Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

YANIKOĞLU’NDAN KARAN’A SALVO

YANIKOĞLU’NDAN KARAN’A SALVO
  • 20.02.2017
Reklam

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu, “Fındığımızı emekleriyle yoğuran üreticimizin yegane kuruluşu olan Giresun’daki Ziraat Odalarımızın, kurumumuzu hedef alan, hangi maksada hizmet ettiğini anlamakta zorluk çektiğimiz yanlış tavırlı geçen haftalardaki beyanatlarını üzülerek kamuoyundan öğrenmiş bulunmaktayız. Giresun Ziraat Odası Başkanlığında bulunan Nurittin Karan’ın, suçluluk psikolojisiyle olsa gerek Ticaret Borsalarımızı, Fındık Tanıtım Grubu ve kendilerinin de üyesi olduğu Ulusal Fındık Konseyi’ni hedef alan seviyesiz ve yakışıksız ifadelerini tekrar tekrar dinlenmekten utanç duyduğumu öncelikle belirtmek isterim” dedi.

Yanıkoğlu, “Bu makamda oturan kişinin fındık üreticisini yanlış yönlendirerek, fındık fiyatları şöyle olacak, böyle olacak ifadeleriyle üreticileri yanlış yönlendirmesi neticesinde mensubu bulunduğu kurumun üreticilerini ne tür bir yanlışlığa götürdüğünü hep beraber izlemişken, Cuma günü basından öğrendiğimiz kadarıyla kurumlarımızı hedef alan ve beyanatları ile kurumlarımızın işlevselliğini yitirdiğine kadar ileri gidebilecek, had sınırlarını aşan ifadelerle yorumlarda bulunmasının bir defa kendi cahilliği olduğunu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan’ın açıklamalarına bir kez daha cevap verdi. Yanıkoğlu, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Özellikle Ticaret Borsaları Anayasa’nın 135. Maddesine göre kurulmuş kurumlardır. İşlevselliğini yitirdiğini Devleti yönetenler öyle düşünüyorlar ise zaten bu kurumları Anayasa gerekliliklerine göre ortadan kaldırırlar. Sizin ifadelerinizle bu kurumların işlevselliğini yitirdiğine kimsenin kanaat getirmeyeceğinin öncelikle tarafınızdan bilinmesini isterim. Bizim açımızdan da Ziraat Odalarının işlevselliğini yitirdiğini söylemek nasıl çok gereksiz bir çıkış olacağı gerçeği de göz önünde bulundurularak buna göre sorumluluk makamlarında oturanların ne konuştuğunu bilmesi gerekirdi. Bu tür çıkışlar ile sanırız ki gündemde kalma hedefindesiniz. Gündeme aslı astarı olmayan söylemlerle fındık sektörünün önemli kurumlarını hedef alarak değil üreticinin refahına, gelişimine ve fındık tarımının sürdürülebilir stratejik hedeflerine yönelik ar-ge yapan bir kurum temsilcisi gibi davranmanızı tavsiye etmekten başka bir şeyin elimizden gelmediğini ifade etmek isterim.

Türk fındığına hizmet eden tüm kesimleri itham ederek çeşitli davranış ve söylemlerle gündemi meşgul etmeye çalışan bu zihniyetin geliştirilebilir bir fındık tarımı için neler yapması gerektiğine yoğunlaşması gerekirken, fındık sektörünün önemli kurum ve kuruluşlarını hedef almasını ve hedef göstermesinin akıl tutulmasından öte bir yanı olmadığını şiddetle bu zihniyetin yüzüne vurmak istiyorum.

Enerjimizi tüketmeye çalışan ve daha fazla fındık satmaya çalışan sektörün taraflarını düşmanca tavırlarla ötekileştirmenin üreticinin temsilcisi olduğunu iddia eden şahısların Yeşilçam’daki Yeşil Vadi filminde olduğu gibi bir tarafı tellioğulları, diğer tarafı da seferoğulları mantığına sokmaya çalışarak düşman taraflara dönüştürmesinin, millet olma özelimize büyük zararlar verdiğini bu şahsa hatırlatmanın Türk milletinin bir evladı olarak kendime borç biliyorum.

Ziraat Odaları üreticimizin çok önemli kuruluşlarıdır. Önemli işler yapması gereken kurumlardır. Üreticimizin aydınlanması için yayın ve yayım faaliyetleri gibi faaliyetler yürüten kurumlardır. Hepsinden öte üreticiye önder olan kurumlardır. Biz öyle olduğunu biliyoruz. Bunu da kendi ölçülerinde yaptıklarını düşünüyoruz. Daha doğrusu düşünmek istiyoruz. Ancak, eline mikrofonu ve kalemi alan makam sahibi olan bu kişilerin kurumları bu şekilde yıpratarak kurumlar arasındaki uyumu bozmaya hiç mi hiç hakları yoktur. Kimsenin kimseye elinde tutar dalı olmayan söylemlerle iftira atmasının da anlamı yoktur.

BU ÜLKENİN İHRACATÇISI MARS’TAN MI GELDİ?

Bu ülkenin ihracatçısı Mars’tan mı geldi? O da hem üretici hem ihracatçı, sanki bu insanları fındığın düşmanı olarak göstermen ile senin eline ne geçecek? Başkanlığını yaptığın üreticilerin haklarını bu şekilde mi koruduğunu zannediyorsun? Toplum hafızasını böylesi boş işlerle neden uğraştırıyorsun? Ziraat Odaları ile üreticiyi, tüccar ve ihracatçı ile neden karşı karşıya getirmeye çalışıyorsun? Herkes Türk Fındığının iyiliği için çalışıyor, Ziraat Odalarımız, Ticaret Borsalarımız, Fındık Tanıtım Grubu, Ulusal Fındık Konseyi hepsi Türkiye’nin değerleri.

Bu kurumları bu türden yalan yanlış söylemlerle haddine mi ki küçük düşürmeye çalışıyorsun. Üreticiyi yanlış yönlendirerek fiyat hareketlerinin yüksek olacağı yönünde basın yoluyla boy boy fotoğraflar verip, üreticiye ‘satmayın’ diyerek yönlendiren ve bugünkü tablonun çıkmasına asıl sebep olan ve bunu hep fındığın ticaretini yapanların sırtına sanki suçlu onlar imişler gibi kamuoyu önünde lanse etmeye çalışanlar sizler değil misiniz? ‘Fındık fiyatlarının yükselmesini sanki istemeyen kimseler gibi diğer kesimleri itham etmenin bugüne kadar hangi faydalarını gördünüz?’ diye, sizlere sormak lazım.

Üreticinin fındığına en yüksek fiyatı alması için elini taşın altına koyan, ülkenin çok önemli kuruluşlarıyla birliktelik yapan ve bunu Başbakan Yardımcımızın yardımları, talimatları ve yönlendirmeleriyle bir yerlere getirerek, hak ve adaletin fındık ticaretinde oluşması için kendine kanunda aldığı yetkiler ile objektif ortamda fındık ticaretinin oluşmasını isteyenin istediği fiyata açık artırma usulü ile fındığını satabileceği, oluşan fiyatların tespitinin yapılarak tescil ve ilan edileceği ve tüm Dünya’nın oluşan fındık ticaretinin hangi fiyat ve ciro da gerçekleşeceğini göreceği bir ortam yaratılmaya çalışılırken, anlamsız ve dibi olmayan söylemlerle üreticinin düşmanı kurumlar olarak yansıtılmamızın, bu makamı işgal eden insanlara yakışmadığını bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

GTB’Yİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR

Fındığını satmak istemeyen üreticiye ise depoya koyarak ürün senedini alabileceği bir hizmet ortamı yaratmak için çabalayan Giresun Ticaret Borsası’nı üretici nezdinde küçük düşürmeye hiçbir kimsenin hakkı yoktur. Biz adaletli, hakkı ve hakkaniyeti gözeten bir fındık ticaretinin gelişmesini üreticinin mutlu mesut en yüksek fiyata ürününü satabileceği, tüccarın da kaliteli fındığa en yüksek fiyatı vererek ve bilerek fındık alabileceği bir platformu oluşturmak istiyoruz.

Yoksa fındığın çok önemli kurumları olan borsaları, Karadeniz ve İstanbul İhracatçı Birliklerinin bünyesinde kurulan Fındık Tanıtım Grubunu, Ulusal Fındık Konseyini ve tekelcilere hizmet eden, adeta üreticinin alın terini işbirlikçi bir zihniyetle bir takım kesimlere pazarlayan bu söylemlerin Ziraat Odalarının değil, kurumu temsilen bulunan bir şahsın hezeyanları olduğunu ifade etmek istiyoruz. Yani bizim kurumlarla hiçbir sorunumuz yok, hattı zatında işbirliğinde olmak istediğimizi de kendilerine kaç kez ifade etmişizdir. Ancak böyle suçlayıcı ifadelerle işbirliği yürütmenin ne faydası olabilir ki sormak lazım.

Özetlemek gerekirse Fındık Tanıtım Grubu gibi altı kıtada tanıtım faaliyeti yürüten ve Türk fındığının imajını ve Türk fındığını en iyi şekilde ticaretinin olması için çaba gösteren kesimleri üretici düşmanı gibi göstermenin kimseye fayda sağlamayacağını, birlik ve beraberlik içerisinde çalışma kültürünün hepimize, ülkemize ve milletimize refah seviyesi yüksek fındık üreticisi ve fındık üreten bir ülke konuma getireceğinin bilinmesini tüm fındık kesimlerine bir kez daha buradan seslenmek istiyorum.

Ayrıca, Başkanımızın hala 6736 Sayılı Kanun ile getirilen stok affını ağzına dolayarak bizlere teşekkür etmesine de anlam veremiyorum. Devletin Kanun ile getirdiği stok affını sorgulamak ve bunun peşine düşerek bir yerlere nasıl varacağınızı merak etmekteyim. İlk önce 6736 Sayılı Kanunu iyi oku ve ona göre konuyu yorumla. Devletin getirdiği Kanundan yararlanan ticaret erbabını da yine kamuoyu önünde küçük düşürmeye çalışmayın, kendi işinize bakın tavsiyesinde bulunuyorum. Bir kez daha ifade ediyorum ki, aylık müstahsil rakamlarına 6736 Sayılı yasadan kaynaklı stok affının eklenmesi gibi bir durum yok, artık bu böyle biline.

Ziraat Odası Başkanımız tarafından bir kaşık suda koparılmak istenen bu çizelgede dip not olarak verilen stok affı rakamının üyelerimize bilgilendirilmesi amacıyla verilen bir bilgi paylaşımından başka bir şey olmadığını tekrar ifade etmek isterim. Dolayısıyla burada bu rakam çizelgeye ekli değil ki çıkaralım. Tekrar çizelgeye dip not olarak ekleyebiliriz. İsteyen istediği gibi yorumlayabilir. Yani buradan devletin yasa ile getirmiş olduğu stok affından dolayı kimsenin kimseyi sorgulamaya cüreti hangi cesaretten geliyor. Yapılan bilgilendirme dip notundan kimse kendisine söylem üretme hevesine girmesin. Herkes kendisi ilk önce istatistik üretsin ondan sonra konuşsun.

KARAN’IN SORGULAMAYA HAKKI YOK

Birde müstahsilden alınan tescil ücreti üzerinden de Borsalara geçmiş beyanatlarda da vurulmak istenmişti. Devletin vermiş olduğu hakkı tahsil eden ve bu ettiği tahsilatı fındık üreticisinin yararına sunan Giresun Ticaret Borsası’nı, Karan’ın sorgulamaya hakkı yok. Sen Ticaret Borsalarının faaliyetlerini kontrol eden ve yerindelik denetimini yapan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettişi misin ki ağzına geleni konuşuyorsun? Yaptığımız bir yanlış varsa Bakanlık yetkilileri zaten raporunu yazar ve bize ‘şunları şunları düzelt’ der. Zaten bizde ona göre iyileştirme yaparız. Senin ağzına geleni bilip bilmeden Giresun Ticaret Borsası kendisine dizayn vermeyecek kadar üreticinin, tüccarın ve devletin yanında bir kurumdur. Bunu da artık iyi idrak et demekten başka bir şey gelmiyor elimden.

Herkes kendi işini yapsın inanınki daha iyi bir fındık üretimi, tüketimi ve ticareti olacaktır. Basına çıkarak sağa sola anlamsız anlamsız ve gerçek dışı söylemlerle neyin peşinde olduğunu bilmeyen vizyon sahibi olmayan insanlarla bu ülkenin hiçbir yere gitme şansı olmadığını bir kez daha ifade ederken, tekraren söylüyorum. Biz Giresun’daki hiçbir kurum ile kavga halinde değiliz. Fındık üreticisinin yanındayız ve daha fazla refah seviyesini yakalamaları için fındıklarını değerlendirmek amacıyla spot borsayı ve lisanslı depoyu bu sene içerisinde devlet büyüklerinin de iştirakiyle açılışını gerçekleştireceğiz. Bu işleri hep birlikte Ticaret Borsaları, Ziraat Odaları, FTG ve Ulusal Fındık Konseyi’nin katılımları ile gerçekleştireceğiz. Çünkü biz hepimiz, biriz dersek bir şeyler olur ve bu sayede fındığa ve fındık sektörüne hizmet etmiş oluruz.”

Reklam
KARADENİZ’İN DAMARINDAKİ KAN ÜLKESİ İÇİN AKAR
Giresun Kent Konseyi Mehmetçiklerimiz için kan bağışı etkinliği düzenledi. ‘’Karadeniz’in damarındaki kan ülkesi için akar’’ sloganıyla Atatürk Meydanındaki Kızılay Otobüsünde...
KALDIRIMLAR DAHA MODERN HALE GETİRİLİYOR
Giresun Belediyesi şehir genelinde bulunan kaldırımlarda yenileme çalışmaları yapmaya devam ediyor. Belediye Çözüm ve Koordinasyon Birimine bağlı Acil Ekip tarafından...
ŞEBEKE VE TERFİ MERKEZİ BORULARI YENİLENİYOR
Giresun Belediyesi şehir genelinde alt yapı çalışmalarını belirli program dahilinde yapmaya devam ediyor. Yaklaşık 1 ay önce Teyyaredüzü Mahallesi Taflancık...
TMO 2017 FINDIĞINI SATIŞA ÇIKARDI
TMO, fındık üreticilerinin ürünlerini makul fiyatla satması ve piyasalardaki istikrarın sağlanması amacıyla yoğun gayret göstererek; 11 İl’de, 46 noktada, randevu...
KABUKLU FINDIK SATIŞI OLUMLU KARŞILANDI 
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 100 bin üreticiden 1,3 milyar lira karşılığında aldığı 138 bin ton fındıktan Giresun kalite fındığı 12,50,...
VURAL: DİKKATLİ OLMAK ZORUNDAYIZ
Elazığspor Teknik Direktörü Hüseyin Kalpar, “Çok önemli bir maç kazandık. Kendi sahamızda 1-0 geriye düştükten sonra kazanmanın çok önemli olduğunu...
KALPAR: ÇOK DEĞERLİ 3 PUAN ALDIK
Elazığspor Teknik Direktörü Hüseyin Kalpar, “Çok önemli bir maç kazandık. Kendi sahamızda 1-0 geriye düştükten sonra kazanmanın çok önemli olduğunu...
ONUR VE ÇAĞLAR YOK!
Akın Çorap Giresunspor’da, Çağlar Birinci ve Onur Demir kart cezası sebebiyle Ümraniyespor maçında forma giyemeyecek. Sakat Aykut Demir’in yokluğunda Tetiş...
AYIN OKULU PROJESİ’NİN STARTI VERİLDİ
Giresun’da eğitim kalitesini, okullar arasındaki rekabet ve yarışma kültürünü artırmak amacıyla Ayın Okulu Projesi hayata geçirildi. Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları,...
DERELİ’DE ŞEHİTLER VE GAZİLERE DUALAR EDİLDİ
Dereli’de Yeni Cami’nde İlçe Müftülüğü tarafından Afrin’ de şehit olan Askerlerimiz başta olmak üzere tüm Şehitlerimiz ve Gazilerimiz için anma...
İYİ PARTİ MERKEZ İLÇE ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
İYİ Parti Giresun Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir Eroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşlarına ziyaretlerini sürdürüyor. 11 Şubat tarihinde...
HALKA HİZMETTE SINIR YOK
Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, İlçeye bağlı Karadere Köyü’nde yapılan yol betonlama çalışmalarını yerinde inceledi. Kaymakam Ermiş, 1978 yılında köy...
TÜBİTAK İLE YENİ ANLAŞMA YOLDA
Giresun Üniversitesi İletişim Fakültesi, geçtiğimiz hafta TÜBİTAK için hazırladığı ilk animasyon çalışmasını teslim etmesinin ardından yeni projeler için hazırlıklara başladı.
HAMSİ TESCİLLENDİ, SIRA KIRLANGIÇ, BARBUN VE PİSİ’DE 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Tescil Komitesince hamsi, inci kefali ve doktor balıkları’nın geçtiğimiz günlerde tescillenmesinin ardından kırlangıç,...
YAVUZ KOLEJ’DE BURSLULUK SINAVI
Yavuz Kolej’in 4. sınıflar için düzenlediği Kontenjan Belirleme Sınavı (KBS) bu yıl 3 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Saat 10.00’da başlayacak...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın