$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

TAMZARA EKOLOJİK PAZARI KURULUYOR

TAMZARA EKOLOJİK PAZARI KURULUYOR
Reklam

Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği Tarafından, Şebinkarahisar Belediyesi Ortaklığında ve Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezi Paydaşlığında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansından Hibe almaya hak kazanan “Turizm ile Yaşayan Tamzara” Projesi’nin ön hazırlıkları sürüyor.

Proje kapsamında ulaşılması hedeflenen kadın girişimcilerin geliştirilmesi, yerel ürünlerin ticarileştirilmesi kapsamında 12 Ağustos 2018 Tarihinden itibaren Mayıs ayının ilk pazarı, ekim ayının son pazarına kadar sürecek olan ve her pazar günü saat 10:00 ile 18:00 arası Tamzara Mahallesinde hizmet verecek olan “Tamzara Kadınlar Pazarı” ilk olarak bu pazar günü faaliyet gösterecek.

ÜRÜNLER DENETLENECEK

Proje kapsamında hayat bulacak olan çalışma ile ilgili bileği veren Girtab Müdürü Tamer Uzuner “Tamzara Kadınlar Pazarı Tamzara’da Evlerde Üretilen Ürünler Belediye,  Muhtarlık ve Kadın Kooperatifinin Denetiminde Turistler ve Yöre Halkı ile Buluşacak. İlk Aşamada; Meyve ve Sebze Kuruları, peynir, tereyağı, çökelek, Meyveler ve Ceviz, Şerbet ve Hoşaflar, Reçel ve Pekmezler, Yerli Buğday ve Mısırdan Ev Ekmeği, Şifalı Bitkilerden oluşan ürünlerin satışının yapılmasını planlıyoruz.

Pazar günü olmasını özellikle tercih ettik. Tamzara Kümbet yaylasına, Kuzalan tabiat parkı ve mavigöl’e 1 saat mesafede inşallah Eğribel tünelinden sonra bu süre 30 dakikaya düşecek. Yaylalarımıza gelen ziyaretçiler evlerine garantili evde yapılmış ve denetime tabi ürünleri almak için Tamzara’ya gelecekler. Bu vesile ile de Şebinkarahisar’ın kültürel mirasına şahitlik etmiş olacaklar“ dedi.

Mahalle sakinlerinden Hatice Sevgi Üstündağ ise “Tamzara kadınları olarak bizler bu çalışmayı destekliyoruz. Çoğumuz büyükşehirlerde yaşıyoruz. Genellikle mayıs ve kasım ayları arasında Tamzara’da oluyoruz. Bu zaman zarfında yıl boyunca Tamzara’da yaşayan komşularımızla birlikte evlerimizde yaptığımız ve bahçelerimizde yetiştirdiğimiz ilaçsız ve geleneksel üretim sürecinde yaptığımız ürünleri ziyaretçilerle buluşturmak istiyoruz. Çoğumuz büyükşehirlerde menşei belli olmayan fabrikasyon ürünler tüketmek zorunda kalıyoruz bizler Tamzaralı kadınlar elimizden geldiğince ve üretebildiniz kadarıyla sağlıklı ve lezzetli ürünleri gelen ziyaretçiler ile paylaşacağız. Tamzara’da Girtab’ın Belediye ile başlattığı turizm Projesi için bir kadın kooperatifi kuruyoruz. Kadınlar pazarı bu kooperatifimiz bünyesinde faaliyet gösterecek. Böylece denetimsiz, sağlıksız, ev Üretimi olmayan hiç bir ürün tezgaha inmeyecek” şeklinde konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.