVİZ ORMANI PROJESİ
  • 06.02.2016
Reklam

Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Avni İşcan, Tamzara Mahallesi’nde 67 bin 200 metrekarelik alanın özel ağaçlandırma amaçlı olarak 49 yıllığına tahsisinin yapıldığını ifade ederek, Mart ya da Nisan ayında bin 500 fidan dikimi gerçekleştireceklerini belirtti. İşcan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla projeyi hayata geçirmek istediklerini kaydetti.

Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Avni İşçan, 2015 yılı icraatları ve yeni projeleri anlattı. İşçan, Şebinkarahisar Cevizleri isimli bir kitap neşrettiklerini, Ebru’da Hüsn-i Hat sergisiyle kültür ve sanata katkı sağlamaya çalıştıklarını, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek çalışma yaptıklarını Şebinkarahisar Devlet Hastanesi ‘ne 30 bin TL’lik techizat yardımı yaptıklarını ve çalışmalarını bu yönde sürdüreceklerini ifade etti.

ceviz001

İstanbul Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Hüseyin Avni İşcan, Barboros Point Hotel’de yapılan olağan genel kurulda yaptığı konuşmada, 2015 yılında yapılan faaliyetler ile projeleri anlattı.

Başkan Avni İşçan yaptığı konuşmada günümüzde; sosyal problemlerin büyümesi ile birlikte, sosyal değişime katkıda bulunarak, kamu sektörü ile özel sektör arasında yer alan sivil toplum kuruluşları olan vakıfların toplumsal dayanışma ve sosyal yardımlaşma, eğitim, Kültür, sanat, çevre ve sağlık konularında hizmet verdiğini anımsatarak, “İstanbul’da kurulu ,İstanbul  Şebinkarahisar Vakfı da kısıtlı bütçe ve imkanları İle özelde Şebinkarahisar’a, genel de ülkeye, amaçları doğrultusunda hizmet vermektedir. Sivil toplum kuruluşlarının sermayesi insandır.

Bu sermaye anlamlı ve yerinde kullanıldığı takdirde başarının kendiliğinden geleceği bir gerçektir” dedi.

İstanbul Şebinkarahisar vakfının 2015 yılı çalışma ve faaliyetlerini aktaran İşcan şunlara yer verdi, “Toplumların gelişmişlik düzeyinin en yüksek seviyesini kazandıran olgu,kültür ve sanattır anlayışı ile 03 – 08 Ocak 2015 tarihlerinde İstanbul Dolmabahçe Sanat galerisinde, T.B.M.M. Milli Saraylar,Sarıyer Belediyesi  ve İstanbul Şebinkarahisar vakfının sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Ebru’da  Hüsn-i Hat” sergisi gerçekleştirildi,büyük ilgi gördü.

Şebinkarahisar Yardımlaşma Derneği Şebder, iş adamları derneği ile birlikte bölgemizin ulaşım,eğitim,kültür,ekonomik ve sosyal problemleri ile ilgili toplantı ve çalışmalar gerçekleştirildi.

İstanbul Şebinkarahisar Yardımlaşma Derneği’nin  17 Ocak 2015 de Abdi İpekçi Spor Salonunda gerçekleştirilen 50.yıl kutlamalarına Şebinkarahisar’lı tüm sivil toplum kuruşlarının katkılarıyla coşkulu ve Şebinkarahisar’a yakışır bir organizasyon gerçekleştirildi.

Vakfımızın bir kültür hizmeti olarak Şebinkarahisar ismi ile özdeşleşen, Şebinkarahisar cevizleri isimli kitap, Ordu Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Turan Karadeniz, Ziraat mühendisi Turgut Şişman ve vakfımızın özverili uzun çalışmaları ile yayımlanmış,Türkiye genelinde il-ilçe Tarım Müdürlüklerine ,Tarım Gıda ve Hayvancılık, Orman ve Su İşleri Bakanlıklarına,Ziraat  ve Orman Fakültelerine,ilgili kurumlarına gönderilmiştir.

5.Sarıyer Belediye Başkanımız katkıları ile Yaşar Kemal Kültür Merkezinde Şebinkarahisar’lı hemşehrilerimizle birlikte bir kahvaltılı divan toplantısı yapılmış,sivil toplum kuruluşları vakıf ve derneklerimizin sosyal sorumluluk bilinci ile büyüyüp gelişmesi,kurumsal sosyal sorumluluk  anlayışı  ile sürdürülebilir bir yaşam için sorumlu iş yapabilme, değer yaratma projelerini Şebinkarahisar için uygulama konuları tartışıldı, değerlendirildi, birlik beraberlik ruhunu geliştirerek nitelikli toplum olmanın prensipleri tartışıldı.

1-2-3 Mayıs 2015 tarihinde Feshane Giresun günlerinde,Şebinkarahisar dernekleri Şebder ,işadamları  derneği ve vakfımız,Şebinkarahisar,birlik ve beraberlik ruhu ile doya doya yaşamanın hazzını tattık,kazanılmış  değerlerimize yeni değerler kattık.

İstanbul Şebinkarahisar Vakfı ,eğitime destek,geleceğe hizmet düşüncesi  ile Şebinkarahisar  Hüseyin Hüsnü Tekışık  Anadolu  Lisesi  son  sınıf  öğrencilerine İstanbul’da unutulmaz dört gün yaşattı.Tüm masrafları Vakıf tarafından karşılanan öğrenciler büyük moral depolayarak döndüler.Lise müdürü Yadigar Aydın ,edebiyat öğretmenleri Gizem Salt,Saniye Uzun,matematik öğretmeni Oğuz Özçubuklu, lise son sınıf öğrencileri, İstanbul gezileri süresince Sarıyer  Belediye Başkanı sayın Şükrü Genç tarafından,belediyenin Kilyos’ta  bulunan doğa güzellikleri içerisindeki sosyal tesislerinde ağırlandılar.Araç ihtiyaçları ine Şükrü Genç tarafından sağlandı,gönüllü rehberliklerini ise Sebat Aksoy   hanımefendi üslendi.

1.gün, sabah Emirgan Korusu,ardından da Dolmabahçe Sarayı gezildi,öğleden sonra Ortaköy Camii ziyaret edildi,akşam üstü Galatasaray Üniversitesini tüm özverisiyle değerli hemşehrimiz İhsan Zeren bey öncülüğünde daha yakından tanıma şansını yakaladılar,günü Feshane şenliklerine katılarak tamamladılar.

2.gün,Şebinkarahisar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet ŞİMŞEK  ve Yönetiminin Sarıyer’de  tertip ettiği  kahvaltının ardından,Eyüp Sultan Camii ziyaret edildi.Öğleden sonra Minia Türk , Panorama 1453 ve Marmara Forum AVM gezildi.Vakfımızın düzenlediği akşam yemeğinde ağırlandı,yemek sonrası öğretmen ve öğrenciler Şebinkarahisar Derneğini ziyaret ederek yöneticiler ile kısa toplantıya katıldılar.

3.gün,İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü ziyaret edildi,hemşehrimiz  İ.T.Ü. Kimya Metalurji Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Hasancan Okutan ‘nın sıcak  ve candan karşılamaları,bölümlerle ilgili detaylı bilgiler ve önerilerde bulundu,birlikte yenilen öğle yemeği sonrası  Eminönü’ ne hareket edildi,Eminönü bölgesinde Sultanahmet ve Topkapı Sarayları gezildi,akşam sosyal tesislere dönüldü.

4.gün,gezinin son akşamı Sarıyer Belediye Başkanı sayın Şükrü GENÇ ,öğrenci ve öğretmenlerle sohbet etti,Şebinkarahisar oyunları oynayarak Şükrü Başkan ın etrafında sevgi çemberi oluşturan öğrencilerin coşkulu tutumu karşında  Şükrü başkanın mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Akşam günbatımında Kilyos’taki bir balık  restaurantın da  neşe  içinde  yenen  yemek  ve  edilen sohbetle bitti.

Sivil toplum kuruluşlarının önemini çok iyi anlayan öğrenciler,emeği geçenlere duydukları minneti ifade ederek,vedalaşarak ayrıldılar.

Şebinkarahisar Devlet Hastanesi  kulak burun boğaz doktoru  Emre Türkmen   istemi üzerine ihtiyaç olan alet ve gereçler alınarak gönderilmiştir.Bedeli 30 bin TL’sı dır.Bu aletlerin bedelinin büyük tutarı Bursa’da yaşayan Hemşehrimiz Abdullah KURTOĞLU tarafından karşılanmış,kendilerine yaptığı  bağış için teşekkür ediyoruz.

19 Mayıs 2015 te Şebinkarahisar Derneği ile birlikte Şebinkarahisar’a gidildi.Köy gezileri yapıldı,Kaymakam,Belediye Başkanı ve diğer atanmış yetkililerle görüşüldü. Şebinkarahisar ’ın  sorunları  ile  ilgili  toplantılar  yapıldı. AyrıcaGiresun –  Ordu Hava  Alanı  açılışı  için  Vakıf  Yönetim  Kurulu   üyeleri  ile Giresun’a gidilerek açılış törenine katılım sağlandı.

CEVİZ ORMANI PROJESİ

Vakfımızın  Sosyal  Sorumluluk  projesi  kapsamında  Şebinkarahisar ’da Planladığımız ceviz ormanı projesi.

Ükemizin tarımı ile ilgili bilgiler Ülkemizin yüz ölçümü 776 bin km2 dir Bu alanın 1/3 ü orman, 1/3 mera-otlak ,1/3 ekilebilir arazidir. Nüfusumuzun %30 u kırsalda yaşamaktadır.

Kırsalda yaşayan 25 milyonun milli gelirden aldığı pay %10 dur.Bunun anlamı kırsaldaki insanlarımızın milli geliri 1500 USD/yıl olduğudur.Tarımdaki bu fakirliğin sebebi üretmemekdir.Potansiyel olarak 100 milyar USD/yıl üretim kapasitesi  ile  milli  ekonomimizde  özel  bir  yere  sahip  olan  tarımımız, Kapasitesinin 2/5 ini üretmektedir.

Bu genel bakış doğrultusunda ceviz ormanı projemiz;

Proje konusu: Projeli yatırımlarla kırsal alanda ,ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak.

ÖNCE İNSAN

Kırsalda yaşayan ve geçimini ağırlıklı olarak tarımdan sağlayanın yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve mutlu olması

ÜRETMEK

Doğru tarım üretim projeleri ile yeterli üretim sağlamak ve bu üretimi iyi değerlendirerek refahın yükselmesine katkıda bulunmak.

PAYLAŞMAK

Proje ,üretim ve üretilen ürünlerin değerlendirilmesinde bilgi beceri ve sorumluluğu paylaşmak.

Kırsal kalkınma projeleri ile İhtiyaç sahibi girişimcilere sağlanan imkan ile refah seviyesini yükseltmek hedefleniyor. Kişi başına düşen gelirin yükselmesi ile sağlanan başarının sürekli ve kalıcı olması sağlanacak.

Şebinkarahisar’ın geleceğini değiştirecek. Proje;orman bakanlığı,üniversite ve vakfımızın müşterek çalışmaları ile başladı.

Vakfımızın 2014 yılında Orman Genel Müdürü sayın Mustafa Kurtulmuşlu

ya konu ile yapılan müracatla başladı.

Orman ve Su İşleri Bakanımız sayın Veysel Eroğlu projemizi anlamlı ve yerinde buldu.Sayın Bakanımız  İstanbul Bulgurlu’daki Devlet Su İşleri misafirhanesinde bizleri kabul ederek projemizle ilgili yetkilileri bilgilendirdi.

Vakıf yönetimi olarak ilgili mercilere müracat ederek Orman Bakanlığı’na ait arazilerle ilgili çalışmalar yapıldı. Tamzara Mahallesi  231 nolu  67 bin 200 m2 lik alanı özel ağaçlandırma amaçlı olarak 49 yıllığına tahsisini yaptı.

Tahsis 2015 yılında Eylül ayında yapıldı, saha teslimi vakıf yönetimine yapıldı,tapuya gerekli tescil yapıldı.

Ekim ayında Vakıf yönetim kurulu üyesi arkadaşlarla Şebinkarahisar’a giderek tahsis edilen arazi üzerinde çalışmalara başlandı.Niyetimiz Aralık ayına yetiştirip fidanlarımızı dikmekti, havakoşulları nedeni ile gerçekleştiremedik. Mart veya Nisan ayında 1500 fidan dikimi gerçekleştireceğiz.

Vakfımızın kısıtlı bütçesi ile bu projeyi gerçekleştirmek için üyelerimizden bir defaya mahsus bin TL’si bağış talebinde bulunduk. 35 üyemiz bağışlarını bankaya yatırdılar. Taahhüdünü yerine getirmeyenler en kısa sürede bağışları yaparlarsa işimiz kolaylaşacak.

28.12.2015 tarihli Milliyet Gazatesi’nde Orman ve Su İşleri Bakanımız  Veysel Eroğlu , 5 bin köye 5 bin orman projesi  adı altında kırsala gelir getirmesi ve göçlerin önlenmesi için gelir getirici bu projeyi açıkladı.Ceviz,badem ve zeytin ormanları kurup köylülere işletecek, bizim projemizin birebir aynısı.

Temennimiz ilk baharda dikimini gerçekleştireceğimiz projemize sayın Bakanımızda katılımını sağlarsak örnek proje olarak sunum yaparız.”

Reklam
AKSU: MUHTARLARA YARDIMI GÖREV EDİNDİK
Giresun Merkez Mahalle ve Köy Muhtarları 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu makamında ziyaret ettiler.  Başkan Aksu,...
AKP’LİLER YENİ KONGRELERE ODAKLANDI 
Ak Parti’de 14 ilçede 3, 4, 5, 10, 11 ve 12 Kasım tarihlerinde genel kurul heyecanı yaşanacak. Merkez İlçe Kongresi...
TALİHSİZ İŞÇİNİN FECİ ÖLÜMÜ
Doğankent’te bir işçi üzerinde durduğu kayalıklardan düşerek feci şekilde öldü. Alınan bilgilere göre, ilçenin Güvenlik köyünde faaliyette bulunan özel firmaya...
KORKİSHKO SON DERECE FORMDA
Giresunspor’un Ukraynalı yıldızı Dmytro Korkishko, Manisaspor maçı öncesi yapılan idmanlarda performansıyla göz dolduruyor. Son maçlarda ortaya koyduğu vasat performansıyla eleştirilen...
SERİYE DEVAM ETMEK İSTİYORUZ
Dev Çotanaklar’ın Başkanvekili Sertaç Güneş, Sezona önemli başarılara imza atma hedefiyle girdiklerini ve bu başarıyı Sakarya karşısında da sürdürmeyi hedeflediklerini...
SAVUNMAYA BÜYÜK ÖNEM
Akın Çorap Giresunspor’da, Grandmedical Manisaspor maçının hazırlıkları aralıksız devam ediyor. Dün saat 13.00’da Atatürk Stadı’nda çalışan Yeşil Beyazlılar, yaptıkları çift...
KAPTAN AHMET FATOĞLU UNUTULMADI
Hayırsever işadamını yaptırdığı okulun öğrencileri ölüm yıldönümünde unutmadı 
KÜRESEL ÇEVRE SORUNLARI KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ
Giresun Üniversitesi Fen Topluluğu tarafından düzenlenen “Küresel Çevre Sorunları” başlıklı konferans akademisyen, araştırmacı-yazar Ali Karadeniz’in sunumuyla gerçekleştirildi. Güre Yerleşkesi Şehit...
DİALİBA’NIN YETİŞMESİ ZOR
Akın Çorap Giresunspor’da önceki günkü antrenmanda sakatlanan Boubacar Dialiba Diabang’dan kötü haber geldi. Dialiba, dün Atatürk Stadı’nda yapılan antrenmana katılmadı....
GÜNLERİNİ KUTLAYARAK, YEMEK İKRAM ETTİ
Vali Harun Sarıfakıoğulları, Muhtarlar Günü dolayısıyla ilimiz merkezdeki köy ve mahalle muhtarlarıyla yemekte bir araya geldi. Yeşilgiresun Mesleki ve Teknik...
KÜTAHYA’DAN GİRESUN’A KİTAP KAMPANYASI
Danışmanlar Derneği üyeleri, Giresun'daki Kale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kütüphane kurulması için kitap kampanyası başlattı.
VALİ SARIFAKIOĞULLARI ASKF’Yİ ZİYARET ETTİ
ASKF Başkanı Güngör, Vali Sarıfakıoğulları’ndan destek istedi
MAÇI NUMANOĞLU YÖNETECEK
Giresunspor-Manisaspor maçında görev yapacak hakemler belli oldu. Merkez Hakem Kurulu iki takım arasındaki zorlu doksan dakikaya İstanbul Bölgesi A Klasman...
‘EN İYİ BİLDİRİ ÖDÜLÜ’ GRÜ ÖĞRENCİLERİNİN
Selçuk Üniversitesi’nde düzenlenen 1. Uluslararası Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Öğrenci Kongresi’nde Giresun Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencilerinden Hakan...
YAKAR, KARADENİZ SEMPOZYUMUNA KATILDI
Bulancak Belediye Başkanımız Recep Yakar, 7. Uluslararası Karadeniz Sempozyumu Türkiye-Rusya İlişkileri konulu sempozyum açılış etkinliğine katıldı. Bulancak Belediye Başkanı Recep...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

kartal escort maltepe escort antalya escort atasehir escort