$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

VERGİ BORCU YAPILANDIRMADA SON TARİH!

Vergi ve diğer alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin yapılan yeni düzenlemeden yararlanabilmek için son başvuru tarihinin 31 Temmuz olduğunu bildirildi.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMADA SON TARİH!
Reklam

Defterdarlıktan, 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’un uygulanmasına yönelik açıklamalarda bulunuldu. Çıkarılan yasayla vatandaşların kamuya olan borç yükünün azaltılarak taksitler halinde ödenmesine imkan verildiğini dile getiren açıklamada, düzenlemeyle ilgili şu bilgileri aktarıldı:

“Vergi asıllarının tamamı ile gecikme faizi ve gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) tutarı tahsil edilecek. Gecikme faizi, gecikme zammı, vergi aslına bağlı vergi cezası ve bu vergi cezasının gecikme zammı silinecektir. Ayrıca idari para cezalarında fer’i alacak silinecektir. Usulsüzlük, özel usulsüzlük cezalarında ise yüzde 50’si ödenecek, yüzde 50’si silinecektir.”

Açıklamada, düzenlemede, ihtilaflı vergi alacaklarının ise dava aşamasına göre yapılandırıldığını dile getirerek, bu kanunla tanınan vergi ve diğer alacaklarının yapılandırılması hakkından yararlanabilmek için için son başvuru tarihinin 31 Temmuz olduğunu kaydedildi.

MATRAH VE VERGİ ARTIRIMI

Kanunla ayrıca daha önce yapılan bildirimelerde de düzeltme hakkı tanındığını ifade edilen açıklamada, matrah ve vergi artırımları için son başvuru tarihinin ise 31 Ağustos olduğunu belirtildi.

Açıklamada, yapılan düzenlemede mükelleflere vergi ve diğer borçlarını peşin ve taksitle ödeme kolaylığı da getirildiğini dile getirerek, şunları kaydedildi:

“Kanunda peşin veya taksitle ödeme seçeneği sunulmakta. Taksit sayıları iki ayda bir olmak üzere 6, 9, 12, 18 taksit olarak belirlenmiştir. Ödemenin peşin yapılması halinde ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ından vazgeçilecek, kapsama giren idari para cezalarından yüzde 25 indirim yapılacak, sadece Yİ-ÜFE’den oluşan alacaktan yüzde 50 indirim yapılacaktır. Defterdarlığımız ve vergi dairelerimiz vatandaşlarımıza yardımcı olmaya her zaman hazırdır. Vatandaşlarımıza ‘www.gib.gov.tr’ adresinden kredi kartıyla ödeme imkanı da sunulmaktadır.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.