$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

KONUYU TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP Milletvekili Tığlı, fındık destekleme alımlarının FİSKOBİRLİK tarafından yapılmasını istedi.  FİSKOBİRLİK ile TMO dönemlerindeki alımları ve destek fiyatlarını kıyaslayan Tığlı “1964 ile 2000 yılları arasında FİSKOBİRLİK tarafından yapılan devlet destekleme alımlarında serbest piyasada oluşan fındık fiyatları, daima destekleme fiyatlarından yüksek olmuştur” dedi.

KONUYU TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili, Giresun ve bölgenin tarımsal alanda birinci geçim kaynağı olan fındık konusunda hızlı başladı. Tığlı, fındık fiyatının en az 18 lira olması gerektiğini kaydetti. Tığlı, “girdi maliyetlerinin ve enflasyonun yüksek olduğu bir dönemde, devlet destekleme fiyatları bir avuç fındık kartellerinin iştahını kabartacak şekilde olmadan üreticinin beklentisine ve emeğine yakın bir değerden belirlenmesi gerekmektedir. Düşük rekolte de göz önüne alındığında bu değer en az 18 TL olmalıdır” dedi. Destekleme alımının FİSKOBİRLİK tarafından yapılmasını isteyen Tığlı, “Fındık üreticilerinin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılması, üreticinin baskısı ve piyasanın istikrar sorunu hükümeti, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) vasıtasıyla yeniden fındık destekleme alımları yapmaya yöneltmiş olsa da TMO tarafından yapılan alımlar sonrasında her zaman serbest piyasada oluşan fındık fiyatları, destekleme fiyatlarından az olmuştur. Fındık destekleme alımları TMO tarafından yapıldığı sürece, piyasa aktörlerinden olan İhracatçı İtalyan Ferrero ile rekabet yapmak pek mümkün görünmemektedir. Marka değeri, piyasa rekabeti ve üreticiyi destekleyen alımlar, fındık üreticisinin temel dayanak ve güvencesi olarak gördüğü FİSKOBİRLİK tarafından yapılmalıdır. İstikrarlı bir fındık piyasası için TMO yerine yeniden FİSKOBİRLİK’in piyasada ana aktör olması gereği de ortaya çıkmıştır. TMO ile FİSKOBİRLİK arasında yapılacak protokol ile yasal mevzuat engeli ortadan kalkmalıdır. Üreticinin, TMO adına FİSKOBİRLİK’e ürün vermesi piyasa dinamiklerini hareketlendireceği gibi fiyat politikalarının üreticinin lehine düzenlenmesine de katkı sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Milletvekili Necati Tığlı’nın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesi şöyle:

1963 – 1964 fındık sezonundan 2000 yılına kadar Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği  (FİSKOBİRLİK) vasıtasıyla yapılan destekleme alımları döneminde, serbest piyasa  (Manav – tüccar – ihracatçı) fındık fiyatları daima destekleme fiyatlarından yüksek olmuştur. 2000 yılından sonra uygulamaya konulan Tarım Reformu Uygulama Projesi (ARİP)  ve 4572 sayılı Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri Hakkında Kanun ile FİSKOBİRLİK vasıtasıyla yapılan destekleme alımlarına son verilmiştir. FİSKOBİRLİK devlet adına son bir istisna olarak, 29 Ocak 2003 tarih ve 2003 / 5222 sayılı Kararnameyle toplam 48 bin 488 ton 2002 yılı ürünü kabuklu fındık almıştır.

Serbest piyasanın üreticinin aleyhine işleyiş biçimi, fındık üreticilerinin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılması, üreticinin baskısı ve piyasanın istikrar sorunu hükümeti Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) vasıtasıyla yeniden fındık destekleme alımlarına yöneltmiştir. Fakat 2000 yılı sonrası, devlet müdahalesi olduğu yıllarda dâhil olmak üzere, hiçbir zaman (Manav – tüccar – ihracatçı) müdahale fiyatının üzerinde fındık almamıştır. Fındıkta devlet müdahalesi olmadığı yıllarda da fındık fiyatlarını az sayıda tüccar – ihracatçı ile dış alıcılar ortaklaşa belirlemiştir. Şimdi devlet adına TMO, özel sektör adına Türkiye’nin en büyük fındık alıcı ve ihracatçısı İtalyan Ferrero piyasanın oluşmasında önemli rol oynayan iki aktör konumundadır. Destekleme alımlarının fındık üretimimizin geleceği üreticimizin ayakta kalıp refahını sağlayabileceği bir düzeyde gerçekleşmesi için devam etmesi gereği hükümetinizce kabul görmektedir. Aynı şekilde, istikrarlı bir fındık piyasası için TMO yerine yeniden FİSKOBİRLİK’in piyasada ana aktör etkin bir güç olması gereği de ortaya çıkmıştır.

Açıklanacak taban fiyatın yanında TMO ve FİSKOBİRLİK arasında yapılacak bir protokol ile alımların TMO adına FİSKOBİRLİK tarafından yapılması fiyatların üretici lehine bir miktar yükselmesine de katkı sunacağı öngörülmektedir. Buna ilişkin olarak:

1.Devlet adına gerçekleştirilen fındık müdahale alımlarının TMO yerine, Türk Fındığının marka değerinin korunması ve üreticinin serbest piyasa koşullarında rekabet edebilmesi için FİSKOBİRLİK tarafından yapılmasını düşünüyor musunuz?

2.Serbest piyasanın ana aktörü konumundaki İtalyan Ferrero karşısında, bu görevin fındık üreticisinin temel dayanağı ve güvencesi olarak görmek istediği FİSKOBİRLİK tarafından yerine getirilmesi daha uygun değil midir?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.