Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,90 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,81 / Satış: 4,83

TERÖR KAPIYI ÇALMADAN

  • 03.05.2016

Terör inatla Karadeniz’e sarkmak ve bir kaos ortamı oluşturmak düşüncesi ile hiç rahat durmuyor. Genelde yaz aylarında bölgemizde de bu amaçlı eylemler yapıyor. İşte Harşıt içinde ki son olayda bunun habercisi ve yaz döneminin bölgede gene gerginlik olacağının bir işareti. Bizler bölgemizde terörist barınamayacağı fikrinde hala sabit fikirliyiz. Evet, bölgemiz insanının mayası bu kahpeliğe hiç elverişli değil. Değil ama azda olsa bölgemizde bu tür haberler almak ” sinek murdar ama mide bulandırır ” misali can sıkıyor.

Daha evvelde aynı konu ile ilgili bu köşede fikrimizi beyan etmiştik. Ancak  ” bir kez daha yinelemekte fayda var. ” düşüncesi ile dilimizin döndüğünce aklımıza takılanları paylaşmak istiyoruz.

En çok aklımı kurcalayan ise şu oluyor. Karadeniz bölgesini bilmeyen hiç bir insanın bölgede adım atması dahi imkansızdır. Bu şu demek oluyor,burnumuzun dibine kadar gelen ve vurup kaçan bu hainler ele geçirilemiyor. İşte bunu hafzalam almıyor bir türlü.

Bölgede bu kadar rahat hareket edebildiklerine göre bu hainleri ikiye ayırmak lazım. Birincisi bölgemize gidip gelen belkide bölgemizde yaşayan birileri. Bizlerden birileri diyemiyorum ama bir yerlerde onlara yardım ve yataklık yapanda yoktur diyemiyorum,bunu demek acıda olsa.

Hani ” Onlar bu topraklarda barınamaz ! ” deriz ya  bal gibide barınırlar. Zira köylerdeki nüfus yoğunluğuna bakınca ekseriyetin emeklilerden oluşması,evlerin çoğunun kullanıma hazır bomboş olmaları hiçte göz ardı edilecek bir durum değil. Özellikle soğuk mevsimlerde köylerin halini, ıssızlığını siz düşünün. Keza yaylalarda aynı durumda. Ancak buna rağmen genede bu iş yardımsız olmaz.

Şimdi asıl olan şu, bu hainler bölgede huzursuzluk oluşturmak için durmayacaklar ve ben bu yaz döneminden de endişe ediyorum. Mutlaka bu konuda kamu gerekli hassasiyeti göstermeli yerel yönetimler,STK’lar üzerlerine düşeni yapmalı, halk tedbirli ve uyanık olmalıdır. Ayrıca medya unsurları, eli kalem tutanlar,kamunun önünde olanlar da vazifelerini yapmalıdır. Diğer bir konu ise yaylalarda,şehirlerde yapılan etkinliklerde gerekli güvenlik önlemleri mutlaka eni-konu alınmalıdır. Fındık işçilerinede ayrı bir paragraf açmalı  ve  sadece ekmek davası için gelenler olmayacağı gerçeğini de göz ardı etmemeliyiz.

Laf etkinliklerden açılmışken bunlarada mutlaka bir yaptırım uygulanmalı. Zira yıllardır hep aynı şeyler yapılıyor ve aynı insanları izliyoruz. Artık bunların geleneksel,kültürel ve ulusal anlamda boyut kazanıp bölgelerine faydası olacak bir boyuta taşımanın zamanı geldi geçti. Yoksa onca masraf, zahmet bir anlam kazanmıyor, alanları dolduran insanlarımız popilsit eğlence kavramına teslim ediliyor ve işin en can alıcı tarafı sponsorlar artık yanaşmıyor etkinliklere zira yapılan etkinlik asıl onlara destek katması lazım ama hiç olmuyor. Dolayısı ile müzisyeni,organizasyon yapanı binbir güçlük yaşıyor. Yani iş dibe vurdu artık !

Bizim için önemli olan bölgemizde huzur olmasıdır,kimsenin burnunun dahi kanamamasıdır. Allah korusun eğer bölgemizde insanlarımıza kast edecek bir olay vuku bulursa kimse bölge insanınımızı zapt edemez. Çünkü bizler başka bölge insanlarına benzemeyiz. Tarih bunu göstermiştir ve hali ilede tarih tekerrürden ibarettir. Unutmadan şununda altını çizmek gerekir : Malum Giresun adı söz konusu olduğunda çok uzun yıllardır kuyruk acısı dinmeyen talihsizler hala mevcuttur. Giresun’un bu anlamda terör hedefi olmasınında gerekçeleri akıllarının bir yerinde hep canlıdır, tazedir…

Belki birileri ” bir bildiğin mi var da bu yaz dönemi için kaygılısın ? ” diye sorabilir. Hayır !  sadece biriken bir stres var. Çat-pat etti durdu memleketimde şimdiye dek, canımı sıkan da sadece bu !

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. HİCABİ YILDIZ dedi ki:

    AĞZINA SAĞLIK UGUR BEG. BENİM DE ÇOK CANIM SIKKIN. NEREDEYSE EL YAPIMI Bİ ÇAKARALMAZ ALIP ÇIKACAĞIM DAĞLARA. BU İŞ ASKER POLİS İŞİ DEĞİL. HALKIN KÖR KURŞUNUNU GÖRMEYEN YILMAZ. BİREYSEL SİLAHLANMAYA EVET

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın