Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,93
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

YANIKOĞLU’NDAN KARAN’A SALVO

YANIKOĞLU’NDAN KARAN’A SALVO
  • 20.02.2017
Reklam

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu, “Fındığımızı emekleriyle yoğuran üreticimizin yegane kuruluşu olan Giresun’daki Ziraat Odalarımızın, kurumumuzu hedef alan, hangi maksada hizmet ettiğini anlamakta zorluk çektiğimiz yanlış tavırlı geçen haftalardaki beyanatlarını üzülerek kamuoyundan öğrenmiş bulunmaktayız. Giresun Ziraat Odası Başkanlığında bulunan Nurittin Karan’ın, suçluluk psikolojisiyle olsa gerek Ticaret Borsalarımızı, Fındık Tanıtım Grubu ve kendilerinin de üyesi olduğu Ulusal Fındık Konseyi’ni hedef alan seviyesiz ve yakışıksız ifadelerini tekrar tekrar dinlenmekten utanç duyduğumu öncelikle belirtmek isterim” dedi.

Yanıkoğlu, “Bu makamda oturan kişinin fındık üreticisini yanlış yönlendirerek, fındık fiyatları şöyle olacak, böyle olacak ifadeleriyle üreticileri yanlış yönlendirmesi neticesinde mensubu bulunduğu kurumun üreticilerini ne tür bir yanlışlığa götürdüğünü hep beraber izlemişken, Cuma günü basından öğrendiğimiz kadarıyla kurumlarımızı hedef alan ve beyanatları ile kurumlarımızın işlevselliğini yitirdiğine kadar ileri gidebilecek, had sınırlarını aşan ifadelerle yorumlarda bulunmasının bir defa kendi cahilliği olduğunu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan’ın açıklamalarına bir kez daha cevap verdi. Yanıkoğlu, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Özellikle Ticaret Borsaları Anayasa’nın 135. Maddesine göre kurulmuş kurumlardır. İşlevselliğini yitirdiğini Devleti yönetenler öyle düşünüyorlar ise zaten bu kurumları Anayasa gerekliliklerine göre ortadan kaldırırlar. Sizin ifadelerinizle bu kurumların işlevselliğini yitirdiğine kimsenin kanaat getirmeyeceğinin öncelikle tarafınızdan bilinmesini isterim. Bizim açımızdan da Ziraat Odalarının işlevselliğini yitirdiğini söylemek nasıl çok gereksiz bir çıkış olacağı gerçeği de göz önünde bulundurularak buna göre sorumluluk makamlarında oturanların ne konuştuğunu bilmesi gerekirdi. Bu tür çıkışlar ile sanırız ki gündemde kalma hedefindesiniz. Gündeme aslı astarı olmayan söylemlerle fındık sektörünün önemli kurumlarını hedef alarak değil üreticinin refahına, gelişimine ve fındık tarımının sürdürülebilir stratejik hedeflerine yönelik ar-ge yapan bir kurum temsilcisi gibi davranmanızı tavsiye etmekten başka bir şeyin elimizden gelmediğini ifade etmek isterim.

Türk fındığına hizmet eden tüm kesimleri itham ederek çeşitli davranış ve söylemlerle gündemi meşgul etmeye çalışan bu zihniyetin geliştirilebilir bir fındık tarımı için neler yapması gerektiğine yoğunlaşması gerekirken, fındık sektörünün önemli kurum ve kuruluşlarını hedef almasını ve hedef göstermesinin akıl tutulmasından öte bir yanı olmadığını şiddetle bu zihniyetin yüzüne vurmak istiyorum.

Enerjimizi tüketmeye çalışan ve daha fazla fındık satmaya çalışan sektörün taraflarını düşmanca tavırlarla ötekileştirmenin üreticinin temsilcisi olduğunu iddia eden şahısların Yeşilçam’daki Yeşil Vadi filminde olduğu gibi bir tarafı tellioğulları, diğer tarafı da seferoğulları mantığına sokmaya çalışarak düşman taraflara dönüştürmesinin, millet olma özelimize büyük zararlar verdiğini bu şahsa hatırlatmanın Türk milletinin bir evladı olarak kendime borç biliyorum.

Ziraat Odaları üreticimizin çok önemli kuruluşlarıdır. Önemli işler yapması gereken kurumlardır. Üreticimizin aydınlanması için yayın ve yayım faaliyetleri gibi faaliyetler yürüten kurumlardır. Hepsinden öte üreticiye önder olan kurumlardır. Biz öyle olduğunu biliyoruz. Bunu da kendi ölçülerinde yaptıklarını düşünüyoruz. Daha doğrusu düşünmek istiyoruz. Ancak, eline mikrofonu ve kalemi alan makam sahibi olan bu kişilerin kurumları bu şekilde yıpratarak kurumlar arasındaki uyumu bozmaya hiç mi hiç hakları yoktur. Kimsenin kimseye elinde tutar dalı olmayan söylemlerle iftira atmasının da anlamı yoktur.

BU ÜLKENİN İHRACATÇISI MARS’TAN MI GELDİ?

Bu ülkenin ihracatçısı Mars’tan mı geldi? O da hem üretici hem ihracatçı, sanki bu insanları fındığın düşmanı olarak göstermen ile senin eline ne geçecek? Başkanlığını yaptığın üreticilerin haklarını bu şekilde mi koruduğunu zannediyorsun? Toplum hafızasını böylesi boş işlerle neden uğraştırıyorsun? Ziraat Odaları ile üreticiyi, tüccar ve ihracatçı ile neden karşı karşıya getirmeye çalışıyorsun? Herkes Türk Fındığının iyiliği için çalışıyor, Ziraat Odalarımız, Ticaret Borsalarımız, Fındık Tanıtım Grubu, Ulusal Fındık Konseyi hepsi Türkiye’nin değerleri.

Bu kurumları bu türden yalan yanlış söylemlerle haddine mi ki küçük düşürmeye çalışıyorsun. Üreticiyi yanlış yönlendirerek fiyat hareketlerinin yüksek olacağı yönünde basın yoluyla boy boy fotoğraflar verip, üreticiye ‘satmayın’ diyerek yönlendiren ve bugünkü tablonun çıkmasına asıl sebep olan ve bunu hep fındığın ticaretini yapanların sırtına sanki suçlu onlar imişler gibi kamuoyu önünde lanse etmeye çalışanlar sizler değil misiniz? ‘Fındık fiyatlarının yükselmesini sanki istemeyen kimseler gibi diğer kesimleri itham etmenin bugüne kadar hangi faydalarını gördünüz?’ diye, sizlere sormak lazım.

Üreticinin fındığına en yüksek fiyatı alması için elini taşın altına koyan, ülkenin çok önemli kuruluşlarıyla birliktelik yapan ve bunu Başbakan Yardımcımızın yardımları, talimatları ve yönlendirmeleriyle bir yerlere getirerek, hak ve adaletin fındık ticaretinde oluşması için kendine kanunda aldığı yetkiler ile objektif ortamda fındık ticaretinin oluşmasını isteyenin istediği fiyata açık artırma usulü ile fındığını satabileceği, oluşan fiyatların tespitinin yapılarak tescil ve ilan edileceği ve tüm Dünya’nın oluşan fındık ticaretinin hangi fiyat ve ciro da gerçekleşeceğini göreceği bir ortam yaratılmaya çalışılırken, anlamsız ve dibi olmayan söylemlerle üreticinin düşmanı kurumlar olarak yansıtılmamızın, bu makamı işgal eden insanlara yakışmadığını bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

GTB’Yİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR

Fındığını satmak istemeyen üreticiye ise depoya koyarak ürün senedini alabileceği bir hizmet ortamı yaratmak için çabalayan Giresun Ticaret Borsası’nı üretici nezdinde küçük düşürmeye hiçbir kimsenin hakkı yoktur. Biz adaletli, hakkı ve hakkaniyeti gözeten bir fındık ticaretinin gelişmesini üreticinin mutlu mesut en yüksek fiyata ürününü satabileceği, tüccarın da kaliteli fındığa en yüksek fiyatı vererek ve bilerek fındık alabileceği bir platformu oluşturmak istiyoruz.

Yoksa fındığın çok önemli kurumları olan borsaları, Karadeniz ve İstanbul İhracatçı Birliklerinin bünyesinde kurulan Fındık Tanıtım Grubunu, Ulusal Fındık Konseyini ve tekelcilere hizmet eden, adeta üreticinin alın terini işbirlikçi bir zihniyetle bir takım kesimlere pazarlayan bu söylemlerin Ziraat Odalarının değil, kurumu temsilen bulunan bir şahsın hezeyanları olduğunu ifade etmek istiyoruz. Yani bizim kurumlarla hiçbir sorunumuz yok, hattı zatında işbirliğinde olmak istediğimizi de kendilerine kaç kez ifade etmişizdir. Ancak böyle suçlayıcı ifadelerle işbirliği yürütmenin ne faydası olabilir ki sormak lazım.

Özetlemek gerekirse Fındık Tanıtım Grubu gibi altı kıtada tanıtım faaliyeti yürüten ve Türk fındığının imajını ve Türk fındığını en iyi şekilde ticaretinin olması için çaba gösteren kesimleri üretici düşmanı gibi göstermenin kimseye fayda sağlamayacağını, birlik ve beraberlik içerisinde çalışma kültürünün hepimize, ülkemize ve milletimize refah seviyesi yüksek fındık üreticisi ve fındık üreten bir ülke konuma getireceğinin bilinmesini tüm fındık kesimlerine bir kez daha buradan seslenmek istiyorum.

Ayrıca, Başkanımızın hala 6736 Sayılı Kanun ile getirilen stok affını ağzına dolayarak bizlere teşekkür etmesine de anlam veremiyorum. Devletin Kanun ile getirdiği stok affını sorgulamak ve bunun peşine düşerek bir yerlere nasıl varacağınızı merak etmekteyim. İlk önce 6736 Sayılı Kanunu iyi oku ve ona göre konuyu yorumla. Devletin getirdiği Kanundan yararlanan ticaret erbabını da yine kamuoyu önünde küçük düşürmeye çalışmayın, kendi işinize bakın tavsiyesinde bulunuyorum. Bir kez daha ifade ediyorum ki, aylık müstahsil rakamlarına 6736 Sayılı yasadan kaynaklı stok affının eklenmesi gibi bir durum yok, artık bu böyle biline.

Ziraat Odası Başkanımız tarafından bir kaşık suda koparılmak istenen bu çizelgede dip not olarak verilen stok affı rakamının üyelerimize bilgilendirilmesi amacıyla verilen bir bilgi paylaşımından başka bir şey olmadığını tekrar ifade etmek isterim. Dolayısıyla burada bu rakam çizelgeye ekli değil ki çıkaralım. Tekrar çizelgeye dip not olarak ekleyebiliriz. İsteyen istediği gibi yorumlayabilir. Yani buradan devletin yasa ile getirmiş olduğu stok affından dolayı kimsenin kimseyi sorgulamaya cüreti hangi cesaretten geliyor. Yapılan bilgilendirme dip notundan kimse kendisine söylem üretme hevesine girmesin. Herkes kendisi ilk önce istatistik üretsin ondan sonra konuşsun.

KARAN’IN SORGULAMAYA HAKKI YOK

Birde müstahsilden alınan tescil ücreti üzerinden de Borsalara geçmiş beyanatlarda da vurulmak istenmişti. Devletin vermiş olduğu hakkı tahsil eden ve bu ettiği tahsilatı fındık üreticisinin yararına sunan Giresun Ticaret Borsası’nı, Karan’ın sorgulamaya hakkı yok. Sen Ticaret Borsalarının faaliyetlerini kontrol eden ve yerindelik denetimini yapan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettişi misin ki ağzına geleni konuşuyorsun? Yaptığımız bir yanlış varsa Bakanlık yetkilileri zaten raporunu yazar ve bize ‘şunları şunları düzelt’ der. Zaten bizde ona göre iyileştirme yaparız. Senin ağzına geleni bilip bilmeden Giresun Ticaret Borsası kendisine dizayn vermeyecek kadar üreticinin, tüccarın ve devletin yanında bir kurumdur. Bunu da artık iyi idrak et demekten başka bir şey gelmiyor elimden.

Herkes kendi işini yapsın inanınki daha iyi bir fındık üretimi, tüketimi ve ticareti olacaktır. Basına çıkarak sağa sola anlamsız anlamsız ve gerçek dışı söylemlerle neyin peşinde olduğunu bilmeyen vizyon sahibi olmayan insanlarla bu ülkenin hiçbir yere gitme şansı olmadığını bir kez daha ifade ederken, tekraren söylüyorum. Biz Giresun’daki hiçbir kurum ile kavga halinde değiliz. Fındık üreticisinin yanındayız ve daha fazla refah seviyesini yakalamaları için fındıklarını değerlendirmek amacıyla spot borsayı ve lisanslı depoyu bu sene içerisinde devlet büyüklerinin de iştirakiyle açılışını gerçekleştireceğiz. Bu işleri hep birlikte Ticaret Borsaları, Ziraat Odaları, FTG ve Ulusal Fındık Konseyi’nin katılımları ile gerçekleştireceğiz. Çünkü biz hepimiz, biriz dersek bir şeyler olur ve bu sayede fındığa ve fındık sektörüne hizmet etmiş oluruz.”

Reklam
ROTA GALATASARAY’A ÇEVRİLDİ
Dev Çotanaklar’da iki günlük izin sona erdi ve Galatasaray maçının startı verildi
CHP’DEN, BÜTÇE ELEŞTİRİSİ 
Giresun İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, İl Genel Meclisi’nin performans programına yönelik eleştirilerde bulundu. Tahmini bütçelerin hiçbir...
GİRESUN TURİZMİ MASAYA YATIRILDI
Vali Sarıfakıoğulları başkanlığında otel ve seyahat acenteleri temsilcileriyle yapılan toplantıda, Giresun’un turizmden hak ettiği payı alması için atılması gereken adımlar...
WİLLİAMS DOĞRU TERCİH
Yeşilgiresun Belediyespor’un son transferi Darrell Williams’ın iki maçtaki performansı transfer tercihinin ne kadar doğru olduğunun ispatı oldu. Williams, bu maçlarda...
TARAFTARLARA ÇAĞRI
TFF 1. Lig ekibi Akın Çorap Giresunspor’da Canberk Dilaver ve Hüsamettin Tut, Ankragücü maçı öncesi Giresunlulara seslendi. Canberk, “Biz iyi...
YAYLALARA KAR YAĞDI
Giresun’un iç kesimindeki Şebinkarahisar ve Alucra ilçelerinde öğlen başlayan kar yağışı devam ediyor. Yağış dolayısıyla Kümbet, Kulakkaya ve Paşakonağı yaylaları...
DEMOKRASİ SEMPOZYUMU GİRESUN’DA YAPILACAK 
Atatürk Araştırma Merkezi ve Giresun Üniversitesi iş birliğiyle Giresun’da “II. Uluslararası Demokrasi Sempozyumu: Emperyalizm, Hegemonya ve İstihbarat Faaliyetleri” konulu sempozyum...
VOLKAN; ÇOK ÖZLEDİM
Akın Çorap Giresunspor’da geçtiğimiz sezon Eskişehirspor ile oynanan play-off maçında sakatlanan ve o gün bugündür sahalardan uzak kalan Volkan Okumak,...
ÇOCUK OYUNCAKLARI GÖRELE’DE HAYAT BULDU 
‘Geleneksel Çocuk Oyuncakları’ projesi için pilot bölge seçilen Görele’de, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları yeniden hayata geçirildi.
TİREBOLU ARTIK GECE DAHA GÜVENLİ
Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak, ilçenin her köşesinde ışıklandırma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Vatandaşların gecede güvenli bir şekilde ulaşımı sağlamak...
DERELİ KAYMAKAMI, YAŞLI VE ENGELLİLERLE
Dereli Kaymakamı Mustafa Berat Kasımoğlu, Eğriambar Köyüne giderek Bakım Merkezide bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. Kaymakam Kasımoğlu, Devlet olarak...
GÜKİP YÖNETİMİ DOKAP BAŞKANI YÜCE’Yİ DİNLEDİ
Giresun Üniversitesi ile Sivil Toplum Örgütü temsilcileri arasında oluşturulan kısa adı GÜKİP olan Giresun Üniversitesi-Kent İşbirliği Platformu Yönetim Kurulu Kasım...
DİŞÇİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR
Türk Sağlık Sen Giresun Şube Başkanı İbrahim Ekiz, “Ağız ve diş sağlığı çalışanları fedakarca görev yapıyor ve sorunlarına çözüm bekliyor”...
GRÜ’DE ÇOCUK HAKLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ
Giresun Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Topluluğu tarafından Mehmet Akif Ersoy Konferans salonunda “Dünya Çocuk Hakları” adlı bir program düzenlendi. Yrd. Doç....
TARIMSAL YATIRIM HİBE DESTEKLERİ AMACINA ULAŞTI
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Angın, Giresun’da tarımsal yatırım hibe desteklerinin amacına ulaştığını bildirdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Mersin'de vazgecilmez an gecirmek isteyenlerin sitesi escort sizleri bekliyor!
Turkiyede adini duyurmus en kalitali porno film izleme sitesi porno videolar
www.mobilsikisleri.com
3D ile Porno izle
porno izlemek zevkli porno filmler hd mobil porno izle

mobil porno , mobil porno , mobil porno , mobil porno , mobil porno ,