$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,14
€ EURO → Alış: 7,20 / Satış: 7,23

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’dan Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı’na Terleten Sorular: 2015 yılı seçim beyannamesine göre engelli vatandaşlarımızın hayat kalitesini arttırmak için verdiğiniz vaatleri neden yerine getirmediniz?

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ MECLİS GÜNDEMİNDE
Reklam

Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan 2017 Dünya Engelli Raporu’na göre dünyada 1 milyarın üzerinde engelli insanın olduğu belirtilmiştir. 2017 yılı sonunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemizde 5 milyon civarında insanımızın en az bir engeli olduğu belirtilmiştir.

Engelli vatandaşlardan almış olduğunuz her bir oyun hakkını neden vermiyorsunuz?

Tığlı, “Hayatın her alanında yaşam zorluğu çeken engelli vatandaşlarımız, evlerinin dışında sosyal ve kültürel alanlardan faydalanmak için başkalarından yardım almaya mahkûm hale getirilmişlerdir. Gerek kaldırımlarda, gerek toplu ulaşım araçlarında, gerekse üst geçitlerde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için yapılan çalışmalar çözüm odaklı olmamıştır” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “doğduğu ve yaşadığı şehir olan Giresun’da Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yaya alt ve üst geçitlerinin engelli vatandaşlarımızın kullanıma uygun olmadığını söylerken Engelli vatandaşlarımıza ülke bütçesinden yaptığınız maddi yardımları mı yoksa onların engellerini ortadan kaldıracak imar düzenlemelerini ve çalışmalarını mı daha faydalı buluyorsunuz? ” diye sordu.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a Giresun Milletvekili Necati Tığlı
şu soruları sordu:

  • Karadeniz sahil yolu, Giresun geçişinde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan kaç adet yaya alt ve üst geçidi bulunmaktadır? Bu geçitler neden engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun değildir?
  • Bu geçitlerin her hangi birinde engelli asansörü ya da engelli rampası var mıdır? Varsa asansörler ve engelli rampalar, engelli vatandaşların başka birinden destek almadan kullanabileceği şekilde mi düzenlenmiştir? Kendi başlarına kullanacakları şekilde düzenlenmemişse bunun gerekçeleri nelerdir?
  • Giresun genelinde engelli vatandaşların kullanacağı şekilde olmayan hangi alt ve üst geçitler, engelli vatandaşların kullanımına uygun hale gelsin diye düzenleme ve onarım çalışmaları kapsamına alınmıştır?
  • Engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun bir şekilde düzenlenemeyecek ya da onarılamayacak olan ve kent estetiğini bozan geçitler ne zaman kaldırılacaktır?
  • Karadeniz Sahil Yolu’nu aşarak, güvenli bir şekilde engelli vatandaşlarımızın sahile ulaşması için Giresun Belediyesi ile yapılan çalışma var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir? Yoksa neden bugüne kadar ortak bir çalışma yapılmamıştır?
  • Karadeniz Sahi Yolu güzergâhında bulunan ve karayolları genel müdürlüğü tarafından yapılan üst geçitler, neden Giresun Belediyesi’ne devredilmemiştir? Devredilmeyen bu üst geçitlerden kaynaklı yaşanan problemler nedeniyle, Giresun Belediyesi hedef haline mi getirilmek istenmektedir?
  • AKP’nin 2015 yılı seçim beyannamesine göre engelli vatandaşlarımızın hayat kalitesini arttırmak için verdiğiniz vaatleri neden yerine getirmediniz? Engelli vatandaşlardan almış olduğunuz her bir oyun hakkını neden vermiyorsunuz?
  • Engelli vatandaşlarımızın toplumla kaynaşmasını sağlamak ve onların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla yapılan çevre düzenlemesi, yaya yolu, asansör ve benzeri altyapı çalışmaları nelerdir? Ve bu çalışmalar için ne kadar bütçe kullanılmıştır?
  • Engelli vatandaşlarımıza ülke bütçesinden yaptığınız maddi yardımları mı yoksa onların engellerini ortadan kaldıracak imar düzenlemelerini ve çalışmalarını mı daha faydalı buluyorsunuz?
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.