$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

GİRESUN BELEDİYE YÖNETİMİ ATATÜRKÇÜ MÜ?

Teoman ALPASLAN
Teoman ALPASLAN

Maalesef anlaşılmaz bir şekilde önce belediye web sitesinden Atatürk’ü ve bayrağı kaldırdılar. Lafa gelince de “biz Atatürk’çüyüz” dediler ve Giresunlulardan “oy” talep ettiler ve aldılar.

Önce Atatürk’ün kurduğu CHP’yiz; sonra da Milliyetçilik (Türk’ün alınterini emperyalizme karşı korumak), Devletçilik (Türk’ün malını mülkünü emperyalizme karşı korumak) ve Halkçılık (Türk’ün çıkarını emperyal çıkarın üstünde tutmak) ilkelerini göz ardı ederek Yeni CHP (Y-CHP)’liyiz dediler.

Çanakkale’de haklı olarak “Cumhuriyet’e reklam arası” diyen vekili eleştiren Sn. Belediye başkanı, bu eleştirisinin üzerinden üç gün geçmeden parisinin Genel Başkan yardımcısı Diyarbakır’da “Ulus Devlet’in miadı doldu; tekçilik bu coğrafyada huzur, refah ve mutluluk getirmedi”  derken “bu lakırdıları” duymazlıktan geldi; tek bir kelime bile söylemedi. Hem de “bu lakırdılar” açıkca Atatürk’ün kurduğu, kuruluşunda Giresun gönüllülerin büyük emeği olduğu Cumhuriyet’i hedef alırken…

Çanakkale’de “kardeş şehir protokolü” imzalayıp, Salihler Köyü’nde “Giresun Evi” yapacağız diye sevinçten ağlayan “Giresun sevdalısı” köylülere söz verdiler; ancak aradan 33 ay geçtiği halde “hiçbir şey” yapmadıkları gibi işi de savsakladılar; “yüreklerinde sevgiden başka bir yer olmayan” köylülerin umutlarını kırdılar. Ancak, inanılmaz bir azim ve şevkle Osman Ağa meydanına anıtlar kuruluna onaylattıkları projede olmadığı halde “Çan Kulesi” diktiler ve bunu cansiparane savundular.

Câmisinin tabelasında “1728” yazan Çalış (namı diğer Çandır-Çalış) Köyü’nü mahalle yapıp, kökümüz “Çaluşlu ve Çandurlu” Aşireti unutulsun dercesine adını “Cumhuriyet Mahallesi” yaptılar. Sanki bu “yüce ismi” verecek başka semt yokmuş gibi…

Medarı iftiharımız Osman Ağamız’a ve onun nezdinde Giresun uşağına “Ali Şükrü Bey’i öldürmediği” halde  “öldürdü, katil” diye iftira atılırken, biz bunun mücadelesini imkanlar ölçüsünde verirken, kendilerine (ve 2015’in Baro başkanına) bunun belegeleri sunulduğu halde “kıllarını bile” kıpırtmadılar… Ama, Pontus simgesi olan “Çan kulesi” için inanılmaz bir şekilde işlem yapıp, bunu Osman Ağa meydanına “saat kulesi” adı altında yerleştirdiler.

Madem tarih sevginiz vardı da neden Cuma günleri Belediye ve çevresinde halk namaz kılacak yer bulmazken, taşbaşı parkında “kullanılmadığı ve metruk olduğu” gerekçesiyle vurdumduymazlar tarafından yıktırılan Sultan Selim Cami’inin aynısını yaptırmak için aynı duyarlığı göstermiyorsun? Neden Osman Ağamız’ın Sokakbaşı’nda yıkılan doğduğu evin aynısını yapıp, adına “müze” yapmıyorsun da, çan kulesini yapıyorsun?

Neden “debboy tarihi kışlasında bulunan ve 1897 yılında Giresun’dan gönüllü olarak Osmanlı-Yunan Savaşı’na giden ve dönüşlerinde Giresun’un gelmiş geçmiş en büyük hayırseverlerinden olan ve maalesef adı unutulan Sarıbayraktarzade Ahmet Efendi’nin içinde şerbet yapıp askerlere ve halka dağıttığı yekpare “mermer havuzun” aynısını yaptırmıyorsun?

Tamam hizmette verdin ancak, bu hizmetler yukarıda sıralanan ve tamamen Kuvayi Milliye ruh ve inancına balta vuran “vurdum duymazlığı” göz ardı etmemizi gerektirmez. Çünkü bu konuda “söz verdiler ve yerine getirmedikleri gibi”, Çanakkale’de bir avuç Giresun uşağının fedakarlıkları ile ayakta durmaya çalışan Giresun Derneği üyelerinin maalesef  “başlarının öne eğilmesine” sebep oldular.

Madem yapmayacaktınız, sözünüzde durmayacaktınız neden Salihler köylülerine “bir grup meclis üyelerinizin önünde” söz verdiniz? Çan kulesine evet diyen meclis üyeleriniz bu konuda bir sorumluluk duymuyor mu?

Eyyy Çıtlakoğullarından İstiklal Savaşı Mücahidi ve Osman Ağa ile birlikte idama mahkum edildikten sonra affedilen merhum Veysel Çıtlak torunu? Bunlara, huzurunda verilen bu sözlere, belediye meclis üyesi bir mücahit torunu olarak üzülmüyormusun Halam torunu?  Seçimlerde sizlere oy veren Giresunlulara ne diyeceksiniz?

Beyanları değil de, eylemleri maalesef bu olan, belediye “web sitesinden” Atatürk’ü ve bayrağımızı kaldıran; Osman Ağa meydanına, Osman Ağa’nın Pontus simgesi olduğu için yıktırdığı “Çan kulesini saat kulesi olarak yapan”, Çanakkale Salihler köylülerine “Giresun evi yapacaklarını taahhüt eden; ancak 33 aydır hiçbir şey yapmayan”   Giresun Belediye Başkanı ve yönetimi  sizce Atatürkçü mü? Atatürk Milliyetçisi mi? Halkçı mı? Gerçekten Kuvayi Milliye geleneğinden mi?

Kar izleri örtmesin!

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.