Giresun Işık Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,88 / Satış: 4,90

YUTMA BOZUKLUKLARI

  • 09.11.2016

Değerli okurlar,

Yutma güçlüğüne özellikle yaşlılarda olmak üzere tüm yaş gruplarında yaygın olarak rastlanır. Yutma güçlüğü, yemeklerin ve sıvıların ağızdan mideye geçmesi sırasında zorluk hissetmeyi ifade eder. Bu duruma çoğu tehlikeli olmayan ve geçici olan birçok faktör neden olabildiği gibi nadiren tümör veya ilerleyici nörolojik hastalık gibi daha önemli patolojiye işaret eder. Yutma güçlüğü kısa bir süre içerisinde kendiliğinden iyileşmezse kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

NASIL YUTARIZ?

İnsanlar katı yiyecekleri yemek sıvıları içmek ve vücudun ürettiği tükürük ve mukusu yutmak için günde yüzlerce kez yutma işlevini gerçekleştirirler. Yutma işlevinin dört aşaması vardır:

1) Birinci aşama yiyecek ve içeceklerin çiğnenerek yutmaya hazır hale getirildiği dönemdir.

2) İkinci aşamada dil yiyecek ve içecekleri ağızın arka bölümüne iterek yutma yanıtını başlatır.

3) Üçüncü aşamada yiyecek ve içecekler hızlıca yutaktan yemek borusuna geçer.

4) Son aşamada yiyecek ve içecekler yemek borusundan mideye geçer.

Birinci ve ikinci aşamalar istemli kontrol altında oluşurken, üçüncü ve dördüncü aşamalar kendiliğinden gerçekleşmektedir.

YUTMA HASTALIKLARININ NEDENLERİ NELERDİR?

Yutma işlevi sırasındaki herhangi bir kesinti yutma güçlüğüne neden olabilir. Yutma güçlüğü sağlıksız dişler, uygun olmayan takma dişler veya soğuk algınlığı gibi basit nedenlere bağlı olabilir. Yutma güçlüğünün en yaygın nedenlerinden biri mideden yemek borusuna geri kaçıştır. Bu durum mide asidinin yemek borusundan yutağa doğru yukarı hareketinin sonucu oluşur. Diğer nedenler arasında felç, ilerleyici nörolojik hastalık, ses teli felci, ağız, gırtlak veya yemek borusu tümörü ile baş boyun bölgesine uygulanan cerrahi operasyonlar sayılabilir.

YUTMA HASTALIKLARINI KİM DEĞERLENDİRİR VE TEDAVİ EDER?

Yutma güçlüğü inatçı ise ve nedeni bilinmiyor ise bir kulak burun boğaz uzmanı, söz konusu hastanın hikâyesini ele alarak muayenesini yapacaktır.

Bu muayene, aynalar veya özel optik sistemle görüntüleme sağlayan endoskoplar kullanarak dilin arka bölümünün, boğaz ve gırtlağın incelenmesi yoluyla yapılır. Eğer gerekli ise yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağı incelemesi, kulak burun boğaz uzmanı veya mide ve barsak hastalıkları uzmanı tarafından yapılır.

Bunun sonucuna göre baryumlu yemek borusu geçiş filmi ile yutma mekanizması fonksiyonlarının değerlendirilmesi gerekebilir.

Eğer özel bazı hastalıklar söz konusu ise, radyolojik görüntüleme yapılması gerekebilir. Böylece yutmanın her dört aşamasının da değerlendirmesi yapılır. Değişik kıvamda yiyecek ve içecekler kullanarak ve hastaya değişik pozisyonlar verdirerek, yutma yeteneğini değerlendirilebilir. Eğer yutma güçlüğü felç veya ilerleyici nörolojik hastalıklara bağlı ise nörolog tarafından değerlendirilmelidir.

Yutma güçlüğünün belirtileri şunlardır.

-Ağızda tükürük artışı

-Yiyecek ve içeceklerin boğaza takılması hissi

-Boğaz ve göğüste rahatsızlık hissi

-Boğazda yabancı cisim veya parça hissi

-Uzamış veya belirgin yutma güçlüğüne bağlı yetersiz beslenme ve kilo kaybı

-Yutma sırasında kolayca geçmeyen yiyecek parçaları sıvı ve tükürüğe ve bunların akciğerlere kaçmasına bağlı gelişen öksürük ve boğulma hissi

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Neden belirlenebilmişse, yutma güçlüğü tıbbi tedavi, yutma tedavisi veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir.

Bu hastalıkların birçoğu tıbbi tedavi ile tedavi edilebilir. Mide asit salgısını engelleyen ilaçlar kas gevşeticiler ve asit gidericiler var olan ilaçlardan birkaçıdır. Tedavi yutma hastalığının nedenine göre düzenlenir. Mideden yemek borusuna kaçış sıklıkla beslenme ve yaşama alışkanlıklarını değiştirerek tedavi edilebilir.

Örneğin:

-Hazmı kolay yiyeceklerden oluşan bir diyet ile sık aralıklarla ve az miktarlarda beslenmek

-Alkol ve kafeinden uzak durmak

-Kilo ve stresi azaltmak

-Uyku vaktinden önceki üç saat boyunca yemek yemekten sakınmak

-Geceleri yatağın başını yükseltmek gibi önlemler alınabilir.

Eğer bunlar yardımcı olmazsa yemekler arasında ve uyku vaktinden önce asit giderici kullanmak rahatlama sağlayabilir.

Birçok yutma hastalığı yutma tedavisinden yarar görebilir. Yutma kaslarının beraber çalışmasını sağlayan ve yutma refleksinin oluşmasını sağlayan sinirleri uyaran özel egzersizler yaptırılabilir.

Hastalara ayrıca yutma işleminin başarılı şekilde yapılmasına yardımcı olacak vücut ve baş pozisyonlarını öğretebilir.

Yutma güçlüğü olan hastalardan bazıları yetersiz beslenme problemi ile karşılaşırlar. Diyetisyen veya beslenme uzmanı hasta için gerekli olan yiyecek ve içecek miktarını ve ek besinlerin gerekli olup olmadığını belirler.

Cerrahi tedavi belirli bazı problemlerin tedavisinde kullanılır. Sindirim sisteminde darlık veya yapışıklık varlığında söz konusu alanın genişletilmesi gerekli olabilir. Kasların ileri derecede kasılması varlığında ilgili kasların genişletilmesi ve hatta serbestleştirilmesi gerekli olabilir. Bu yöntem kas kesilmesi olarak adlandırılır ve kulak burun boğaz uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

Özetle, yutma güçlüğünün birçok sebebi vardır. Eğer inatçı bir yutma güçlüğünüz varsa bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın