$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,14
€ EURO → Alış: 7,20 / Satış: 7,23

BAĞIŞ ORGANLA HAYATA TUTUNDU

BAĞIŞ ORGANLA HAYATA TUTUNDU
Reklam

9 yıldır böbrek hastası olan Giresunlu 18 yaşındaki Öznur Maraş, Samsun’da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen lise öğrencisi Özgür Yiğit Ulaş’ın bağışlanan organları ile yeniden hayata tutundu.
Amasya’nın Merzifon ilçesinde yaşayan ve yüksekten düşme sonucu beyin kanaması geçiren lise öğrencisi Özgür Ulaş Yiğit (16), 19 Ağustos’ta Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak beyin ölümü gerçekleşti. Lise öğrencisi gencin organlarını bağışlayan ailesinin bu kararının ardından böbreklerden birisi Trabzon’a gönderildi. 9 yıldır böbrek yetmezliği sorunu yaşayan 18 yaşındaki Öznur Maraş, Samsun’dan gelen bu organla yeniden hayata tutundu. Geçtiğimiz günlerde KTÜ Tıp Fakültesi’nde yapılan ameliyatla böbrek nakledilen Öznur, üniversite hayalini gerçekleştirmek istiyor.
‘Bir organ, bir can’ çağrısında bulunan Öznur Maraş, organ nakli olmanın güzel bir duygu olduğunu ifade ederek, “Bir organ bir can diye daha önce çağrıda bulunmuştum. 9 yıldır enfeksiyon ve sürekli ilaç. Yürüyemiyordum, rahat hareket edemiyordum. En ufak bir enfeksiyona karşı önlemimi almam gerekiyor. Arkadaşlarım olsun, kullandığım yerler olsun. O yüzden bir organ bir can olsun diyorum. 1 yıldır nakil bekliyorum. İlk nakil haberini duyduğumda çok şaşırdım. Üniversiteye gitmeyi düşünüyordum, inşallah o olur” dedi.
Yağlıdere ilçesinde yaşadıklarını belirten baba Müjdat Maraş (47), hayallerinin gerçekleştiğini dile getirerek, “Kızımın hasta olması sebebi ile çok umutsuzdum. Umudumuz sonuçlandı. Hayallerimiz gerçekleşti, çok sevinçliyim. Böbrek bağışlayan aileye çok teşekkür ederim. Allah sabırlar versin diyorum. İnsanları da organ nakline davet ediyorum. Bir organ bir candır. Fidan gibi herkesi hayata bağlıyor. Sevincimi anlatamam. Organı bağışlayan aile ile görüştüğümde onlara çok sevinçli olduğumu anlattım, Allah sabırlar versin dedim” ifadelerini kullandı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.