$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

ORMAN KATLİAMINA HALK ENGELİ

ORMAN KATLİAMINA HALK ENGELİ
Reklam

Dereli Orman İşletme Müdürlüğü, ilçenin turizmdeki lokomotif alanı olan Kümbet’te, insanların en fazla kullandığı piknik alanı Aymaç mevkisinde yer alan ormanlarda sıra kesim (tıraşlama) kararı aldı. Bölge halkının tepkisi üzerine, Orman İşletme Müdürlüğü kesim kararını şimdilik askıya aldı. Kesimin ertelenmesi, sonrası için bir komisyon kurularak bu komisyonun çalışmaları doğrultusunda karar verileceği belirtildi.

Bu karar doğrultusunda Yeşilvadi Köyü, Samail Obası, Kırıktepe Obası, Garuk Obası ve Armutalanı Obası gibi yaşam alanlarını da içine alan bölgede yaklaşık 12 bin metrelik damgalama yaptı. Kesim kararına, bölge obalarında yaşayan Kurtulmuş ve Yaylacık köylüsü itiraz etmesine rağmen Dereli Orman İşletme Müdürlüğü kararından dönmedi ve Yeşilvadi Köyü Kooperatifi ile anlaşarak 07.07. 2018 Cumartesi günü bölgede birçok noktada kesim yapmaya başladı. Bu ani çalışmayı haber alan yöre halkı ile Kurtulmuş ve Yaylacık Köyü muhtarları da çalışanlara müdahale etti ve çalışanları ormandan çıkararak kesimi durdurdu. 08.07.2018 Pazar günü saat 10.00 da kesim bölgesinde toplanan köylüler, bu kesime her ne pahasına olursa olsun izin vermeme kararı aldılar. Çalışma alanında yapılan toplantıdan sonra sosyal medyada yayınlama amacıyla çekim yaptılar. Habersiz bir kesimi önlemek amacıyla nöbet tutmaya başlayan halk, aldıkları karara saygı duyulmasını, yaşam alanlarına kesim için hiçbir ekibin gelmemesini istediler. Çalışmayı durdurmak için gerekli yasal başvuruları bir an önce yapma, 09.07.2018 Pazartesi günü Dereli Orman İşletme Müdürlüğü önünde saat 09.00 da toplanarak yetkilileri uyarma kararı aldılar.

Konuyla ilgili konuşan Yaylacık Köyü muhtarı Yılmaz Bıçak, “Bu ormanlar bizim yaşam alanımız. Hayvanlarımız bu alanda besleniyor. İnsanlarımız bu ormanlarım altında mantar ve diğer orman ürünlerini topluyor. Odun ihtiyaçlarını ormanlardaki döküntülerden karşılıyor.

Bu alan Kümbetin piknik yapma anlamında en çok turist çeken yeri. Bu kesim Giresun turizmine de çok büyük darbe vuracaktır.  Bu alanda yapılacak sıra kesim sonrası, bölgede her zaman sert geçen kış mevsimi sonrası bırakılan birkaç ağaçsa ağır zarar görecek ve bu alanda yeniden orman yetişmesi mümkün olmayacaktır” dedi.

Öte yandan Kümbet Aymaç Mevkiinde yapılmak istenen ve kamuoyu tarafından da büyük tepki alan orman kesimini durdurmak isteyen köylüler muhtarları ile birlikte kalabalık bir şekilde dün Dereli Orman İşletme Müdürlüğünü ziyaret ettiler. Yetkililerle toplantılar yapıldı. Karşılıklı görüşler sunuldu. Dereli Orman İşletme Müdürünün konuşması ortamı sakinleştirdi. Kesimin ertelenmesi, sonrası için bir komisyon kurularak bu komisyonun çalışmaları doğrultusunda karar verilmesi üzerinde anlaşıldı. Bunun üzerine köylüler şimdilik mutlu bir şekilde yaylalarına döndüler.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.