$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

VERİM ARTIŞINA VURGU YAPTI

Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen faaliyetler, Fındık Sektör Araştırması Raporu Takdim ve Değerlendirme Panelinde sektöre sunuldu.

VERİM ARTIŞINA VURGU YAPTI
Reklam

Rekabet Kurumu tarafından fındık sektöründeki rekabetçi yapının ve rekabet sorunlarının ortaya konulmasına yönelik olarak yürütülen fındık sektör araştırması sonuç panelinde konuşan Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, birim alandan verim artışı sağlanmasının çok önemli olduğunu vurgu yaparak, bu yönde yeni tesis ettikleri ve doğru uygulamaları yaptıkları örnek fındık bahçeleri hakkında bilgi verdi.

Akar, “FAE yeni bahçe tesisi ve fındık bahçelerinde doğru uygulamaların yapılması yoluyla verim artışı ile ilgili 4 adet proje içinde yer almaktadır. Bu projeler fındık üretim bölgesindeki Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun ve Düzce illerinde uygulanmakta olup STK’lar, Üniversiteler veya Tarım İl Müdürlükleri ile işbirliği halinde yürütülmektedir. Projelerin hedefi; ekonomik ömrünü tamamlamış bahçelerin yerine arazilerin bulunduğu mevkiye göre uygun çeşidin tespit edilerek modern dikim sistemlerine göre tesis edilen bahçelerde birim alandan daha fazla verim alınabildiğini ve aynı zamanda mevcut bahçelerde kültürel ve kimyasal uygulamaların doğru yapılması ile de verim artışı sağlanabildiğini üreticilerimize göstermektir. Bizler bahçelerimizi yenileyelim derken ülkemizdeki fındık alanlarımızın tamamını söküp yeniden dikelim demiyoruz. Bu durum yanlış anlaşılmamalıdır. Hangi fındık bahçelerinin yeniden dikime ihtiyaç duyduğu hangi bahçelerin ise yeni dikim yapmadan sadece kültürel ve kimyasal uygulamaların doğru yapılması ile verim artışı sağlayacağı ancak dikkatle yapılan arazi çalışmaları ile ortaya çıkar. Bu tespitleri de en doğru şekilde fındık yetiştiriciliği konusunda deneyimli teknik personeller yapabilir” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.