$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

TİREBOLU RÜŞDİYE MEKTEBİNE YARDIM YAPANLAR (1891)

Ayhan YÜKSEL
Ayhan YÜKSEL

            Tirebolu’da 1891 yılında yıkılmaya yüz tutan Rüşdiye mektebi binasının yeniden yapılması gündeme geldi. 15 Ağustos 1891 tarihli bir yazıdan anlaşıldığına göre bu konu için Trabzon Valisi Sırrı Paşa Tirebolu’ya gelerek incelemelerde bulundu. Bunun üzerine bir bölümü Rüşdiye Mektebi, bir bölümü İbtida Mektebi olarak kullanılmak üzere eşraf ve halkın 400 lira kadar yardımıyla genişletilerek yeniden bina inşa edildi. Bu sırada Tirebolu’nun yirmi köyünde ilk mektep yoktu. Köy ahalisine fındık harmanından sonra yani Eylül sonunda mektep inşa etmeleri halinde öğretmen gönderileceğine dair söz verildi.

400 lira olan inşa masrafının 284,5 lirası “maarifin önemini” takdir eden hali-vakti yerinde/eşraf/ahali tarafından bir şevk ve arzu ile iki günde toplandı. Bakiye meblağın da taraflarınca karşılanacağı ifade edildi. Mektebin yapım aşamasında kontrol görevini meclis-i idare âzasından Naibzâde Hacı Ömer Efendi, Hacı Yor Ağa, eşraftan Hacızâde Hasbi ve Zaimzâde Ahmed, Belediye Reisi Mehmed Efendi üstlendi. Tirebolular’ın bu hayırları vilayet nazarında da çok takdir gördü.

Tirebolulular’ın yeniliğe olan düşkünlüğünü ve ileriye bakışını 1940’lı yıllarda maliyeci-şair Zeki Kuruca, “Tirebolu halkı âşıktır. Cidden söylüyorum, gülmeyeniz. (…) Ortaokul aşkı, Harşıt Yolu aşkı, beyaz elektrikleşme aşkı, herkes bu aşkın ateşiyle kıvranır” cümleleriyle dile getirmiştir. İşte, bu yenilik aşkı/ilim aşkı yine Tirebolu halkının katkılarıyla 1949’da Ortaokulun, 1966’da Lisenin, 1994-1995’te Meslek Yüksek Okulunun ve 2013-2014’te İletişim Fakültesinin açılmasına bir altyapı teşkil etmiştir.

Rüşdiye Mektebi’ne yardım yapanlar:

Kaymakam Mehmed Ali Efendi, 3 lira; Zaimzâde Ahmed Efendi, 10 lira; Hacızâde Hasbi Efendi, 15 lira; Naibzâde Hacı Ömer Efendi, 10 lira; Belediye Reisi Mehmed Efendi, 5 lira; Hacıibrahimzâde Kâmil Efendi, 5 lira; Durakzâde Osman efendi, 3 lira; Şirretzâde Hacı Hafız Efendi, 5 lira; Nakîbzâde Hacı Hafız Efendi, 5 lira; Hacışabanzâde Abdullah Efendi, 10 lira; Habibzâde Emin Efendi, 10 lira; Hacızâde Salim Efendi, 10 lira; Karahasanzâde Ali Efendi, 5 lira; Hacıpîrzâde Hacı Hafız Efendi, 5 lira; Tapu Kâtibi İbrahim efendi, 3 lira; Hacıtemelzâde Osman Efendi, 10 lira; Düyûn-ı Umûmiye ambarcısı Esad Efendi, 1,5 lira; Hacızâde Ahmed Kaptan, 3 lira; Hacıfeyzizâde Şaban Ağa, 1 lira; Halilbeyzâde Hacı Halil Efendi, 1 lira; Çolakzâde Hacı Süleyman Efendi, 1 lira; Hasanefendizâde Hafız Nuri Efendi, 2 lira; Hacımemişzâde Haşim Efendi, 2 lira; Mavridi Hacı Yor Ağa, 15 lira; Babake Ağa, 10 lira; Cömerdyan Biraderler, 15 lira; Hacı Fani Ağa, 6 lira; Kiryakid Hacı Yani Ağa, 6 lira; Mavridi Hacı Kostantin Ağa, 5 lira; Lamranioğlu Hacı Yor Ağa, 6 lira; Sarrafoğlu Kapudan Anastas, 2 lira; Lamranioğlu Lazar ve Haçika, 3 lira; Dimitri Braşkove, 5 lira; Andonoğlu Hacı Mihail Ağa, 5 lira; Kapuoğlu Hacı Mihail Ağa, 5 lira, Fırıncı Hacı Krako, 1 lira; Kalcıyan Serkiz Ağa, 15 kuruş; Boyacıyan Hamparsum Ağa, 15 lira; Cüyanoğlu Parsik Ağa, 3 lira; Cüyanoğlu Haçik Ağa, 7 kuruş; Kalcıyan Maydiros Ağa, 10 kuruş; Ağlamışyan Agob Ağa, 10 lira; Ağlamışyan Kirkor Ağa, 10 kuruş; Ağlamışyan Varzis Ağa, 5 kuruş; Melekseoğulları, 1 lira.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.