Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

TAVUKLAR KAFESE GİRİYORLAR

  • 08.02.2017

Romanya için neler söylemediler: AB Türkiye’den daha fakir olan Romanya ve Bulgaristan’ı üyeliğe kabul ederek haksızlık yapmışmış…. Şu günlerde Romanya’da yaşanılanlara bakalım: Halk haftalardır meydanlarda hükümetin yaşama geçirmeğe niyet ettiği bir kanun tasarasını protesto ediyor. Neymiş bu kanun tasarısı? Makamını kötüye kullanan, yolsuzluk yapan politikacıların, yöneticilerin hakkında dava açılabilme tabanını 45 bin Avro’ya çıkarmak. Ekonomisinin çok kuvvetli olduğunu, son yıllarda müthiş bir gelişme içine girildiği söylenen ülkede ki milyarlarla ifade edilen yolsuzlukları gözümüzün önüne getirince, Rumenleri isyan ettiren, haftalardır meydanlara dolduran 45 bin Eurocuk çok komik görünüyor. Ama fakir Romanya halkı, hükümetin kanun tasarısından vazgeçtiğini açıklamasına rağmen, bu politikacıların yönetiminde yaşamak istemediklerini, istifa etmelerini istiyorlar ve meydanları boşaltmıyorlar. Bugün beşyüzbinkişiyle sokaktalar. Paraları yok ama aydınlanmış beyinleri var! Fakir kalmışlar ama aydınlanmış kıta Avrupa da yaşıyorlar. Aydınlıktan nasiplerini almışlar. Fakir bırakabilirsiniz ama aydınlıklarını ellerinden alamazsınız, bu mümkün değildir. Aydınlık yaşamın her bölümünde kendisini belli eder! Türkün memleketin de pardon Türkiye’de bu anlamda yaşanılanları hepimiz biliyoruz çünkü artık apaçık yapılıyor. Zaten iletişimin bu kadar kolaylaştığı bir dünyada hiç bir şey gizli, saklı  kalmıyor. Adı geçen memlekette Romanya’da ki gibi sokaklara dökülen, hakkını arayan görüyormusunuz? Göremezsiniz, yok. Niye yok? Çünkü Türkiye’de aydınlığın yüzünü görmemiş, adını duymamış insanlar yaşıyor! Fark burada. Otobanlarınız, gökdelenleriniz , cebinizde bir kaç tane kredi kartınız, altınızda arabanız olabilir. Yaşamında adı geçenlerden hiç birisi bulunmayan, haksızlığı kabullenmek istemediğini haykırmak için sokakları dolduran rumenler insanın hakettiği yaşama ve dünyaya çok daha yakındır. O yaşamı ve dünyayı yakalama şansı vardır.

Bir Doğu Almanya var dı. Almanya’nın doğusu halâ var. Bizler bu ismi seslendirince veya duyunca halâ irkiliyoruz! Beynimiz hemen adı geçen memleketteki sisteme çağrıştırıyor! Savaştan sonra Almanya’nın bölünmesiyle kurulmuştu. İsmi Deutsche Demokratische Republik’di. -Demokratik Almanya Cumhuriyeti- Baskı ve zulümle halkını inim inim inleten ve 89’da duvarın yıkılmasıyla son bulan bu devlet üstünde demokrasi ismini taşıyordu. O kadar zalim bir sistem kurmuşdular ki, aradan yirmiyedi yıl geçmiş olmasına rağmen, işlenilen suçların üzerindeki kara perdeler kalkmış değil. Bugün vatandaş doğu alman Devlet Güvenlik Polisi’nin kısaltması olan STASİ adını duyduğun da yüzünü karartır. STASİ’nin kayıtları halâ tam olarak açıklığa kavuşturulamadı. Türkiye hükümeti pardon tek adamın görevlendirdikleri Almanya’da da STASİ’nin sistemini uyguladıkları yöneticelerin açıklamalarıyla, sokakta yaşadıklarımızla ortaya çıkmaktadır. AKP tarikatının Almanya’da ki ajan sayısının altı binin üstünde olduğu yazılıyor, açıklanıyor. Ayrı görüşte olan vatandaşlar fişlenip, merkeze bildiriliyor. Diyanet ‘in Almanya’da ki şubesi DİTİP, Gülen taraftarı imamları jurnalliyor. Haltları ortaya çıkınca, hiç utanmadan sıkılmadan, insanları aptal yerine koyarcasına, sırıtarak, bir yanlış anlama olmuş açıklamasını yapıyor temsilcisi. AKP’nin müritleri buralarda da karşımıza çıkıyor, Türkiye’deki yönetimin kullandığı acımasız ve çirkin sistemi prangaya vuran yazanlara, anlatanlara ve alman meclisinde oturan Türk kökenli milletvekillerine karşı tavır alıyorlar.

Yunan mahkemeleri Türkiye’de ki mahkemelerin aldığı kararların insancıl ve tarafsız olmadığı hükmünü veriyor. Bak aklını başına al Yunanistan, sınırlarımı açar, sığınmacıları üstüne salarım. Vay akıllı! Yunanistan’da onbinlerce sığınmacı çadırlarda donmayı bile göze alıyor ama Türkiye’ye gelmek istemiyor. Neden acaba? Brüksel’de çalışan 40 Türk subayı Almanya’ya iltica başvurusunda bulunuyor. Hemen alman hükümetini alenen tehdite geçiyorlar. Avrupalılar gülmekten yerlere yatıyorlar! Yunanistan, Almanya, Hollanda, Belçika ve demokrasi ile yürütülen diğer bütün memleketlerde, hükümetler, cumhurbaşkanları, krallar ve diktatörler -gerçi diktatörlük yok ama müritlerin sevgi sigortalarını canlı tutmak istedim- yargıya karışma yetkileri yoktur. Eğer Türkiye güvenilir bir ülke olsa, ne yunan mahkemesi öyle bir karar verebilir ne de alman iltica yasası, 40 Türk subayının Almanya’da kalmasına müsaade eder! Hangi tarafımızla güleceğimizi bilemiyoruz!

Turistik tesisler de sinekler av yapıyor! Yakın bir gelecekde sinekler avlarını sürdüreceklere benziyor çünkü, Almanya turizm şirketlerinin yaz ve sonbahar planlarına baktığımız da, hiç bir yer de Türkiye bulamıyoruz. Eskiden sayfalarca Türkiye tatil yörelerinin reklamlarını görürdük. Vergi gelirleriyle veya borç alınan paralarla şişirilip, kontrolden kaçırılan, bol dağıtılan yemeklerle doldurulan Türk Hava Yolları’nın uçakları da alanlarda nöbet tutuyorlar. Nöbet uzun süreceğe benziyor çünkü avrupalıyı kessen, tatil için insan haklarının ayaklar altına alındığı bir ülkeye gitmez. Eğer alman vatandaşları gibi dünyanın her tarafında tatil yapacak maddi gücünüz olsa, sizler de gitmezsiniz. Efendim başkanlık sistemi gelecek, ülkenin önü açılacakmış! Hiç itirazımız yok. Olsa bile dinleyen kim! Sadece şimdiye kadar ülkenin ilerlemesini veya daha açık sormak gerekirse, ülkeyi yöneten arkadaşın önünü kim, nasıl kapattı? Adı geçen yönetici hangi istediğini -Taksim’de ki gerici kışlası hariç onu da muhakkak yapacaktır hele başkan olsun- yapamadı, hangi kanunu çiğnemedi? Başkan olunca apra kadapra yapıp, değneğini yere vurarak, işyerleri açacak, fabrikalar kuracak, memleketi turistlerle dolduracak? Bilemiyoruz, belki yapabilir! Paraya karşı olan temahını ve ulaşmadaki ustalığını yaptıklarından ve de içinde yüzdüğü zenginliğinden bildiğimizden, başkanlığında ki icraatlarında fikir yürütebiliriz: Milletvekillikleri özelleştirilebilir, memurluk ve diğer meslek grupları artık öyle beleş -torpil tarikat üyesi- ve eğitim ile değil ücret ile elde edilebilir. İmkanlar çoğaltılabilir. Başkan imkansız pardon memleket parasız kalmaz. Türkiye’de demokrasinin öldürüldüğünü hepimiz -avrupalılar- biliyoruz. Demokrasiyi kurtardıklarını söyleyen arkadaşların rejiminin ismi burada Türkiş Demokrasi! Rejimin ismi demokrasi kalabilir.  Halkını limik limikk ezen Doğu Almanya’nın isminde de demokrasi yazıyordu!

Çavuşesku’ya karşı 1989 yılında da meydanlara dökülmüştü Romenler. Diktatör meydandaki yüzbinlerin karşısına çıkıp, onları susturmak için ağızlarına vergi indirme, para dağıtma teklifini çalmaya kalkışmıştı. İnsanlar kandıramadı, sonunu biliyorsunuz. Eğer AB Türkiye’yi üyeliğe kabul etmiş olsaydı memleket uçurumun başına gelmezdi veya AB Türkiye’nin içinde AKP’nin müritleri gibi düşünmiyenleri yalnız bırakmasın, üyelik görüşmelerini kesmesin tezlerinin yanlış olduğunun kanıtıdır Romanya! AB üyeliği politikacıların, yöneticilerin yolsuzluk yapmasını önleyememiştir. Dışarıdan destek yoktur, olsa bile fayda getirmez. Memleketin yaşamını içindekiler yönlendirir.

Tavuk çiftliğinde iki türlü yaşam vardır: Tavukların bir bölümü ömürlerini kafeslerde tüketirler. Almancası Kaefighaltung’dur. Bir bölümü de dışarıda dolaşarak, yemlenerek yaşarlar. Freilandhaltung. Dışarıdakilerin yumurtaları da, etleri de kafeste yaşayanlarınkinden daha lezzetli ve değerlidir. Ve bu tavuklar canlıların doğası gereği, katiyyetle kafese girmek, orada yaşamak istemezler. Serbest yaşama alışık olduklarından kafesde sağlamlıklarını sürdüremezler. Türkiye’de yaşanılanlar tavuk çiftliğindeki sisteme ters düşüyor: Dışarıda ki tavuklar da kafes istiyor! İnsan beyni bunu nasıl kabullenir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın